• Nowe wiadomości
 • Powiadomienia
 • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Najczęściej zadawane pytania

 • 1. Czym jest pytamy.pl?

  Pytamy jest serwisem umożliwiającym wymianę wiedzy między użytkownikami poprzez zadawanie pytań i odpowiadanie na pytania zadane przez użytkowników. Dodatkowo serwis pozwala na tworzenie sondaży oraz poradników. Jeśli szukasz wysokiej jakości odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to serwis właśnie dla Ciebie. Jeśli chcesz dzielić się swoją wiedzą z innymi i pomagać odpowiadając na pytania - nie mogłeś lepiej trafić. Więcej informacji o serwisie znajdziesz na naszym blogu.

  do góry
 • 2. Rejestracja i logowanie do serwisu

  Aby móc zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, dodawać komentarze, głosować, organizować grupy znajomych, tworzyć poradniki i sondaże, korzystać z rozbudowanego systemu powiadomień, wysyłać zaproszenia i wiadomości prywatne - musisz się zarejestrować (założyć konto w serwisie). Kliknij w link Nie masz konta? Załóż! znajdujący się w prawym górnym rogu strony.

  Po zarejestrowaniu się do serwisu zaloguj się (pola logowania znajdują się w prawym górnym rogu strony) korzystając z adresu e-mail i hasła podanego w czasie rejestracji.

  Jeśli zaznaczysz checkbox Zapamiętaj przy polu do zalogowania się, wtedy nie zostaniesz wylogowany z serwisu, nawet wtedy, gdy zamkniesz okno przeglądarki. Wylogowanie nastąpi dopiero w momencie, gdy wybierzesz opcję Wyloguj znajdującą się po kliknięciu w ikonę naszego awatara w prawym górnym rogu strony.

  do góry
 • 3. Profil - edycja i ustawienia

  Aby dodać nowy awatar, dodać opis do swojego profilu, zmienić hasło czy ustawienia profilu kliknij w awatar znajdujący się w prawym górnym rogu strony po zalogowaniu się i wybierz link Edycja profilu.

  Po kliknięciu w awatar i wybraniu opcji Ustawienia powiadomień i preferencji, można zarządzać powiadomieniami, które chcemy otrzymywać w serwisie i na e-mail a także wybrać kategorie tematyczne, które nas interesują i tylko z tych kategorii widzieć pytania. Ponadto możemy w tym miejscu zmienić hasło do profilu i wypisać się z systemu eksperckiego lub do niego zapisać. Aby sprawdzić, jak wygląda wizytówka mojego profilu (czyli to, jak inni użytkownicy widzą mój profil) kliknij w swój nick znajdujący się w prawym górnym rogu po zalogowaniu się.

  do góry
 • 4. Poczta

  W serwisie pytamy.pl funkcjonuje wewnętrzna poczta umożliwiająca przesyłanie prywatnych wiadomości do innych użytkowników oraz kontaktowanie się z administratorami serwisu. Aby wysłać prywatną wiadomość do wybranego użytkownika należy przejść na profil tego użytkownika i wybrać opcję Wyślij wiadomość znajdująca się w menu tego użytkownika. Za każdym razem, gdy otrzymamy nową wiadomość, zobaczymy odpowiednie powiadomienie w prawym górnym rogu strony.

  do góry
 • 5. Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach

  Za każdym razem, gdy ktoś doda odpowiedź, komentarz lub oceni nasze pytanie lub wypowiedź, zobaczymy odpowiednie powiadomienie w prawym górnym rogu strony. Jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień o wybranych aktywnościach przejdź do Edycji profilu i zapisz wybrane preferencje w ustawieniach powiadomień.  do góry
 • 6. Zapraszanie do znajomych

  Użytkownicy pytamy.pl mogą zostać Twoimi znajomymi dzięki czemu będziesz informowany o nowych pytaniach, odpowiedziach i komentarzach przez nich dodanych oraz o innych aktywnościach Twoich serwisowych znajomych. Aby zaprosić innego użytkownika do grona Twoich znajomym należy wejść na jego profil i kliknąć w link "Zaproś do znajomych" znajdujący się w menu jego profilu. Zapraszany użytkownik może zaakceptować Twoje zaproszenie lub je odrzucić. Za każdym razem, kiedy ktoś wyśle Tobie zaproszenie do grona znajomych, zobaczysz odpowiednie powiadomienie w prawym górnym rogu strony.

  do góry
 • 7. Jak zmienić awatar?

  Aby zmienić awatar i dodać opis do swojego profilu należy po zalogowaniu się kliknąć w ikonę swojego obecnego awatara w prawym górnym rogu strony, następnie wybrać opcję Edycja profilu i w sekcji Dane osobowe dodać nowy obrazek/zdjęcie. Po czym zapisać zmiany. Nowy awatar będzie widoczny dopiero po jakimś czasie. Najlepiej po takiej zmianie wylogować się i zalogować ponownie do serwisu.

  do góry
 • 8. Jak zadać pytanie, dodać sondaż lub poradnik?

  Aby dodać nowe pytanie zaloguj się, na górze strony nad listą ostatnio dodanych pytań znajduje się edytor umożliwiający dodanie nowego pytania. Wpisz pytanie, dodaj treść. Kategorie tematyczne oraz tagi zostaną wygenerowane automatycznie, jeśli jednak uznasz, że nie są trafione - możesz je w tym momencie edytować. Jeśli chcesz się upewnić, czy Twoje pytanie będzie się poprawnie wyświetlało w serwisie wybierz link Podgląd. Kliknij w Zapytaj i Twoje pytanie zostanie dodane do serwisu. Po dodaniu pytania możesz w każdej chwili edytować zarówno jego tytuł, jak i treść, tagi, kategorie tematyczne. Możesz też usunąć dodane przez siebie pytanie.

  Tworzenie sondażu odbywa się w podobny sposób, jak dodawanie nowego pytania. Po wpisaniu tytułu i treści sondażu wybierz link Dodaj sondę i wpisz odpowiedzi, na które później będą głosować użytkownicy serwisu. Możesz dodać minimum 2 i maksimum 10 odpowiedzi. Kliknij w Zapytaj i Twoje pytanie z sondażem zostanie opublikowane. Po dodaniu pytania z sondażem będziesz mógł edytować jego treść oraz odpowiedzi w sondzie, ale po każdej zmianie wyniki głosowania w Twojej sondzie będę resetowane (głosy będą zliczane na nowo). Po opublikowaniu takiego pytania znajdzie się przy nim ikona symbolizująca sondaż. Pytanie trafi również do oddzielnej listy Sondaże na stronie głównej serwisu.

  Tworzenie poradnika odbywa się w taki sam sposób, jak dodawanie pytania, z tą różnicą, że po dodaniu tytułu i opisu należy wybrać link Oznacz jako poradnik. Po opublikowaniu takiego pytania znajdzie się przy nim ikona symbolizująca poradnik. Pytanie trafi również do oddzielnej listy Poradniki na stronie głównej serwisu.

  do góry
 • 9. Co to są tagi?

  Tagi są systemem słów kluczowych opisujących dokładnie wasze pytania. Dzięki temu, użytkownicy będą w stanie łatwiej trafić na wasze pytania i tym, które w treści do nich nawiązują. W tagach wpisz najważniejsze pojęcia, które występują w pytaniu i jego opisie. Poszczególne tagi oddzielamy od siebie przecinkami.

  do góry
 • 10. Jak edytować lub usunąć pytanie?

  Jeśli chcesz edytować swoje pytanie, sondaż czy poradnik skorzystaj z listy opcji znajdujących się po kliknięciu w szary trójkąt przy tytule pytania. W tym samym miejscu znajdziesz również opcję usunięcia swojego pytania - opcja ta jest nieodwracalna.

  do góry
 • 11. Jak wstawić link w pytaniu?

  Jeśli skopiujemy adres wybranego widoku z przeglądarki i wkleimy bezpośrednio do edytora - w treści pytania, wtedy automatycznie zamieni się on w link, np: http://www.wp.pl/.
  Jeśli chcemy podlinkować jakieś słowo lub zdanie w opisie pytania, wtedy zaznaczamy wybrane słowo myszką (przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy zaznaczamy wybrane słowo/słowa), następnie wybieramy symbol linku z narzędzi edytora - to ikona łańcuszka w lewym dolnym rogu edytora. Wyskoczy nam okno umożliwiające dodanie adresu wybranej przez nas strony - wklejamy adres linku i klikamy Wstaw.

  W podobny sposób usuwamy wstawiony w opisie link - zaznaczamy wstawiony link i klikamy w ikonę symbolizującą pęknięty łańcuch w lewym, dolnym rogu edytora.

  do góry
 • 12. Jak wstawić zdjęcie/obrazek w pytaniu?

  W pytaniach można wstawiać zdjęcia opublikowane w Internecie (zdjęcia można dodawać do pytań na zasadach zawartych w regulaminie serwisu). Jak to zrobić?
  Krok 1 - Kopiujemy adres (URL) obrazka, który chcemy wstawić
  W przypadku przeglądarki Mozilla Firefox należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie opublikowane w Sieci i wybrać opcję Kopiuj adres obrazka.
  Jeśli korzystasz z przeglądarki Internet Explorer klikasz prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybierasz opcję Właściwości. Następnie zaznaczasz adres zdjęcia i kopiujesz go (wciskasz równocześnie Ctrl i literę c).

  Krok 2 - W treści pytania wklejamy obrazek
  Dodajemy nowe pytanie, w treści wybieramy miejsce, w którym chcemy wstawić zdjęcie/obrazek. Na przykład jeśli chcemy, aby obrazek był w lewym górnym rogu pytania klikamy myszką tuż przez pierwszą literą treści pytania (kursor powinien mrugać przed początkiem treści pytania), następnie wybieramy ikonę obrazka w edytorze (lewy dolny róg edytora). W polu URL obrazka wklejamy skopiowany wcześniej adres obrazka (klikamy prawym przyciskiem myszy w pole URL i wybieramy Wklej).  Krok 3 - Ustawienia obrazka
  Po wklejeniu adresu URL obrazka, dzięki opcji Wyrównanie możemy ustawić pozycję zdjęcia, my wybierzemy Lewy, ponieważ chcemy, aby zdjęcie było z lewej strony tekstu. Zauważycie, że automatycznie pojawią się wymiary oryginalnego zdjęcia, które chcemy wstawić. Możemy od razu zmienić rozmiar zdjęcia, lub też zrobić to po wstawieniu go do pytania. Jeśli chcesz, możesz dodać ramkę do zdjęcia - wpisz w polu Ramka liczbę pikseli, jeśli wpiszesz 2, wtedy ramka będzie miała 2 piksele grubości itd. Aby obrazek nie stykał się z treścią pytania ustaw odstęp poziomy i pionowy obrazka, np. 5 (pikseli). Kliknij Wstaw i zobaczysz w edytorze wstawiony obrazek.
  Jeśli zdjęcie jest za duże i wychodzi poza pole tekstowe, trzeba je zmniejszyć. Możesz to zrobić klikając na zdjęcie i następnie wybierając ponownie ikonę Obrazek w edytorze, aby wpisać wymiary zdjęcia. Lub też możesz ręcznie zmienić rozmiar zdjęcia - kliknij na wstawione zdjęcie i chwyć lewym przyciskiem myszy lewy-górny róg (lub dowolny punkt umieszczony na krawędzi zdjęcia), przesuń myszką w dół i zobaczysz, że rozmiar zdjęcia zmienia się.  Krok 4 - Podgląd obrazka
  Po ustawieniu odpowiedniej wielkości zdjęcia zawsze sprawdź za pomocą opcji Podgląd (obok opcji publikacji pytania), jak wygląda stworzone przez Ciebie pytanie. Jeśli w podglądzie pytania nie wyświetla się obrazek, sprawdź, czy poprawnie go dodałeś.

  Tak wygląda pytanie z obrazkiem w treści:

  do góry
 • 13. Jak wstawić player video w pytaniu?

  Krok 1 - Kopiujemy kod filmiku
  Jeśli chcesz wstawić player video skopiuj ze strony, na którym się dany film znajduje adres filmiku lub odpowiedni kod. Aby skopiować kod ze strony youtube.com należy na widoku filmiku kliknąć w przycisk Udostępnij (pod playerem), następnie przycisk Umieść i skopiować kod iframe.


  Krok 2 - Wstawianie playera filmiku w pytaniu
  Po skopiowaniu adresu filmiku tworzymy nowe pytanie na pytamy.pl, dodajemy tytuł i opis pytania, następnie wybieramy ikonę filmu (klisza filmowa) znajdującą się w lewym dolnym rogu edytora. W polu opisanym jako: PlLIK / URL należy wkleić link do filmiku. Mozna również wybrać zakładkę Źródło i wkleić kod playera z serwisu youtube.com.  Krok 3 - Podgląd filmiku
  Żeby upewnić się, że filmik będzie prawidłowo się wyświetlał zawsze wybieraj opcję Podgląd przed publikacją pytania.

  do góry
 • 14. Co to jest system ekspercki?

  System ekspercki to umowna nazwa systemu, który nagradza Twoje wypowiedzi i dzięki któremu możesz zdobyć różnego rodzaju tytuły. W systemie eksperckim liczą się punkty otrzymane za pozytywne oceny naszych odpowiedzi i komentarzy dodanych do pytań w danej kategorii tematycznej. Jeśli chcesz zostać ekspertem w danej kategorii tematycznej musisz starać się jak najlepiej odpowiadać i komentować pytania zadane przez innych użytkowników. Oprócz standardowych punktów za dodanie odpowiedzi i komentarza dodajemy 4 punkty kiedy inny użytkownik oceni pozytywnie Twoją odpowiedź lub komentarz. Jeśli dodatkowo Twoja wypowiedź zostanie wyróżniona przez autora pytania - punkty za odpowiedź mnożone są razy 2, a jeśli Twoja odpowiedź zostanie uznana przez autora za najlepszą, punkty za nią mnożone są razy 5. Ekspertem można być w wielu kategoriach tematycznych, bez ograniczeń.
  W zależności od ilości zdobytych punktów w systemie eksperckim funkcjonują cztery poziomy (zaczynając od tego, który wymaga najmniejszej liczby punktów):
  - Ekspert I
  - Ekspert II
  - Ekspert III
  - Ekspert IV
  Mianowanie Ekspertem odbywa się automatycznie po osiągnięciu określonej liczby punktów. Od tego momentu za każdym razem, gdy będziesz się wypowiadał w pytaniu należącym do kategorii tematycznej, w której posiadasz dany status, przy Twojej wypowiedzi pojawi się informacja, że jest to wypowiedź Eksperta.

  do góry
 • 15. Jak wyróżniać odpowiedzi i komentarze?

  Autor pytania może wyróżniać odpowiedzi i komentarze dodane przez innych użytkowników do jego pytania. Wystarczy, że wybierze z listy opcji znajdujących się przy każdej wypowiedzi (po kliknięciu w szary trójkąt) opcję Wyróżnij odpowiedź. Wskazana przez autora pytania odpowiedź zostanie wyróżniona kolorowym tłem.

  do góry
 • 16. Jak wybrać najlepszą odpowiedź?

  Autor pytania może spośród wszystkich odpowiedzi wybrać jego zdaniem najlepszą. Dzięki temu znajdzie się ona najwyżej spośród wszystkich dodanych odpowiedzi ? wyświetlać się będzie na pierwszej pozycji pod pytaniem. Aby oznaczyć najlepszą odpowiedź wystarczy, że autor wybierze z listy opcji znajdujących się przy każdej wypowiedzi (po kliknięciu w szary trójkąt) opcję Najlepsza odpowiedź. Wskazana przez autora pytania odpowiedź zostanie wyróżniona kolorową ramką.

  do góry
 • 17. Jak oceniać pytania, odpowiedzi i komentarze?

  Każde pytanie, odpowiedź i komentarz można ocenić pozytywnie lub negatywnie. Przy każdym pytaniu i odpowiedzi użytkownika znajdują się ikony, które pozwalają na ocenę pozytywną (dłoń z kciukiem skierowanym do góry) oraz negatywną (dłoń z kciukiem skierowanym w dół). Po kliknięciu w jedną z nich, ocena zostaje zapisana i wyświetla się w postaci liczb. Jeden użytkownik może ocenić daną wypowiedź tylko raz. Nie można oceniać własnych pytań, odpowiedzi i komentarzy.

  do góry
 • 18. Jak umieścić pytanie na innej stronie www?

  Jeśli chcesz, aby Twoje pytanie zdobyło więcej popularności możesz umieścić je na innej stronie internetowej np. swojej stronie domowej, forum, z którego korzystasz, blogu itp. Wybierz z listy opcji znajdujących się przy każdym pytaniu (po kliknięciu w szary trójkąt) opcję Umieść. Zobaczysz okno z możliwością wyboru koloru i rozmiaru elementu, który później umieścisz na innej stronie. Skopiuj wygenerowany kod i wklej go na wybraną przez siebie stronę.

  do góry
 • 19. Do czego służy czarna lista?

  Czarna lista służy do ograniczenia otrzymywania treści od użytkowników, których nie lubimy, lub których poglądy nas nie interesują. Aby dodać użytkownika serwisu do swojej czarnej listy należy przejść na jego profil i kliknąć w link Dodaj do czarnej listy znajdujący się w prawej kolumnie, pod awatarem wybranego użytkownika. Użytkownik dodany przez Ciebie do czarnej listy nie zostanie o tym poinformowany, ale za każdym razem, gdy będzie chciał odpowiedzieć na Twoje pytanie, zagłosować na Twoja wypowiedź, czy napisać do Ciebie wiadomość prywatną, otrzyma komunikat informujący o tym, dlaczego nie może tego zrobić.

  Użytkownik dodany do czarnej listy i nie będzie mógł:
  - odpowiadać na Twoje pytania, sondaże, poradniki,
  - pisać komentarzy do Twoich odpowiedzi, pytań, sondaży i poradników,
  - głosować na Twoje pytania, odpowiedzi i komentarze,
  - głosować w obrębie Twoich pytań, sondaży i poradników,
  - zaprosić Ciebie do znajomych,
  - wysyłać Tobie wiadomości prywatnych,

  Po wejściu na swój profil i wybraniu linku Czarna lista możesz zobaczyć wszystkich użytkowników, których do niej dodałeś. Możesz usunąć każdą osobę, którą masz na czarnej liście ( użytkownik zostanie poinformowany o tym, że już nie znajduje się na Twojej czarnej liście).

  do góry
 • 20. Za co przyznawane są punkty?

  Za różne aktywności w serwisie przyznawane są punkty:
  - 3 punktów za dodanie pytania, sondażu lub poradnika;
  - 2 punkty za dodanie odpowiedzi lub komentarza;
  - 0.2 punktu za głosowanie na pytanie, sondaż, poradnik, odpowiedź lub komentarz.

  do góry
 • 21. Jak ukryć wybrane pytania na serwisie?

  Ukrywanie pojedynczych pytań
  Po zalogowaniu się możesz ukryć dowolne pytanie, które zostało dodane do serwisu. Wystarczy, że wybierzesz z listy opcji znajdujących się przy każdym pytaniu (po kliknięciu w szary trójkąt) link Ukryj. Za każdym razem kiedy odwiedzisz serwis, nie będzie się ono pojawiało. Jeśli zmienisz zdanie i chcesz zobaczyć ukryte pytanie, wybierz z listy opcję Wyświetl mimo wszystko i pytanie ponownie się wyświetli.

  Ukrywanie pytań z kategorii tematycznych
  Jeśli nie chcesz widzieć na stronie głównej serwisu pytań z danej kategorii tematycznej (lub kilku kategorii), system może nie prezentować nowo dodanych do tych kategorii materiałów. Aby zablokować pytania, sondaże i poradniki z danej kategorii tematycznej zaloguj się, wybierz Edycję profilu i przejdź do sekcji Inne preferencje? Na liście kategorii należy wybrać te, które chcemy ukryć. Wybrane kategorie zostaną ukryte na stronie głównej serwisu. Zapisz zmiany, aby system zapamiętał wskazane do zablokowania kategorie. W podobny sposób można ograniczyć wyświetlanie pytań z niskimi ocenami.

  Ukrywanie pytań danego autora
  Jeśli nie chcesz widzieć pytań dodanych przez wybranego użytkownika, wybierz z listy opcji znajdujących się przy każdym pytaniu (po kliknięciu w szary trójkąt) link Ukryj wszystkie wpisy.

  do góry
 • 22. Jak ukryć pytania, sondaże i poradniki z wybranych kategorii tematycznych?

  Na stronie głównej serwisu pytamy.pl prezentujemy ograniczoną liczbę dodanych przez Was pytan, poradników i sondaży. Na swoich profilach posiadacie oczywiście pełna listę dodanych przez Was materiałów, ale jeśli interesują Was pytania innych użytkowników dodane parę lat temu proponujemy skorzystać z wyszukiwarki google.pl

  Żeby otrzymać wyniki wyszukiwania wyłącznie z serwisu pytamy.pl należy wpisać w polu wyszukiwania frazę: site:pytamy.pl. następnie w lewej, wąskiej kolumnie skorzystajcie z dodatkowych opcji wyszukiwania. Odnajdźcie link Więcej narzędzi, po jego kliknięciu pojawi się boks Kiedykolwiek, umożliwiający sortowanie wyników wyszukiwania według daty ich dodania. A więc możecie sprawdzić jakie pytania byly dodane w ostatnim roku czy miesiącu, ale również wybrać konkretny okres czasu, np. od 1 stycznia 2007 do 1 stycznia 2008 roku, otrzymamy wtedy listę materiałów dodanych do pytamy.pl właśnie w tym okresie.

  do góry
 • 23. Administracja i moderacja serwisu

  W razie problemów technicznych kontaktuj się z administratorami serwisu - pełna lista administratorów i moderatorów znajduje się na serwisowym blogu. Administratorzy czuwają nad sprawnością techniczną serwisu, informują o zmianach, mają również możliwość banowania i usuwania profili użytkowników, którzy działają wbrew regulaminowi serwisu. Moderatorami Pytamy.pl jest grupa aktywnych, zaufanych użytkowników wybranych przez administratorów, zaangażowanych w rozwój serwisu. Do ich zadań należy moderacja pytań łamiących regulamin serwisu oraz zgłaszanie wszelkich naruszeń na serwisie. Moderatorzy dbają o porządek i dobrą atmosferę na serwisie, na której wszystkim nam zależy.

  do góry
 • 24. Jak zgłosić błąd lub problem?

  Jeśli chcesz zgłosić nieprawidłowości w funkcjonowaniu serwisu lub inny problem możesz to zrobić wysyłając wiadomość do administratora serwisu. Link Zgłoś błąd znajduje się po zalogowaniu się i kliknięciu w ikonę awatara w prawym górnym rogu strony. Możesz również skorzystać ze specjalnego formularza.

  do góry
 • 25. Co to jest AMA?

  AMA (Ask Me Anything) - Zapytaj mnie o cokolwiek, to szczególny typ materiału, w którym autor otrzymuje pytania innych użytkowników i odpowiada na wybrane z nich. AMA zazwyczaj dotyczy konkretnego tematu, na przykład AMA ze specjalistą z dziedziny ekonomii, AMA z pasjonatem modelarstwa, AMA z nauczycielem czy też AMA z zaproszonym przez Grupę Wirtualna Polska gościem specjalnym. Każdy z użytkowników może więc stworzyć własne AMA i podzielić się wiedzą na dany temat. Inni użytkownicy mogą dodawać do stworzonego AMA swoje pytania. Odpowiadać na te pytania może jedynie autor AMA. Autor AMA może również w dowolnym momencie zamknąć AMA (w taki sam sposób, w jaki zamyka się pytanie) i wówczas nie jest możliwe już dodawanie kolejnych pytań. Mimo zamkniętego pytania autor wciąż może odpowiadać na pytania, które zostały mu zadane.

  do góry

Kategorie

Najaktywniejsi dziś

 1. 1 78,1 pkt elsieelsie
 2. 2 46,8 pkt collins02collins02
 3. 3 46,5 pkt birbantbirbant
 4. 4 44,4 pkt rajaraja
 5. 5 35,9 pkt harmonikharmonik
więcej rankingów

Tagi

więcej tagów
Zgłoś błąd