zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Drodzy Użytkownicy Pytamy.pl!

W trosce o lepszą jakość usług łączymy siły z forum serwisu Kafeteria. Połączenie serwisów to więcej użytkowników i szybsze odpowiedzi na pytania. Zapraszamy wszystkich na nowe, lepsze pytamy.pl w ramach https://f.kafeteria.pl/ zatytułowane „Dziś pytanie, dziś odpowiedź”. Link znajduje się TUTAJ.

Na nowym forum czeka na Ciebie wiele ciekawych funkcji, a przede wszystkim możesz zadawać pytania, udzielać innym odpowiedzi i prowadzić dyskusję.

Jednocześnie informujemy, że po szczegółowej analizie podjęliśmy decyzję o zakończeniu działalności obecnego serwisu pytamy.pl z dniem 25 czerwca 2019 roku.

Dziękujemy za korzystanie z pytamy.pl i przepraszamy za niedogodności związane z zamknięciem serwisu.

Hermiona

Nowy tydzień przyniesie gwałtowne burze - prognoza!

Hermiona | 10 lipca 2016 23:03:59 | kategoria: Przyroda, Zjawiska przyrodnicze

  • G+
  • Facebook

Po dość spokojnym tygodniu (z ochłodzeniem, burzami i słońcem) nowy tydzień przyniesie dość gwałtowne zjawiska pogodowe w (praktycznie) całym kraju.
Krótkie omówienie: W jutrzejszym dniu głównym zapalnikiem będzie tzw. dyskretny tryb konwekcji*.Przyczyni się on do tworzenia superkomórek burzowych z potencjałem do generowania opadów dużego gradu (możliwe przypadki 3-5 cm+), bardzo silnych i wręcz gwałtownych porywów wiatru (100 km/h+), a także ulewnego deszczu. Z biegiem dnia warunki pozwolą na uformowanie się 1-2 tornad. Największe zagrożenie gwałtownymi, lokalnymi zjawiskami spodziewane jest po południu i wieczorem, a burze tworzyć się będą już z rana - głównie na zachodzie i północnej cz. kraju. Jutrzejszej nocy niestabilna masa powietrza będzie stopniowo przemieszczać się na wschód, obejmując całą wschodnią oraz południową Polskę, gdzie wciąż możliwe będzie występowanie burz, lecz o znacznie mniejszej intensywności.
Mapka z prognozą: KLIK
Stopnie zagrożeń:
2. stopień wydany dla woj: cz. kujawsko-pomorskiego, cz. wielkopolskiego, cz. dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego ze względu na wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru, tornad oraz ulewnych opadów deszczu.
1. stopień dla: woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, cz. dolnosląskiego, cz. wielkopolskiego, a także dla cz. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego ze względu na wystąpienie opadów większego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu tornad.
Możliwość dla: cz. lubelskiego i podkarpackiego. 
Skrótem reasumując:  Jutrzejszego dnia nie można lekceważyć, głównie ze względu na b. dobre warunki na powstanie tornad:KLIK Oprócz tornad, powstaną także superkomórki burzowe niosąc za sobą wiatr, grad, deszcz i tornada, ponadto będą aktywne elektrycznie. Dlatego przed wyjściem do pracy pochować wszystkie cenne rzeczy lub takie, ktore może porwać wiatr, zabezpieczyć ważne przedmioty, wyłaczyć z kontaktu sprzęt elektroniczny i zamknąć okna. Ze względu na grad i wiatr, zadbać o samochody. Natomiast we wtorek  zostanie wydana prognoza z uwzględnieniem 2. stopnia zagrożenia dla woj. wschodnich i południowych.
*Dyskretny tryb konwekcji powstaje, gdy kilka, zazwyczaj silnych komórek burzowych (mogących układać się w jednej linii), które są od siebie zupełnie niezależne i nie łączą się w większe struktury. Przy odpowiednich warunkach te odizolowane od siebie burze mogą przekształcić się w superkomórki i w najgorszym mozliwym scenariuszu - tworzyć tornada. Ten tryb konwekcji charakteryzuje się tym, że zjawiska są lokalne i nie wszędzie na zaznaczonym obszarze mogą się tworzyć i/lub przejść przez nie - jeśli się utworzą - będą silne.

0 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 49 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
ptakwodny

ptakwodny | 11 lipca 2016 15:23:07
Odpowiada Ekspert kategorii Zjawiska przyrodnicze II.

Dzięki.Jesteś nieoceniona.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
Hermiona

Hermiona | 11 lipca 2016 19:29:23
Komentuje Ekspert kategorii Zjawiska przyrodnicze I.

Dziękuję :) było coś?

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
1 2 z 2

Podobne pytania

kociewiak

gdzie w tym roku jedziesz na wakacjie?

12 odpowiedzi i komentarzy
HereIAm

Co stanowi większe zagrożenie?

3 odpowiedzi i komentarzy
vanCoben

Gdzie są piękne dziewczyny?

52 odpowiedzi i komentarzy
kysiek

W jaki sposób się opalamy?

6 odpowiedzi i komentarzy
Niebieskiseba

Kiedy burza???

5 odpowiedzi i komentarzy

Najaktywniejsi dziś

  1. 1 61,3 pkt elsieelsie
  2. 2 23,0 pkt birbantbirbant
  3. 3 17,2 pkt AntykwaAntykwa
  4. 4 14,8 pkt okonekokonek
  5. 5 10,8 pkt ata-ataata-ata
więcej rankingów

Eksperci w kategorii:

Kropl@ okonek ZiraaeL Bingola vera223 harmonik kaziu_61
Zgłoś błąd