zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Antykwa

Zagadka 4

Antykwa | 24 września 2014 16:09:09 | kategoria: Gry, Zabawy i zagadki

• G+
  • Facebook

Dziś zapraszam na wycieczkę dookoła świata.

Jest lotnisko, są samoloty i paliwa w bród. Specyficzne te samoloty ponieważ potrafią w locie błyskawicznie przerzucać paliwo do innego samolotu. Piloci otrzymali zadanie aby jeden samolot okrążył Ziemię. Problemem  jest to, iż pełny zbiornik samolotu pozwala tylko na przebycie połowy drogi wokół Ziemi. Mądrzy ludzie twierdzą że wyczyn taki jest możliwy i wystarczą do tego trzy samoloty wpółpracujące ze sobą, a dodatkowo wszystkie samoloty bezpiecznie wylądują z powrotem na lotnisku.

Samoloty A, B i C zatankowały zbiorniki do pełna i wystartowały. Jak przebiegał cały lot?

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 55 odpowiedz
tagi: zagadki, zabawa
roqq

roqq | 24 września 2014 16:33:43
Odpowiada Ekspert kategorii Zabawy i zagadki II.

Zajrzałem, patrzę na czas i naprawdę się zdziwiłem. Ponad 20 minut i nikt jeszcze?

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 16:38:35
Komentuje Ekspert kategorii Zabawy i zagadki II.

No i bardzo dobrze, w międzyczasie spokojnie zjadłem obiad. A zadanie należy - jak przypuszczam - do nieco trudniejszych i wymagających namysłu, czasu. Sam to zresztą oceń.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 24 września 2014 16:39:55

...........

No i znalazłem błąd. Musze dokładniej przemyśleć ;P

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 16:49:40

Jeżeli widzisz błąd to go wskaż. Zawsze jakiś robal może się wkraść.Dezaprobata

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 24 września 2014 16:55:43

Błąd w moim rozumowaniu, Antykwa Mrugnięcie Zagadka jest ułamkową zagwozdką i plączą się mi te jedne czwarte, jedne ósme z połówkami i całością. Niezły trening Śmiech

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 24 września 2014 16:58:44

Antykwa, czy to ostatnie słowo zagadki "wystartowały" należy traktować dosłownie?  Ja bym wolał jeden samolot zostawić na ziemi. Jest to możliwe?

roqq

roqq | 24 września 2014 17:09:12

No nie, zgłupiałem Dezaprobata Ciągle brakuje mi ćwiartkiNiewyparzona gęba Chyba skoczę do sklepu... Śmiech

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:13:18

Jeżeli jeden samolot dłużej oczekujący na lotnisku pozwoli Ci wykonać zaplanowany lot to niech sobie odpoczywa.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:15:31

Do sklepu po ... ćwiartkę kurczaka? Skrzydełko Ci potrzebne?

roqq

roqq | 24 września 2014 17:16:14

Niestety, okazuje się, że to też nie wypali. Po pokonaniu 1/4 dystansu mają po pół zbiornika. Nie może żaden nic oddać, bo nie wystarczy mu na powrót.

roqq

roqq | 24 września 2014 17:17:05

Raczej paliwo Mrugnięcie

MigrantWorker

MigrantWorker | 24 września 2014 16:36:16
Odpowiada Ekspert kategorii Zabawy i zagadki I.

Potrzebuję podpowiedzi. Czy dobrze kombinuję, że samolot A przelatuje w pewnym momencie 'z tyłu Ziemi' (tzn. od 1/4 do 3/4 pełnego okrążenia) bez międzytankowania?

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 16:48:10

Czy tu jest potrzebna podpowiedź? Nie ma takiego ograniczenia, jeżeli tylko ma paliwo to niech leci.

MigrantWorker

MigrantWorker | 24 września 2014 17:26:34
Komentuje Ekspert kategorii Zabawy i zagadki I.

A. No to dajemy:

1. Samolot A startuje pierwszy i leci z połową prędkości podróżnej.

2. Kiedy A pokona 1/12 dystansu (zużywając 1/6 baku paliwa) startują samoloty B i C, lecąc z pełną prędkością.

3. Wszystkie trzy samoloty spotykają się w 1/6 dystansu; każdy z nich ma na pokładzie 2/3 baku paliwa.
Samolot C oddaje samolotom A i B po 1/6 baku; te dwa samoloty mają teraz po 5/6 baku, a C - tylko 1/3 baku.
Samoloty A i B lecą dalej z połową prędkości podróżnej, a C wraca na pełnej prędkości na lotnisko.

4. Samoloty A i B osiągają 1/4 dystansu; każdy z nich ma 2/3 baku.
Samolot B oddaje samolotowi A 1/3 baku; teraz A ma pełny bak, a samolot B zostaje z 1/3 baku.
Samolot A kontynuuje swoją podróż, teraz już z pełną prędkością. Samolot B zawraca w stronę lotniska, dalej lecąc z połową prędkości.
W tym samym czasie samolot C dociera do lotniska, tankuje do pełna i rusza z pełną prędkością w stronę samolotu B.

5. Samolot A pokonał 5/12 dystansu; pozostało mu 2/3 baku i kontynuuje swoją podróż z pełną prędkością.
W tym samym czasie samolot B i samolot C spotykają się w 1/6 dystansu; samolot B właśnie spalił ostatnie opary z baku, a samolot C ma 2/3 baku.
Samolot C oddaje samolotowi B 1/3 baku paliwa; oba te samoloty mają teraz po 1/3 baku paliwa i natychmiast wracają na pełnej prędkości na lotnisko.

6. Samolot A pokonał 7/12 dystansu; pozostało mu 1/3 baku i kontynuuje swoją podróż z pełną prędkością.
W tym samym czasie samolot B i samolot C docierają na ostatnich oparach na lotnisko i tankują do pełna.

7. Samolot A pokonał 5/8 dystansu; pozostało mu 1/4 baku i zwalnia do połowy prędkości.
W tym samym czasie samolot B startuje w kierunku samolotu A lecąc z pełną prędkością.

8. Samolot A i samolot B spotykają się w 3/4 dystansu. Samolot A właśnie spalił ostatnie opary z baku, a samolot B ma 1/2 baku.
Samolot B oddaje samolotowi A 1/4 baku. Samolot A i samolot B mają teraz po 1/4 baku i lecą z pełną prędkością w stronę lotniska.
W tym samym czasie samolot C startuje w kierunku samolotów A i B lecąc z pełną prędkością.

9. Wszystkie samoloty spotykają się w 7/8 dystansu. Samolot A i samolot B właśnie spaliły ostatnie opary ze swoich baków, a samolot C ma jeszcze 3/4 baku.
Samolot C oddaje 1/4 baku samolotowi A i następną 1/4 baku samolotowi B. Wszystkie samoloty mają teraz po 1/4 baku i lecą razem z pełną prędkością w stronę lotniska.

10. Samolot A, samolot B i samolot C spalają ostatnie opary ze swoich baków w momencie lądowania na lotnisku.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:40:14

Analiza tego rozwiązania jest żmudna i nieco skomplikowana. Proponuję aby każdy zainteresowany zrobił to dla siebie indywidualnie.

MigrantWorker

MigrantWorker | 24 września 2014 17:42:25

Gwarantuję poprawność swoim słowem :) Ale w międzyczasie Koliberek podała bardziej eleganckie rozwiązanie.

koliberek

koliberek | 24 września 2014 17:46:09

MigrantWorker, ja nie analizowałam czasów. A to dlatego, że zawsze samoloty dotankowujące miały mniej do pokonania niż główny. Czy podzielisz trasę na dwunaste części czy na 8, wszystko jedno, byleby nie na 4, bo spadną ;)

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:55:25

Worker, słowo oczywiście ma swoją wartość ale my tutaj lubimy pracować głową czy to rozwiązując czy analizując rozwiązania innych.Śmiech

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 18:00:58

Zaskoczyłeś mnie tymi dwiema prędkościami i nie jestem przekonany że to zróżnicowanie było konieczne. W tekście parametr prędkości nie wystąpił więc w zasadzie nie powinien wpływać na wynik. Ponieważ jednak "co nie zabronione to dozwolone" więc trzeba zaakceptować.

MigrantWorker

MigrantWorker | 24 września 2014 18:06:49

Antykwa: no optymalne rozwiązanie to nie jest, ale zadziała.

koliberek

koliberek | 24 września 2014 17:17:07

Nie wiem, czy dobrze myślę. Czy samoloty po przylocie na lotnisko bazowe mogą ponownie zatankować i wrócić na trasę?

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:21:19

Oczywiście tak, napisałem że paliwa w bród.

koliberek

koliberek | 24 września 2014 17:37:54

No to ok. Nie wiem czy dobrze, ale raczej samoloty nie powinny się rozbić. Opis będzie skomplikowany:

1) Z lotniska startują samoloty A, B i C. Po przebyciu 1/8 trasy wszystkie mają po 3/4 zbiornika paliwa. Samolot C oddaje samolotom A i B po 1/4 zbiornika paliwa, w ten sposób A i B mają baki znowu pełne, a C ma 1/4, która wystarcza na powrót. C wraca na lotnisko.

2) Samoloty A i B kontynuują lot, po przebyciu kolejnej 1/8 trasy (czyli są w 1/4 trasy) samolot B oddaje samolotowi A 1/4 swojego baku. Samolot A ma znowu pełen bak, a samolot B połowę baku, która starcza na powrót. B wraca na lotnisko.

3) Samolot A leci dalej z pełnym bakiem. Przebył już 1/4 trasy, więc pełen bak wystarcza na dolecenie do 3/4 trasy. Tymczasem samoloty B i C zatankowawszy do pełna startują w drugą stronę, żeby spotkać samolot A.

4) Samoloty B i C przelatują 1/8 trasy, ale lecą od drugiej strony, czyli są w 7/8 części trasy. Tutaj samolot C przekazuje 1/4 baku samolotowi B i wraca. Samolot B ma pełen bak, przelatuje jeszcze 1/8 trasy i spotyka samolot A. Ma 3/4 swojego baku, przekazuje samolotowi A 1/4 baku i wraca.

5) Samolot A przelatuje 1/8 trasy, na którą starczyło mu paliwa, tutaj czeka na niego samolot C, który zdążył zatankować i przekazuje mu 1/4 swojego paliwa, które wystarczy, żeby A wylądował po okrążeniu ziemi na lotnisku. C ma wystarczająco dużo paliwa, żeby wrócić.

Jeżeli jest prostsze rozwiązanie to podajcie mi :) Jeżeli się pomyliłam, to pomóżcie znaleźć błąd.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
koliberek

koliberek | 24 września 2014 17:39:31

Się pomieszało, nie wiem dlaczego. Trzeba przeczytać po prostu punkty od 1 - 5 , to jest proponowane przeze mnie rozwiązanie. Słowa "Jeżeli jest prostsze rozwiązanie to podajcie mi :) Jeżeli się pomyliłam, to pomóżcie znaleźć błąd." to miał być komentarz dodany na końcu.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:52:31

Możesz koliberek wyedytować i poprawić swój tekst, będzie czytelniejszy.
Wydaje mi się że mam prostsze nieco rozwiązanie ale muszę się głębiej zastanowić. Innych uwag nie mam.

koliberek

koliberek | 24 września 2014 17:55:20

Wyedytowane. Podaj swoje rozwiązanie, zobaczymy.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 18:02:54

Nieco później, inni jeszcze myślą.

roqq

roqq | 24 września 2014 19:34:04

Prostsze jest tylko jedno, moim zdaniem. Wystarczy rozmieścić samoloty B i C w 1/3 i 2/3 trasy by mogły wystartować, dotankować A i wylądować. Tu nawet obliczenia nie są potrzebne Śmiech

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 20:16:48

Organizatorzy nie chcieli najprostszego rozwiązania ale właśnie takiego aby było się nad czym pogłowić. Tak nieco złośliwie.Śmiech

Bingola

Bingola | 24 września 2014 22:28:44

Koliberek - zrobiłem dokładnie tak samo!

barkaa11

barkaa11 | 24 września 2014 17:23:02

Trudne zadanie. Dumam. Wydaje mi się,że jeden albo nawet dwa samoloty muszą lecieć w odwrotnym kierunku.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 17:26:35

Co nie zakazane to dozwolone.

barkaa11

barkaa11 | 24 września 2014 18:25:44

Narysowałam sobie koło. Podzieliłam na 8 części. Samolot A potrzebuje 2 pełnych baków -by okrążyć Ziemię. 
Startują A i B. Po przebyciu 1/8 trasy - samolot B przekazuje A 1/ 4 baku.
I wraca na ziemię. Czyli A ma pełny bak. To może pokonać połowę trasy.
I dalej już nic nie wiem.

barkaa11

barkaa11 | 24 września 2014 19:24:50

Na 5/8 trasy - gdy A brak paliwa pojawia się  z przeciwnych kierunków B i C. 
A zostaje tylko do okrążenia 3/8 trasy.

barkaa11

barkaa11 | 24 września 2014 19:57:50

B i C przekażą po 1/4 baku. Co pozwoli A pokonać 2/8 trasy.
B wróci na lotnisko , po zatankowaniu i wzlocie doładuje A .

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 20:05:40

Nie potrafię ocenić Twoich cząstkowych i mało szczegółowych opisów.

benasek

benasek | 24 września 2014 18:31:36

Rozwiązanie:

Dwa samoloty muszą lecieć w tym samym kierunku i w 1/4 drogi jeden drugiemu musi przelać połowę swojego baku. Potem dawca wraca na swoje miejsce startu.
Ten, co dostał paliwo leci dalej z pełnym bakiem i dolatuje do 3/4 dystansu. (1/4 już przeleciał, a ze ma pełen bak, doleci do 3/4)
W 3/4 spotyka trzeci samolot, który wyleciał w kierunku przeciwnym do tych dwóch pozostałych. Tu przekazuje mu 1/2 baku swojego paliwa i razem wracają do punktu startu. Gdy będzie trzeba, dodam rysunek.

Fajna zagadka, ot właśnie na relaks po pracy.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 18:56:04

Jesteś  benasek - ku memu zaskoczeniu - zadziwiająco nieprecyzyjny w opisie.
Dwa samoloty nie dadzą rady.

benasek

benasek | 24 września 2014 18:57:18

Ale gdzie ja napisałem, że dwa? Muszą trzy samoloty współpracować.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 19:13:48

Jednocześnie w powietrzu są tylko dwa.
Ja widzę ten drugi, pomocniczy, jak bez paliwa spada do morza. Śmiech
Jak samolot przeleci ćwierć dystansu to ma już tylko tyle paliwa aby wrócić, nie ma nic do oddania. Albo oddaje i spada. Tak wnioskuję z Twojego opisu.Uśmiech

benasek

benasek | 24 września 2014 19:33:38

Tak zgadza się, to nie jest dobre rozwiązanie.

benasek

benasek | 24 września 2014 20:22:40

Z punktu S do punktu A lecą trzy samoloty XYZ. W punkcie A X daje paliwo Y i Z i wraca. Dzięki temu oba samoloty Y i Z mogą w punkcie C dokonać kolejnego dostarczenia paliwa, tym razem samolot Y daje samolotowi Z i powraca znowu do punktu A gdzie otrzymuje znowu paliwo od samolotu X który wylądował w punkcie startu i zabrał znów paliwo dla samolotu Y. Po zatankowaniu oba samoloty wracają do punktu S. Tymczasem samolot Z leci z punktu C w którym napełnił bak na max i dolatuje na nim do punktu I. W punkcie I czeka na niego samolot, który doleciał w podobny sposób jak samolot Y.W punkcie K będzie ich czekało jeszcze jedno ostatnie tankowanie.  Samolot X będzie musiał do tego punktu K z punktu S dwa razy polecieć. Za jednym razem by zatankować samolot Y a drugi raz by zatankować samolot Y i Z tak by wszystkie trzy razem przyleciały.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 22:05:25

Opis jest ale bez analizy zawartości zbiorników paliwa nie da się ocenić czy przelecą.Dezaprobata

benasek

benasek | 24 września 2014 23:00:12

Ok Więc przedstawiam zawartość baków w poszczególnych etapach lotów trzech samolotów

Samoloty: X Y Z

Punkt    X 5/6, Y 5/6, Z 5/6 baku
Tu X daje 1/6 baku Y i 1/6 Z Po tej czynności jest tak:

X 4/6, Y 6/6,  Z 6/6    Tu X zawraca do punktu S,  Y i Z lecą do punktu C

C     X 4/6, Y 4/6 Tu w C  Y przekazuje 2/6 paliwa samolotowi Z i ten ma pełen bak, może dolecieć do punktu I

Y 2/6, Z  6/6 Tu widać, że Y może dolecieć tylko z powrotem do punktu A bo ma 2/6 baku

Gdy Y będzie w punkcie B, startuje X z punktu S z paliwem (zatankował do 6/6) i spotykają się w punkcie A
X przekazuje paliwo 1/6 Y i razem dolatują do S.
Y ma 4/6 znów tankuje do 6/6

Z w tym czasie leci, jest w stanie dolecieć do I Gdy Z będzie w punkcie F startują z punktu S samoloty X i Y w przeciwną stronę lotu Z.

F X 6/6,  Y 6/6,  Z  3/6 (Sytuacja, gdy Z będzie w punkcie F)

G 5/6 5/6 2/6 Tu X w punkcie K przekazuje 1/6 paliwa Y i wraca do S. W tym czasie Z jest w punkcie G. Oto sytuacja w bakach

X 4/6, Y 6/6, Z  2/6

Y leci na spotkanie Z ( ma 4/6) w punkcie I i przekazuje mu 2/6 paliwa

Lecą razem do K (tylko do tego punktu starczy im paliwa) Gdy będą nad punktem J, startuje po raz ostatni X z paliwem, by nad tym punktem (K) dać każdemu z nich paliwo i razem dolatują do S

Uffff, współczuję teraz to analizować. Sądzę jednak, że to jest prawidłowo.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 23:29:27

Chociaż jeden mi powspółczuł.Śmiech Od razu lżej na duszy.
Faktycznie analizowanie tych różnych zapisów jest męczące i właściwie nie powinienem tego robić. To przecież nie jest konkurs punktowany ani inne współzawodnictwo. Powinienem wpisać moją wersję i cieszyć się że kilku chętnych do tej mordęgi się przyłączyło. A kto zainteresowany ten sobie poanalizuje. W końcu tu jak na olimpiadzie: ważne jest uczestnictwo a nie wyniki. Nawet prawidłowy wynik nie jest tak istotny jak samo połamanie przez chwilę głowy.
A ja jeszcze mogę się narazić na krytykę że się czepiam jakichś drobnostek (zawartości baków mu się zachciało) albo błędów (np. jest X4/6 a powinno być X3/6 benasek, i jeszcze dwa inne, ale to nie wpływa na wynik). Ale to jest przecież dowód że faktycznie analizowałem.
Następne zadanie, jutro, będzie o wiele łatwiejsze.

PS. Rozwiązanie benaska zaliczone mimo że zlekceważył samoloty A, B i C a do zawodów wypuścił swoje własne X, Y i Z.Uśmiech

benasek

benasek | 24 września 2014 23:38:37

Fajna zagadka.

Jak dla mnie, to perełka wśród pereł.

Antykwa

Antykwa | 25 września 2014 13:55:05

To w środku przypomina bardziej kulę do gry w bule a nie perełkę.
To ja już wolę otoczenie.Uśmiech

benasek

benasek | 25 września 2014 13:57:40

Tez tak pomyslalem i specjalnie sprawdzilem. Jednak to jest perla. Sprzedaj ja, i kup sobie cysterne piwek.
Zapros nas aby. Sam przeciez tyle nie wypijesz...

Antykwa

Antykwa | 25 września 2014 14:15:22

Zaprosić mogę, czemu nie, w końcu w towarzystwie zawsze milej. Ja jednak nie mogę sobie na razie poradzić z kilkoma zaproszeniami pod Bramę, a tam ponoć też prawie cysterna stoi i czeka. Bo zaproszonych wielu.

okonek

okonek | 24 września 2014 19:46:50

jeden samolot - ten wlasciwy i dwa samoloty cysterny do tankowania w powietrzu startujace z odpowiednich miejsc powinny wystarczyc.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 20:03:15

Wszystkie samoloty startują z jednego lotniska, z tego gdzie wyprawa się rozpoczęła. Trzy samoloty to założenie, rozwiązanie polega na opisie całego przedsięwzięcia.

Antykwa

Antykwa | 24 września 2014 21:50:06

A to moje rozwiązanie.
Pkt 1 – 1/8 trasy

A, B i C zużyły po ¼ paliwa.C przelewa po ¼ do A i B. Pozostaje mu ¼ co pozwala mu wrócić na lotnisko gdzie tankuje do pełna.
A i B mają znów pełne zbiorniki, lecą dalej.

Pkt 2 – ¼ trasy
A i B zużyły po ¼ paliwa, pozostało po ¾.
B przelewa ¼ do A, pozostaje mu ½ co pozwala mu wrócić na lotnisko i napełnić zbiornik paliwa.
A ma znów pełny zbiornik i leci dalej.

Pkt 3 – ¾ trasy
A ma pusty zbiornik.
B przyleciał punktualnie na spotkanie z przeciwnego kierunku. Wystartował z pełnym zbiornikiem, zużył ½, pozostała mu ½. Przelewa ¼ do A, pozostaje mu ¼ i wraca.
A ma również ¼ zbiornika i leci dalej z B.

Pkt 4 – 7/8 trasy
A i B mają puste zbiorniki.
C przyleciał punktualnie na spotkanie. Wystartował z pełnym zbiornikiem, zużył ¼, pozostało mu ¾. Przelewa po ¼ do A i B, pozostaje mu ¼ i wraca, paliwa mu wystarczy.
A i B mają po ¼ zbiornika co wystarcza na dolot do lotniska.

Samolot A okrążył Ziemię i wszystkie samoloty bezpiecznie powróciły na lotnisko.

koliberek, różnica jest w końcówce, w ostatniej ćwiartce drogi. U mnie C startuje tylko raz u Ciebie dwa razy.

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Po co Sułtan nosi zielone szelki??

6 odpowiedzi i komentarzy
kociara

Dlaczego nie słychać echa kaczki?

4 odpowiedzi i komentarzy
kkaassiiaa

Scrabble vs. Jenga