zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
mediator31

NIE

mediator31 | 20 lipca 2013 05:20:02 | kategoria: Edukacja, Podstawówka

• G+
  • Facebook

Czytając wypowiedzi umieszczone na stronach naszego portalu, nie mogę oprzeć się przeświadczeniu,ze sprawa poprawnej pisowni jest wielu z nas co najmniej obojętna!!
   Popełniamy różne "oszybki",ale jedna z permanentnie popełnianych doprowadza mnie często,do ...powiem delikatnie - złości!!
     Pragnę przypomnieć,że NIE z przymiotnikami piszemy razem! RAZEM!!
Piszemy  niedobry a nie "nie dobry"!!
 Piszemy niezdecydowany a nie "nie zdecydowany" !!
Pisownia nie z przymiotnikami osobno,jest na tym forum stosowana nagminnie ( a nie" na gminnie )!!
  Czy ktoś może mi wytłumaczyć przyczynę stosowania takiej niepoprawnej pisowni??! Wszak zasada pisania "nie" z przymiotnikami,jest jedną z podstawowych zasad poprawnego używania umiejętności pisania!!Dlaczego tak mało uwagi zwracamy na pisanie poprawnie??!

0 ładowanie danych... 9 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 49 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
ptakwodny

ptakwodny | 20 lipca 2013 05:27:51

Dziękuję za przypomnienie.

0 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 05:36:58

No,akurat Tobie @ptaku wodny nie muszę przypominać o tej zasadzieŚmiech.
  W ogóle nie kieruję mojej wypowiedzi do nikogo imiennie,tylko tak ogólnie stwierdziłem!!

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 05:36:52

Mediator jest tutaj trochę osób, które nie zakończyły edukacji może to jest przyczyną. Ostatnie pytanie o ortografię wywołało taką burzę, że aż się boję odpowiadać:)

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 05:42:16

Dlaczego miałbym się bać?!To po prostu prawda!!I co w tym złego że przypomina się bliźnim o zasadzie,która wszak obowiązuje wszystkich??!
     I każdy kto potrafi się za to obrazić to.....ale tutaj bywają sami fajni ludzie(a wyjątki są naprawdę nieliczne!) i nikt się nie będzie obrażał z tego powodu !!Śmiech

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 05:49:33

http://pytamy.pl/title,czy-zglaszanie-do-moderacji-pytan-zawierajacych-bledy-ortograficzne-ma-sens,pytanie.html Poczytaj:)

Każdy popełnia błędy pisząc w pośpiechu lub wzburzeniu, wiem to jest oczywiste nie wszyscy zwracają uwagę na poprawną pisownię. Aż się biję co na ten temat powiedziałby Antykwa:)

anonymous | 20 lipca 2013 05:56:55

Widzisz teraz mój błąd nie będę poprawiała napisałam "biję" zamiast "boję", często pisząc mylę "i" z "o"Zmieszany

mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 06:02:38

Całe życie a trochę już żyję,byłem zwolennikiem poprawnego wysławiania się i poprawnego pisania!!Nigdy bym nie zwrócił uwagi na nieużywanie np. polskich znaków - z-ż,c-ć,l-ł itp,itd!!
   Jednak łamanie podstawowych zasad POPRAWNEGO PISANIA,które powinno mieć się we krwi od 4 klasy podstawówki,musi być dla każdego kto ma o sobie dobre mniemanie( a myślę,że każdy ma!! ),nieprzyjemnym zgrzytem,który natychmiast powinien powodować reakcję poprawienia !!!
  Nigdy nie przekonają mnie nawet najbardziej nieprzyjemne wpisy tych,którzy poprawność rodzonego języka i umiejętność poprawnego w tymże języku pisania mają za nic,do niezwracania uwagi na to zjawisko!!

mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 06:08:44

Ja wszak nie o takich błędach piszę!!Ja piszę o zasadzie,która musi być przestrzegana,jeśli chcemy być zrozumiani przez innych!!Nieprzestrzeganie takich zasad często prowadzi do opatrznego zrozumienia wypowiedzi...
  Przyznasz chyba,ze jest różnica w rozumieniu:
" ...nie dobrze mi" a treści: "...niedobrze mi" - prawda??!!

anonymous | 20 lipca 2013 06:09:00

Zgadzam się tym bardziej, że dla leni istnieją ustawienia i wyświetla się poprawna pisownia. Małe błędy mnie nie drażnią, ale jak ktoś pisze pytanie i w nim zawarte są miliony błędów, szlag mnie trafia:)

zakhzakh

zakhzakh | 20 lipca 2013 09:24:15

Bocca_Lupo
jeżeli ktoś nie skończył edukacji to może go to troszkę usprawiedliwiać ( z naciskiem na troszkę). Znam jednak dużo ludzi z wyższym wykształceniem, które mają problemy z pisownią, nie znają zasad ortografii i to tych podstawowych. Czasami nawet można od nich usłyszeć " a po co to mi potrzebne ?"...i to chyba wali na łopatki najbardziej. Myślę, że brak znajomości podstawowych zasad bierze się po prostu z lenistwa, niechlujstwa etc...i niech nikt mi nie wciska kitu o powszechnych dys... prostestuję! Czy naprawdę 80 % społeczeństwa jest dysfunkcyjne? Rozumiem, że są osoby, które nie nauczą się bo mają problemy, ale zwykłego lenistwa i wygodnictwa nic nie tłumaczy.
Wali mnie na łopatki też stwierdzenie, że po co ó i u, ż i rz- czy nie można przyjąć jednego u i ż i życie byłoby prostsze- nie komentuję, nie będę się denerwować w sobotę podczas urlopu:)

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
zbigpary

zbigpary | 20 lipca 2013 10:07:35

Nie podniecaj się tą swą rzekomą poprawnością pisania, @mediator31, bo język polski należy do najtrudniejszych pod każdym względem, a do tego ewoluuje i zmienia się, czyli to, co dziś ktoś może uznawać za rażący błąd, jutro może być uznawaną normą. Czytałem niejedną (dlaczego "niejedną" mam napisać razem, a nie rozdzielnie, gdy "i nie dwie" powinienem napisać rozdzielnie, a nie razem?) i nie dwie książki pisane polszczyzną sprzed 100-200 lat, których ogromną ilość zdań i wyrazów naprawdę ciężko było zrozumieć.

Podałeś przykład pisania NIE z przymiotnikami, które wydaje się nietrudne ( czy nie trudne?), podobnie jak pisanie NIE z czasownikami, ale gdy bardzo często mamy do czynienia z pisaniem tego przeczenia z przysłówkami, to nasz język staje się tak niełatwy, że często zupełnie nie wiem, czy powinienem napisać razem czy rozdzielnie, i wtedy niby piszę łącznie, ale z rozdzieleniem łącznikiem (-), stosując swoisty oksymoron.

Starża

Starża | 20 lipca 2013 11:52:53

zakhzakh A czemu to unikasz komentaża, a? Bo ja na ten pżykład uważam, że stosowanie dwuh sposobuw zapisu jednego i takiego samego dźwięku jest bez sensu. Rozumiem, że kiedyś, gdy język rużnił się od wspułczesnego i np. inaczej wymawiano wyrazy z "H", a inaczej z "CH" było to sensowne. Ale teraz tak nie jest, więc odrębna pisownia straciła rację bytu. Wiele zasad pisowni naszego pięknego języka ma podłoże wyłącznie historyczne, natomiast nie ma żadnego uzasadnienia na wspułczesnym etapie jego ewolucji. Nie zawsze co prostsze, to lepsze, ale w tym wypadku uważam, że tak właśnie jest.
Razi, co? Mnie też, ale ja zdaję sobie sprawę, że wynika to wyłącznie z wieloletniego przyzwyczajenia, a nie z konkretnych, uzasadnionych powodów, bo niby jakie one mogły by być?

marcus747

marcus747 | 20 lipca 2013 06:03:58

Mediatorze może  ludziom jest tak łatwiej lub mogą być inne powody...ja mam z tym problem bo nie miałem obycia tak z językiem wiec uczę się czytając i pisząc z Wami a teraz życzę Wam miłego poranka a ja zmykam na kolacje.

0 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 06:14:47

Markus747 smacznej kolacji życzę nie jedną osobę tutaj nauczyliśmy. Ekspertami też nie jesteśmy miłe jest to co teraz napisałeś:)

mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 06:16:50

Nie zawsze łatwiej znaczy lepiej!!Piszesz o swoich problemach językowych,ale pomylenie kolacji ze śniadaniem,jest raczej potknięciem typu "i tak każdy sie domysli o jaki posiłek chodzi o 6-stej rano"Śmiech
     No i to oczywiście nie jest złamaniem zasady pisania"nie" z przymiotnikami!!Śmiech

marcus747

marcus747 | 20 lipca 2013 06:18:21

Bocco napisałem prawdę wiec to jest tez powód dlaczego tu zaglądam ale to do mojego pytania a jaki jest Twój powód wizyt na pytamy ? przyznaj się Śmiech

anonymous | 20 lipca 2013 06:21:51

Mogę odpowiedzieć na PW.

marcus747

marcus747 | 20 lipca 2013 06:23:06

he,he u mnie jest 21:19 wiec raczej nie jem śniadań o tej porze ale okay mowie ze nie miałem okazji się go tak nauczyć jak Wy nadrobię zaległości za niedługo a do tego czasu nie wściekaj się za bardzo na mnie .

marcus747

marcus747 | 20 lipca 2013 06:24:03

pewnie BL.

anonymous | 20 lipca 2013 06:27:22

Gdzie Ty mieszkasz? W Australii?

marcus747

marcus747 | 20 lipca 2013 06:28:49

nie w ta stronę ale podobnie ;)

mediator31

mediator31 | 20 lipca 2013 06:31:06

Ale dałem plamę!!Do głowy mi nie przyszło,ze wszak świat w wirtualu małym jest bardzo!!Hi,hi a to numer!!Śmiech

anonymous | 20 lipca 2013 06:43:51

Kurcze pomyliłam, no tak jak mój kumpel do mnie pisze z Australii muszę liczyć 2 godzimy wsteczZmieszany

jajeczko

jajeczko | 20 lipca 2013 07:58:50

Niektórzy mają dysleksję. 

Ryzykantka

Ryzykantka | 20 lipca 2013 08:31:15

Trudno zrozumiec temu kto nie ma takiej przypadlosci jajeczko, ludzie patrza wylacznie ze swojego punktu widzenia gdy z czyms klopotow nie maja:)

Vilemo

Vilemo | 20 lipca 2013 11:22:44

Ryzykantka nie do końca.
Mam dziecko z dysleksją a jednak mam takie samo zdanie.

Ryzykantka

Ryzykantka | 20 lipca 2013 11:25:04

To znaczy ze nigdy bys mu nie pozwolila brac udzialu w jakims forum zeby pisalo? osoby z dyslekcja na ogol zawsze robia bledy

Vilemo

Vilemo | 21 lipca 2013 12:51:40

Ryzykantka nie chodzi o to żebym nie pozwoliła/nie pozwalam na pisanie.
Nie pozwalam na lekceważenie błędów i tłumaczenie ich dysleksją.

Ryzykantka

Ryzykantka | 20 lipca 2013 08:16:48

Osobiscie raza mnie bledy ortograficzne typu otwarte u, f zamiast W itd.W wirtualii mam zasade poblazliwosci gdyz wiem ze tyle Polakow od wielu lat mieszka za granica, czesto od dziecka ze chwala iz potrafia sie porozuiec. Ciezko jest operowac w zyciu przez caly czas jezykiem obcym i wracac do pisowni polskiej piszac bezblednie. Mam kolezanki ktore mieszkaja za granica 20-30 lat i niestety robia duze bledy w jezyku Polskim bo w pracy maja kontakt z innymi jezykami. Mam duzy szacunek do osob ktore maja korzenie Polskie a potrafia cokolwiek napisac. Nie ma co zniechecac osob do kontaktu na forach bo zdarza im sie pisac nie poprawnie (celowo tak napisalam-oddzielnie zeby mediator sie denerwowalWystawiony język) haha

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
teorertikus

teorertikus | 20 lipca 2013 08:46:16

gdyby nie ten korektor gramatyki, to pewnie część osób by sobie flaki wypruła na mojej twórczości. Ogólnie jestem zdania że najważniejszy jest przekaz myśli i wyrażenie swojego zdania w sposób zrozumiały dla innych, natomiast gramatyka ma dalszoplanowe znaczenieUśmiech

0 ładowanie danych... 8 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 09:18:35

teorertikus  
za to flaszka ci się ode mnie nalezy Uśmiech
Mnie już przestało drażnić ile kto błędów popełnia , skupiam się na tym co ma do przekazania.
Często słowo jest napisane poprawnie ale zdanie w całosci formy nijakiej nie ma.
Zauwazylam,że jestem cięta na zdania "przeczące"-
inaczej odbieram wpis, gdzie ktoś swój tekst natłuszcza uzywając koloru powiedzmy czerwonego i pisze_
MIŁEGO DNIA WAM ŻYCZĘ !!!!
a zupełnie inaczej kiedy czytam
miłego dnia wam życzę

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
teorertikus

teorertikus | 20 lipca 2013 17:55:35

Lille   o jakie ładne słoneczko, prawie takie jak za oknem, flaszka chętnie najlepiej ajerkoniaku wypijemy seUśmiech i miłego dniaUśmiech

anonymous | 20 lipca 2013 09:16:10

"Czy ktoś może mi wytłumaczyć przyczynę stosowania takiej niepoprawnej pisowni??!"

"Jak to się do cholery pisze? Echhh... nie pamiętam już, co mówiła ta jędza od polaka... Echhh... A, pier#%^ę! J@b%ę razem/osobno, najwyżej powiem, że nie wcisnęła mi się spacja/wcisnęła mi się spacja.

anonymous | 20 lipca 2013 09:29:02

Mastermind 
Ty się nie znasz, to slang młodzieżowyWystawiony język

anonymous | 20 lipca 2013 09:31:40

Lille 
Tak czy siak, metoda myślenia pozostaje niezmienna.

anonymous | 20 lipca 2013 09:37:06

Mastermind  
mnie juz nic nie dziwi, a takie wpisy ktore w/w najczęsciej spotykalam na "fejsie", byc może dlatego juz mnie tam nie ma.
Ech te mnozące się "subkultury" Śmiech

Moore

Moore | 20 lipca 2013 09:42:18

Zawsze najpierw pisze to co chce napisać, a później sprawdzam błędy, ale jak widać coś ominę. To jest powodem.
Postaram się to zapamiętać.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 09:47:39

no to ja sie przyznaje, ze mam z tym problem, co razem a co oddzielnie. Nie mam teraz slownika i mi nie podkresla, wiec licze na wyrotumialosc, bo ogolnie wydaje mi sie, ze pisze raczej poprawnie (dla jasnosci polskich znakow tez nie mam)

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 20 lipca 2013 10:00:47

mediator31 jak komuś przychodzi coś bez problemu , to nie potrafi zrozumieć innego , w myśl zasady najedzony głodnego nie zrozumie .
Znam zasady pisowni i co z tego wynika , nic , przecież pisząc jakiś tekst , nie będę po kolei analizował każdego słowa , czy to jest przymiotnik , rzeczownik a może czasownik , czy "ó" wyrazie zamienia się na "o" lub "rz" na "r", są programy korygujące ale i one błędy przepuszczają ,
jakbym chciał w tym tekście zastanawiać się nad każdym słowem , to napisanie go zajęłoby pół dnia

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 238,3 pkt elsieelsie
  2. 2 80,6 pkt mnbvcxz1234567890mnbvcxz1234567890
  3. 3 59,5 pkt znafca_żytaznafca_żyta
  4. 4 50,9 pkt j84j84
  5. 5 45,6 pkt brzydula-bbrzydula-b
więcej rankingów