zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
ROLEX

Na czym polega wylew krwi do mózgu?

ROLEX | 20 września 2006 21:47:53 | kategoria: Szkoła, Biologia

• G+
  • Facebook

Chodzi mi o to czy pęka naczynie na powierzchni cy w środku mózgu i dlaczego mozna miec wylew?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 125 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
tagi: biologia, mózg
Monika

Monika | 21 września 2006 11:43:44

"Udar niedokrwienny mózgu zachodzi wówczas, gdy następuje niedotlenienie pewnej części mózgu z powodu zamknięcia naczynia krwionośnego. Przyczyną udaru niedokrwiennego może być np. zakrzep w naczyniu albo zator, albo zmniejszenie przepływu krwi w mózgu wskutek obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Może to nastąpić, jeśli np. naczynie jest zniszczone z powodu miażdżycy. Wówczas krew, zamiast przepływać swobodnie, przylega do zmienionej ściany naczynia i stopniowo je czopuje. Zakrzep może też być skutkiem migotania przedsionków - choroby, na którą cierpi wielu starszych ludzi. Skrzeplina krwi przemieszcza się w krwiobiegu i może dojść do mózgu. Wylew może spowodować natychmiastową utratę przytomności. Z reguły chory nie może stać, występują wyraźne objawy jednostronnego porażenia kończyn dolnych i górnych. Ze względu na porażenie mięśni twarzy mowa może być bełkotliwa.W przeciwieństwie do krwotoków wewnętrznych (do jam ciała) krew wypływająca do tkanki mózgowej powoduje jej mechaniczne uszkodzenia. Dzieje się tak gdyż w jamie czaszki jest dość ciasno - ograniczenia przestrzeni narzucają kości czaszki."

1 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
wojtek79

wojtek79 | 21 września 2006 13:14:08

Potwierdzam to co napisał przedmówca. Dodam, że "wylew krwi do mózgu" to nazwa potoczna, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością (tzn. z wylewaniem się krwi). Wylew krwi do mózgu to tak naprawdę nie jest pęknięcie naczynia krwionośnego, tylko tak zwany "udar mózgu". Cytat z Wikipedii: "Udar mózgu dawniej także apopleksja (łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri ang. cerebro-vasculari accident - CVA) to nagłe wystąpienie mniej lub bardziej nasilonych objawów uszkodzenia mózgu w wyniku zaburzeń krążenia mózgowego. Potocznie, głównie na Śląsku, w stosunku do udaru mózgu używane jest określenie szlag (niem. Schlag). Określenie to nacechowane jest pejoratywnie i używane najczęściej w pogardliwym zwrocie szlag go trafił"

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
testowy

testowy | 21 września 2006 14:58:20

udar wedle wikipedii może być niedokrwienny ( albo krwotoczny (czyli właśnie wylew)
przyczyny są na wikipedii wymienione (głównie nadciśnienie krwi)

ludzie, nie zatrzymujcie się na wstępie do artykułu, dalej też są cenne informacje

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 16 lutego 2007 17:23:05

moja babcia miała miesiąc temu udar niedokrwienny...teraz najprawdopodobniej miała wylew, nie mówi, rusza tylko głową i lekko ściska rękę prawą gdy się ją trzyma. Co najbardziej mnie zastanawia, to fakt że jeszcze dwie godziny temu mówiła pojedyńcze słowa teraz tylko słychać jej oddech...

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 26 lutego 2007 21:28:38

O rany...I co z nią jest? Moja babcia jest właśnie w tej samej sytuacji...

anonymous | 17 marca 2007 09:52:49

babcia? 39 lat, mężczyzna, bez nałogów. ojciec 4 dzieci. ojciec mojej najlepszej przyjaciółki... ważą się losy jego życia...

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 3 września 2007 09:53:38

moja mama 47lat tez miala wylew krwi do mozgu i walczy o zycie w szpitalu minela juz 10dni mama nie rusza prawa strona ciala ma zaburzenia mowy i wzxroku nie rozpoznaje nikogo stan jej lekarze okreslaja jako krytyczny w kazdej chwili moze umrzec ta choroba jest straszna

anonymous | 3 września 2007 09:54:59

jesli ktos mial podobny przypadek to prosze napisac jak dalej sie to potoczylo

aniawest

aniawest | 24 marca 2012 21:52:11

witam,8 tygodni temu dostałam telefon ze moja Mamcia straciła przytomność.Mieszkam za granicą, nazajutrz już siedziałam w samolocie,okazało się że to wylew,silny,okrutny.Moja Mama była głęboko nieprzytomna,przez pierwsze dni reagowała na dotyk,kuliła szyję,czuła stopy kiedy jej masowałam,ale z upływem dni nikła mi coraz bardziej aż po 9 dniach usłyszłam wyrok,śmierć pnia mózgu.Myślałam że zwariuje jeszcze tydzien wcześniej sie widziałysmy a tu koniec.Lekarze spytali czy pozwole na pobranie organów,zgodziłam się.Niech dzięki mojej Mamusi ktoś inny sie cieszy życiem.Ja płakałam a tamta rodzina się cieszyła.Moja Mamcia nie miała nadciśnienia.

aniawest

aniawest | 24 marca 2012 21:53:53

dodam tylko że miała 58 lat,była bardzo sprawna,szczupła,cieszyła sie życiem

anonymous | 7 września 2007 13:26:06

Moja mama zmarla nagle, okazalo sie ze byl to silny wylew... miala 49 lat... nikt nie mogl tego przewidziec, leczyla sie na nadcisnienie..ale w tym dniu czula sie dobrze i nie bylo widocznych objawow........

anonymous | 7 września 2007 13:39:10

pęknięcie naczyń krwionosnych w mózgu,

więcej odpowiedzi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 12

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 212,2 pkt elsieelsie
  2. 2 201,5 pkt ata-ataata-ata
  3. 3 175,3 pkt vera223vera223