zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
roqq

Lubicie czytać? - 11.

roqq | 16 sierpnia 2014 15:40:38 | kategoria: Gry, Zabawy i zagadki

• G+
  • Facebook

Sporo osób na pewno. A czy znacie tytuły i autorów dzieł literatury światowej i polskiej? Na pewno tak. Proponuję więc zabawę. Oto kolejny zestaw zagadek. Zestaw monotematyczny i tematyczny. Monotematyczny dlatego, że wszystkie zagadki są rebusami. Tematyczny, bo w rebusach tych zaszyfrowałem tytuły dzieł w przeważającej większości literackich.  Spora część rebusów, to rebusy sytuacyjne. Jest to odmiana rebusów, którą na pewno znacie a ich konstrukcja polega na tym, że wszystkie elementy zagadki są ze sobą powiązane i można całość opisać jednym zdaniem. Są to rebusy dość łatwe, więc nie sądzę, byście mieli z nimi większe problemy.

Niezmienna pozostaje zasada, by przysyłać rozwiązania wyłącznie do mnie na PW.

Punktacja.

1. Każdy rebus opatrzyłem gwiazdkami. Ich ilość odpowiada ilości punktów, które można zdobyć za rozwiązanie zadania. Oznaczają one także moją, całkowicie subiektywną, ocenę ich trudności.

2. Za każdy rebus otrzymacie dodatkowy punkt, jeśli podacie imię i nazwisko autora dzieła.

3. Poza tytułami z literatury jest wśród zagadek więcej niż jedna będąca zaszyfrowanym tytułem dzieła innego niż literackie. Może to być obraz, rzeźba, dzieło muzyczne itp. Za wskazanie każdego z tych niepasujących do całości zadania, daję dodatkowy punkt.

4. Jako, że zadań jest sporo i niektóre dość trudne, za rozwiązanie wszystkich, dodam 3 bonusowe punkty. Wytrwałość musi być nagrodzona ;)

Tradycyjnie zaczynamy od rebusu literowego. Pozostałe zadania w odpowiedzi.

1. Wstawiam dwie wersje tego rebusu. Może ułatwi to jego rozwiązanie.

Ostatnia aktualizacja: 17-08-2014 12:09:54
0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 57 odpowiedz

anonymous | 16 sierpnia 2014 15:44:44

Bardzo dużo czytam,ale autorów nie pamiętam,nie przykładam do tego wagi.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 16:21:42
Komentuje Ekspert kategorii Zabawy i zagadki II.

Wszystko zależy od tego, co się czyta, jasny halogen 101:) Ja też nie pamiętam autorów przeczytanych powieści sensacyjnych czy kryminałów. Jednak, gdy czytam Dostojewskiego, Dickensa, Zolę, nie sposób nie pamiętać autora.

anonymous | 16 sierpnia 2014 16:23:39

Ja nie patrzę,na tytuł owszem,czytam pierwsze trzy strony i już wiem,czy chcę czytać dalej.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 16 sierpnia 2014 16:29:55

Z tym,że ja od dawna nie czytuję beletrystyki,nudzi mnie to,lubię fakty,historię,dobry kryminał też przeczytam,to wszystko,jeszcze politykę.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 15:45:39
Odpowiada Ekspert kategorii Zabawy i zagadki II.

2.

3. Mimo że wśród rebusów, rebusem ta zagadka nie jest. Podobnie jak "rebus" nr 4.Mrugnięcie

@Antykwa, nie tylko świetny układacz zagadek, ale i znawca ich konstrukcji, jak zwykle dostrzega niedoskonałości i niżej specjalnie dla niego, ale także i dla Was inna wersja rebusu nr 3. Ta sama punktacja, to samo rozwiązanie a tylko obrazek inny. Mam nadzieję, że odrobinę ułatwi Wam zadanieMrugnięcie

4. To także tylko zagadka obrazkowa. Zamieściłem ją jednak, bo zwyczajnie bardzo mi się podoba Wystawiony język Prawie bezbłędnie pod względem oświetlenia i tonacji udało mi się wkomponować "kostuchę" w obrazek. Rzadko kiedy tak mi się podoba moja zabawa.

5.

6.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 15:54:54

7.

8.

9.

10.

11.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 16:04:44

12.

13.

14.

15.

16.

17.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 16:09:56

18.

19.

-ihtiel

-ihtiel | 16 sierpnia 2014 18:32:01

Och Romku, bardzo lubie czytać. I rebusy też. Wielką przyjemnośc sprawiłes mi tematyka dzisiejszych. Już mam w głowie 2 lub 3 / fakt - te najłatwiejsze/. Pobiedzę sie nad nimi, mimo duuużych utrudnień  sprzętowych. 

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 18:36:18

Mam awersję do łatwych zagadek, ale tu nie da się tylko trudnych zamieszczać, bo i tak mało kto chce choćby spróbować. Rebusy tematyczne są łatwe, bo już na wstępie wiadomo, czego się spodziewać.

ihtiel, jeśli masz kłopoty sprzętowe, to je po prostu skopiuj do komputera. Powinno trochę ułatwić.Uśmiech

Bingola

Bingola | 16 sierpnia 2014 19:32:18

@roqq dałeś nam nawał zagadek. Po przewinieciu ich na szybko mam tylko 2. Cóż,  łatwo nie będzie. Do zobaczenia.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 19:41:10

Nie są najłatwiejsze, ale i trudne tez nie. Fakt, ze znany jest temat sporo pomaga. Poza tym łatwe są zwyczajnie nudne, więc staram się ich nie robić za dużo. Powiedz szczerze, Bingola. Czy rozwiązanie takiego, jak niżej, rebusu dałoby Ci jakąkolwiek satysfakcję?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
-ihtiel

-ihtiel | 16 sierpnia 2014 20:07:53

Mi tak. Może jestem mało inteligentna, ale nie wiem / jeszcze/ co jest na ww rebusie, gdy zgadnę będę mieć dziką satysfakcję.

edit - już mam / a przy okazji poznałam model autka/

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 20:17:00

-ihtiel  ... Śmiech ... Rozbrajające i fajnie, że szczere, to co mówisz;) Dlatego proszę, byś napisała, co jest rozwiązaniem rebusu i co jest na obrazkach Mrugnięcie
Wracając do myśli, nie  chodzi mi o to, że teraz nie wiesz, co jest na obrazkach a o to, że złożenie ich znaczeń, gdy je odnajdziesz, a to kwestia chwil kilku, jest zbyt proste. 1+2+3=rozwiązanie. Ja wolę, gdy to nie jest tak oczywiste :) 

-ihtiel

-ihtiel | 16 sierpnia 2014 20:20:06

i tak dla mnie we wszytkich rebusach najtrudniejsze jest odgadnięcie poszczególnych - niektórych obrazków.
a z tym "latwym " to tu czy na PW? 

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 20:23:35

Tu:) Nie spełnia wymagań tematu i jest po prostu za łatwy. A takie publiczne rozwiązywanie może czasem pomóc komuś zrozumieć ideę "rebusowania" ;)

-ihtiel

-ihtiel | 16 sierpnia 2014 20:27:46

ok
Kos tary oraz ford ka = Kostaryka 

nie znam się na modelach aut, ale tylko "ka" mi zostało do rebusu

barkaa11

barkaa11 | 16 sierpnia 2014 20:33:09

Wyszło mi takie rozwiązanie - Kostaryka.
Żegnam się z Wami na tydzień. Wrócę.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 20:34:34

Dziękuję :) Takie jest rozwiązanie.
Przepraszam jednocześnie, bo mam małą obsesję i zawsze szukam utrudnień a wiem przecież, że czasem łatwe sprawia też wiele frajdy. Sporo takich ułożyłem w celach "szkoleniowych". Od czasu do czasu zrobię pytanie na temat zagadek i sposobów ich rozwiązywania, bo myślę, że jest sporo osób, które nie wiedząc jak, nawet nie próbują.

roqq

roqq | 16 sierpnia 2014 20:37:06

Fajnego wypoczynku, barkaa11 Uśmiech

-ihtiel

-ihtiel | 16 sierpnia 2014 20:38:03

dokładnie!

barkaa11

barkaa11 | 16 sierpnia 2014 20:49:14

Dzięki.

gra

gra | 18 sierpnia 2014 11:59:31
Komentuje Ekspert kategorii Zabawy i zagadki I.

nie wiem co to za auto. Bez googli nieraz nie damję rady rozwiązać, a google traktuję jak protezę (czyli podpowiedź do własnego myślenia)
Z początkowych wyrazów domyslam się końcówki (wiem, że jest taki samochód) :)

Antykwa

Antykwa | 16 sierpnia 2014 23:27:58

Ja myślałem że Ty spędzasz czas na pływaniu motorówką i na łamaniu dziewczęcych serc a tu widzę efekt sporej dozy przemyśleń.Uśmiech
Jak zapowiedziałeś temat swego najbliższego zbioru zagadek to też parę zgrabnych rebusów o tej tematyce wymyśliłem, więc ciekaw jestem czy tu coś z nich znajdę. Zobaczę później bo teraz, na pierwszy krótki rzut oka, tylko jedno rozwiązanie mi wpadło a reszta to czysta czarna magia. Jak zawsze.
I jak zawsze podziwiam eleganckie opracowanie graficzne.

Przyznam też, że akurat przymierzałem się aby własny tematyczny zbiorek opublikować ale w takiej sytuacji muszę się powstrzymać. Jak uznasz że nie będzie to już ze szkodą dla zainteresowania tym Twoim zbiorem - daj znać.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 11:41:54

Antykwa, myślę, że pięcio-sześciodniowy odstęp wystarczy. Za tydzień pokażę tabelkę. 
 Może nie przemyśleń a  powrotu po przerwie do już częściowo ułożonych zadań. Spojrzenie z dystansu pomaga. Zlikwidowałem kilka błedów, przekonstruowałem kilka rebusów, dołożyłem parę nowych i są... Widzę, ze nr 1 jak zwykle sprawia trudności. Dlatego, co już jest w moim zwyczaju, wstawiam obok niego inną jego wersję. Niby to samo, ale odrobinę inaczej.

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 14:02:25

Ta druga wersja różni się znacząco od pierwszej nie tylko układem graficznym, także znakami. Czy to przypadek czy świadoma zmiana?
Działanie na gorąco nigdy nie jest korzystne. U mnie okres wykluwania i dojrzewania pomysłów to zawsze parę tygodni minimum.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 14:22:26

Każdy z rebusików można rozwiązać bez wspomagania się pierwszym. Ale fakt, czcionka, gdy są razem, może wywoływać pytania. Jej krój nie ma znaczenia.

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 14:36:13

Ja nie mam kroju na myśli, w pierwszej wersji jest jedno lustrzane odbicie litery, w drugiej wszystkie są odbiciem, o to chodzi.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 15:46:02

Jeśli napiszę, że to także nie ma znaczenia, jakie wyciągniesz wnioski? Mrugnięcie

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 15:59:17

Nie wiem jakie wyciągnę, będę myślał. A jak wymyślę to wyciągnę.Mrugnięcie

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 16:01:23

Po prostu nie porównuj a potraktuj je jak dwa odrębne rebusy z takim samym rozwiązaniem.

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 17:12:20

Na razie nie mam fioletowego pojęcia co z tym można zrobić a pytanie rzuciłem aby się upewnić czy nie ma pomyłki. Jeżeli pomyłki nie ma to mogę się spokojnie zabrać za myślenie.

Pewnie dziś wyślę parę rozwiązań kilkugwiadkowych. One jakoś dla mnie są łatwiejsze niż te jednogwiazdkowe.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 17:18:43

Dlatego napisałem, ze to subiektywna ocena trudności. Nie będę jednak już nic zmieniał, bo i tak pokomplikowałem punktację ;/

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 17:49:59

Spodziewaj się ode mnie pochwały i to ze strony najmniej pewnie oczekiwanej. Uśmiech Po sprawiedliwości.
Na PW, po rozwiązaniach.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 20:01:48

Na wszelki wypadek jednak założę chociaż...

Mrugnięcie

Antykwa

Antykwa | 17 sierpnia 2014 20:14:50

Ja po kostkach nie lubię kopać, jak mam krzywdę zrobić to walę prosto w łeb. A jak chronić nogi to obydwie.
Tu jednak mówię wyraźnie o pochwałach. Czyżbyś miał podstawy o jakąś perfidię mnie podejrzewać?

Czy to jest fotoszop czy gimp? A może coś innego.

roqq

roqq | 17 sierpnia 2014 20:27:19

To tylko żart wynikający z zaskoczenia raczej, bo na pochwałę u Ciebie zasłużyć niełatwo ;)

Zawsze Pshop. Nigdy gimpa nie używałem i chyba używał nie będę.

Antykwa

Antykwa | 20 sierpnia 2014 18:25:48

Dziękuję Autorze za rysunek 3a. Jest on nie tylko przydatny ale okazuje się wprost niezbędny. Mam na myśli zgodność z zasadami budowy rebusów. Jedna z podstawowych mówi iż treść rebusu (ilustracji) nie może być tożsama z treścią rozwiązania. Może być homonimem, może być takim samym słowem/zwrotem lecz w innej formie gramatycznej, ale nie może być identyczna. Bo wtedy nie mamy do czynienia z rebusem a z ilustracją pewnej treści.
roqq na zwrócona uwagę (wskazówkę, nie krytykę) potrafi zareagować przyjaźnie, ale takich przypadków jest więcej. Myślę że lepiej nie propagować takich felernych zadań pod nazwą rebusów, nie uczmy się źle.

roqq

roqq | 20 sierpnia 2014 21:58:19

Ale jak sam widzisz, my, tu  ja przede wszystkim, także się uczymy. Wiedziałem od początku, że nr 3 i nr 4 nie za bardzo pasują do definicji rebusu, ale te obrazki tak mi się podobały, tak pasowały mi te ilustracje, ze oprzeć się nie mogłem Wystawiony językMrugnięcie Próbuję zrobić prawidłowy rebus do nr 4, ale wyjdzie z tego bardzo skomplikowana rzecz. Nie wiem, czy ma to sens...

Co do nr 7... Jest to rebus. Mimo wszystko. ;)

Nazwijmy  więc te dwa [3, 4] zgadywankami, bo do tego, by je odszyfrować, umiejętność rozwiązywania rebusów, to za mało. By wiedzieć, że rozwiązanie jest prawidłowe, potrzebna jest, choćby ogólna, znajomość literatury i sztuki. Inne wyjście: Każdy wpadający na myśl pomysł całkowitego rozwiązania trzeba by weryfikować z wujkiem Google... Ale i tak, jak widzę, radzicie sobie mimo moich błędów, znakomicie  Uśmiech

-ihtiel

-ihtiel | 21 sierpnia 2014 20:25:05

Zgadzam sie że 3 i 4 to nie rebusy, ale całkiem miłe zagadki obrazkowe. A obrazki użyte - urocze. Sam tak namalowałes? Natomiast 7 to rebus - i to kołowy. 

roqq

roqq | 21 sierpnia 2014 21:18:24

Dziękuję, -ihtiel Uśmiech  Rozpędziłem się trochę z samokrytyką.

Tak, sam je zrobiłem, jeśli zrobieniem można nazwać kompilację fragmentów gotowych obrazków.  Mrugnięcie

roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 11:43:20

Zestaw ten jak i rozmowy w trakcie rozwiązywania zadań, sprawiły mi jak dotychczas największą frajdę. Dziękuję Wam wszystkim Uśmiech Niżej zaś tabelka, którą będę uaktualniał jeszcze przez cały przyszły tydzień. Przysyłajcie więc wszystko, co uda się Wam rozwiązać:)

Aktualizacja: 12.09.14.

anonymous | 22 sierpnia 2014 12:51:56

Łoooj, cienko to się prezentuje Zaklepany kicha :P   Po weekendzie wezmę się za ciąg dalszy ;) 

roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 13:20:07

To dopiero początek, yey Mrugnięcie Będzie lepiej. Na pewno :)

anonymous | 22 sierpnia 2014 13:23:22

mam nadziejęZmieszanyMrugnięcie

Antykwa

Antykwa | 22 sierpnia 2014 20:05:31

Wszyscy zasłużyli na odpoczynek po roqqowym maratonie, ja to bardzo dobrze rozumiem, ale ...
Wyprzedził mnie roqq tydzień temu, więc ja już teraz muszę. ...bo jak nie to się uduszę.Uśmiech

Zapraszam wszystkich chętnych do mojego zbioru zadań, głównie rebusów
                              jutro, w sobotę 23-08 około południa.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 20:10:09

A ja wreszcie będę mógł pomarudzić Mrugnięcie

Antykwa

Antykwa | 22 sierpnia 2014 20:15:58

Wreszcie wiem jak widzisz te: rozmowy w trakcie rozwiązywania zadań.Mrugnięcie Przyłapałem Cię.

anonymous | 22 sierpnia 2014 21:03:49

a ja zacznę marudzenie już teraz...   Dlaczego dopiero jutro? Płacz 
Chociaż nie.. Najpierw muszę przemęczyć Twoje rebusy roqq, więc ok, później będę się pastwić nad Antykwą znaczy nad rebusami... żeby nie było, co złego to nie ja :DWystawiony język Zaklepany

Antykwa

Antykwa | 22 sierpnia 2014 21:12:37

Czyżby Cię aż tak wzięło yey? Cieszę się z nowego miłośnika, wierzę że nim już jesteś. Więc dziś jeszcze roqq a od jutra pastwisz się nade mną.Wystawiony język

roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 21:19:49

Antykwa, nie ma znaczenia jak to widzę. Ważne jest, że rozmowy te sprawiają mi niekłamaną przyjemność. I byś nie wpadł w samozachwyt Wystawiony język taką samą frajdę sprawiają mi rozmowy z każdym, kto napisze, kto ma uwagi lub prosi o wyjaśnienie. To jest fajne i tyle Wyluzowany Dzięki nim nadal mam ochotę się głowić i wymyślać kolejne dziwolągi, które, być może, skrytykujecie...  Dla mnie to taka...

I zawsze czekam na nią z niecierpliwością Mrugnięcie

anonymous | 22 sierpnia 2014 21:29:50

no nieee...  it's not fair roqq ! Śmiech  

Antykwa właśnie w tym problem, że nie wiem czy pojawię się tutaj przez najbliższy tydzień, dlatego marudzę Mrugnięcie  a pogłowić się od czasu do czasu...  czemu nie :P 

Antykwa

Antykwa | 22 sierpnia 2014 21:33:18

Ja też lubię pogadać, nawet posprzeczać się na ten temat. Byle z dobrą wolą z drugiej strony. Jakaż to przyjemność tylko wymyślić, zamieści, zarejestrować rozwiązania i podsumować punkty? I na tym koniec? Bezsens.
I nie tak zupełnie w ciemno roqq.
yeyu, tu nie ma terroru, obecność w pełni dobrowolna, nie ma obowiązkowych godzin. To jest relaks i przyjemność wyłącznie.

roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 21:34:32

yey, ten rebusik nie wymaga rozwiazywania. Jego się po prostu czyta jak kontynuację zdania Mrugnięcie

Skup się na swoich sprawach od poniedziałku, ale w weekend daj sobie odpocząć i baw się z nami. Ok? Uśmiech

roqq

roqq | 22 sierpnia 2014 21:37:56

Myślę dokładnie tak samo, Antykwa.

Zupełnie w ciemno nie, bo przecież jednak staram się by wszystko było zgodne z regułami.  Jednak zawsze trzeba się liczyć z tym, że trafi się na wybój i trochę potrzęsie.

anonymous | 22 sierpnia 2014 21:39:10

roqq !ŚmiechŚmiechPocałunek 

..Śmiech   

nie wiem co powiedzieć :p 

anonymous | 22 sierpnia 2014 21:39:54

wiem jedno...póki co dobranoc wszystkim, idę ujarzmić moje młode andrusieZaklepany Śmiech 

jakkolwiek to zabrzmiało ;p  

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 17,9 pkt elsieelsie
  2. 2 17,6 pkt collins01collins01
  3. 3 13,8 pkt birbantbirbant
  4. 4 11,9 pkt erzacerzac
  5. 5 11,3 pkt Le FolLe Fol
więcej rankingów

Eksperci w kategorii: