zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
antysocjalista

Kto według was zawinił we wczorajszym wypadku w Elblągu? Sondaż

antysocjalista | 30 lipca 2015 09:18:50 | kategoria: Społeczeństwo, Prawo

• G+
  • Facebook

Byłem wczoraj niemal naocznym świadkiem tragicznego wypadku w Elblągu. 
Gdy szliśmy na spacer około 17:00 to się zdarzyło, a następnie jak wracaliśmy ze spaceru jeszcze o 19:00 wycinali zwłoki. 

Według mnie kierowca Hondy nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. 

Część ludzi jednak twierdzi, że karetka nie miała prawa wjechać na sygnale na czerwonym świetle na skrzyżowanie. 

http://www.portel.pl/reportaz.php3?id_fot=110779

Zobacz wyniki Zagłosuj:

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 116 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
tagi: elbląg, wypadek
najlepsza odpowiedź Vilemo

Vilemo | 30 lipca 2015 09:22:22

O ile mi wiadomo karetka na sygnale ma prawo jechac na czerwonym i wszgscy i inni powinni sie zatrzymac.

1 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
zbigpary

zbigpary | 30 lipca 2015 09:41:50

Mylisz się, @Vilemo, i jeszcze uznana jesteś za najlepszą wypowiedź..

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 09:42:46
Komentuje Ekspert kategorii Prawo I.

to może ktoś poszuka odpowiedni artykuł KD ? 

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:43:59

Mylisz się Zbigpary, na sygnale, pojazd uprzywilejowany jest wyłączony z przepisów prawa ruchu drogowego. Ma prawo wjechać na czerwonym na skrzyżowanie. Obowiązkiem innych kierowców, jest ustąpienie takiemu pojazdowi drogi. 

1 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:48:44

Art. 9 kodeksu drogowego nakazuje: „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Bond007

Bond007 | 30 lipca 2015 09:58:53

Artykuł 53 Kodeksu Drogowego stanowi:
"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:  

1) uczestniczy: 

a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego "
http://prawo.money.pl/kodeks/drogowy/dzial-ii-ruch-drogowy/rozdzial-5-porzadek-i-bezpieczenstwo-ruchu-na-drogach/art-53

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
zbigpary

zbigpary | 30 lipca 2015 10:03:14

Żenada, @pytający_inaczej i @antysocjalista. Kierującemu pojazdem uprzywilejowanym wolno wjechać na czerwonym świetle tylko wtedy, gdy upewni się, że wszyscy pozostali kierowcy dostrzegli go i wyraźnie ustępują mu pierwszeństwa. W przeciwnym razie nie wolno mu wjechać i poruszać się przy czerwonym świetle.  Widzisz, @antysocjalista, wybrałeś takiego nicka i kompromitujesz go.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:06:02

no dobra - czyli wychodzi na to, że obydwaj powinni dostać mandat, jednak kierowca Hondy chyba już nie żyje więc mandat zapłaci tylko sanitariusz. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:06:43

Wjeżdżający na czerwonym świetle jako pojazd uprzywilejowany, z zasady zwraca na to uwagę, co widać chociażby w tym, że najczęściej takie wypadki to uderzenie w bok karetki a nie uderzenie przez karetkę przodem. Słysząc pojazd, o ile kierowca nie jest głuchy, masz zakichany obowiązek zatrzymać pojazd i zrobić przejazd a nie pchać się na skrzyżowanie bo przecież masz zielone. Na każdym kursie o tym uczą. 
Więc to co napisałeś, nie ma żadnego pokrycia w zastosowaniu tego prawa. Kierowca Hondy ewidentnie uderzył w karetkę a to że jej nie słyszał, jest na jego niekorzyść. 

1 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:08:41

I tak też było - w zgodzie z tym przepisem. Gość z Hondy stwierdza - nie słyszałem karetki, więc wjechałem... Wszystko w temacie. Karetka nie załącza sobie ot tak sygnału. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:08:48

Nie ma prawa. Może, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. 

I tak samo z ustępowaniem pierwszeństwa: inne pojazdy mogą, powinny ustąpić pierwszeństwa, ale nie muszą. 

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:10:25

pytający_inaczej - to karetka uderzyła czołowo w bok Hondy. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:17:41

Jajeczko, ustępowanie pierwszeństwa - mogą a nie muszą? Nie mam więcej pytań. Mają obowiązek, to że uczysz się od polaczków prowadzenia pojazdów a w Polsce z zasady nie przestrzega się przepisów, bo każdy je sobie interpretuje jak chce. Dlatego jestem za odbieraniem prawa jazdy za nie przestrzeganie takich przepisów uprawnienień. Skoro mogą a nie muszą, to mogą mieć prawo do poruszania się drogami, albo i nie muszą. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:21:08

pytający_inaczej, więc wg Ciebie karetka ma prawo taranować inne samochody tylko dlatego, że jedzie na sygnale? Nie, nie ma takiego prawa. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:22:44

Powiem tobie że karetka nie staranuje, ale Straż Pożarna? Owszem. Jeżeli zderzysz się ze strażą jadącą do pożaru, wypadku dużym autem, to oprócz grzywny, zapłacisz za szkodę wyrządzoną pojazdom służbowym. Tak, jedzie na sygnale na bezwględne pierwszeństwo. i to jest problem wszelkich przypadkowych kierowców, interpretowanie na swoje a nie na to jak jest. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:26:21

pytający_inaczej, gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem to zrozumiałbyś, że ja uważam, że kierowca hondy powinien ustąpić pierwszeństwa, to oczywiste. 

Ale oczywiste jest też to, że kierowca karetki powinien, a nie zachował szczególnej ostrożności. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:28:14

Nie masz racji w dalszym ciągu. Kierowca karetki miał takie prawo i z niego skorzystał. Dalsze tłumaczenie to legendy. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:34:14

pytający_inaczej, wskaż mi więc przepis w którym jest napisane, że kierowca karetki ma prawo zabijać ludzi bo jedzie na sygnale. 

Wybacz, takiego przepisu nie znalazłam. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:36:28

I nie ma takiego przepisu, napisałem tobie wyraźnie w innym miejscu - jesteś ponoć inteligentną, bystrą osobą, to bez trudu sobie znajdziesz wyroki sądowe, które zapadały w takich sprawach. W kadym z takich przypadków doczytasz, że karetka była na prawie. 

tadzio

tadzio | 30 lipca 2015 11:45:01

Prawo ma ale jeżeli nie zachował środków ostrożności to wina kierowcy pojazdu uprzywilejowanego mimo ze jechał na sygnale !!! 

Pomy

Pomy | 30 lipca 2015 20:55:36

pytający_inaczej, "najczęściej takie wypadki to uderzenie w bok karetki a nie uderzenie przez karetkę przodem" - jakieś statystyki?

tomekloko

tomekloko | 30 lipca 2015 09:22:41

jak może być wina karetki, że wjechała na czerwonym świetle, skoro na sygnale ma do tego prawo?
nie znam dokładnie sytuacji, ale raczej nie ma możliwości nie usłyszeć nadjeżdżającej karetki

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 09:39:21

część ludzi twierdzi że może wjechać jak nic nie jedzie, itd. zrzucając winę na ratowników

Można nie słyszeć - ludzie podobno jeżdżą nawet w słuchawkach na uszach a głusi dostają prawo jazdy

Pomy

Pomy | 30 lipca 2015 21:00:15

W taki sposób, że karetka ma zachować ostrożność - skoro rozpędzone auto wjechało w jej bok, nie zachowała takiej ostrożności.

anonymous | 30 lipca 2015 09:23:16

Dlatego nazywa sie to pojazd uprzywilwjowany,ze w czasie akcji(na sygnale)nie obowiazuja go zadne przepisy,jedynie trzezwy umysl kierowcy.
Oczywiscie,ze winny kierowca,ktory nie uslyszal/zobaczyl sygnalu karetki.

1 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Pomy

Pomy | 30 lipca 2015 21:01:58

Pierwszeństwo dalej obowiązuje, karetka może nie stosować się do przepisów, ale ponosi odpowiedzialność za to, co wydarzy się w takiej sytuacji.

anonymous | 30 lipca 2015 21:04:20

To na cholere ten sygnal,gdy obowiazuja ja przepisy.
To jaki to pojazd uprzywilejowany??
Tylko zdrowy rozsadek obowiazuje kierowce pojazdu uprzywilejowanego.

anonymous | 30 lipca 2015 09:24:13

wina leży po obu stronach.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:34:55

Ufam że nie masz prawa jazdy. Bo to bzdura. 

wyjadacz

wyjadacz | 30 lipca 2015 09:29:16

Światła są winne

zbigpary

zbigpary | 30 lipca 2015 09:32:58

Winny jest tylko i wyłącznie kierowca karetki, bo przepisy mówią jasno, że wolno mu wjechać na skrzyżowanie przy czerwonym świetle jedynie wówczas, gdy upewnił się, że kierowcy wszystkich innych pojazdów dostrzegli pojazd uprzywilejowany i ustąpią mu pierwszeństwo.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:34:00

Ci niekórzy powinni zostać obligatoryjnie pozbawieni prawa jazdy i to dożywotnio, a w ramach doszkolenia posłać ich na ponowny kurs, bez prawa do zdobycia prawa jazdy. 
Pojazd uprzywilejowany ma prawo wjechać na skrzyżowanie na czerwonym, właśnie dlatego nazywa się to uprzywilejowany. 
Ktoś kto nie słyszy karetki, powinien mieć odebrane prawo jazdy dożywotnio. 

1 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:11:50

A ja mam prawo wjechać na zielonym na skrzyżowanie, bo pojazd uprzywilejowany nie jest obligatoryjnie zwolniony z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:15:21

Ale jest na sygnale, więc to on ma pierwszeństwo. Wjeżdżając na zielonym, łamiesz prawo. Proste jak szczanie. Kierowca na sygnale własnie jest zwolniony z przestrzegania przepisów prawa drogowego. Dlatego nazywa się uprzywilejowany. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:18:34

"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych " 

Przeczytaj to ze zrozumieniem. Gdyby było tak jak mówisz to nie byłoby w tym przepisie słowa MOŻE. 

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:19:45

„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Gdyby nie musieli to by nie było napisane że muszą. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:22:20

antysocjalista, ale tam nie jest napisane, że muszą. 

Są obowiązani. Rozumiesz znaczenie tego słowa? :) 

Czemu tam nie ma słowa "muszą"? :) 

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:26:02

żartujesz sobie nie? Udajesz tylko że nie wiesz co znaczy słowo obowiązany... 

obowiązany =  mający jakiś obowiązek do spełnienia

obowiązek możesz a nie musisz? Masz w pracy obowiązki które możesz wypełniać ale nie musisz? 

obowiązek
1. «konieczność zrobienia czegoś wynikająca z nakazu moralnego lub prawnego; też: to, co ktoś musi zrobić powodowany taką koniecznością»

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:26:13

Bo słowo obowiązek, oznacza mus. Proste? W swoim stylu kombinujesz nad tym, jak to interpretować na swój sposób. i tyle dlatego masz z tym problem. Dla kogoś kto rozumie to słowo - nie ma problemu. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:27:20

"obowiązany

1. «mający jakiś obowiązek do spełnienia»"

Za słownikiem języka polskiego. 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:31:49

Ok. Więc karetka ma prawo przejeżdzać ludzi, ma prawo taranować inne samochody, ma prawo zabijać innych po drodze, tylko dlatego, że jedzie na sygnale. 

Spoko. 

Mam nadzieję, że nie spotkam Was na drodze. Na szczęście sporadycznie jestem w Egu. 

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:35:50

karetka jest jak piorun, ty masz się przed nim chować, jak cię trafi to nie jego wina tylko twoja bo nie schowałaś się przed burzą. 

Takie kwieciste porównanie trafia do ciebie? 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:38:54

Nie trafi, bo to jajeczko :D jak ona sobie wbije coś do głowy, to będzie to drążyć. A ja odpowiem tak, jeżeli nawet karetka na sygnale rozjedzie przechodnia, który w tarabani się na jej drogę, będzie wina pieszego. idąc dalej więc - pojazd uprzywilejowany ma przywilej, pozostali obowiązki. 
Wg. jajeczka, taki pojazd powinien uprzejmie, przepuścić takie hrabiny, bo przecież one są najważniejsze. 
i tyle w temacie :D 

jajeczko

jajeczko | 30 lipca 2015 10:41:06

antysocjalista, jeśli będę w samochodzie i walnie we mnie piorun to nic mi się nie stanie, bo samochód jest uziemniony. 
:) 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:41:37

Ale sens wypowiedzi jest chyba oczywisty. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:42:34

http://www.grupaimage.com.pl/?s=prd&i=informacja&id=18925

Polecam tobie, wyrok SN. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:40:24

Poczytałem odpowiedzi na tym portalu. Zastanawiam się po co Policja szuka po drogach gamoni nie znających prawa Ruchu drogowego. Wystarczy przejrzeć forum, pozyskać IP, wezwać obligatoryjnie na komendę, zadać kilka prostych pytań o takiej sytuacji i zatrzymać dokument. Będzie bezpieczniej, bo debile bez nie znający przepisów, zwyczajnie znikną, przynajmniej część. 

1 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
zbigpary

zbigpary | 30 lipca 2015 10:19:28

Jesteś zwyczajnym debilo-idioto-kretynem, @pytający_inaczej. Kto takim daje prawo jazdy, jeśli je masz.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:25:01

Tak, mam od 1997 roku. Takim jak ja dają prawo jazdy poważne szkoły jazdy, z poważnymi wykładami na temat przepisów, a nie takim przypadkowym jak ty, czy tobie podobnym. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 09:45:35

http://www.auto-swiat.pl/porady/jak-reagowac-na-pojazd-uprzywilejowany/rkjvj

Proponuję doczytać sobie dokładnie kilka uwag, szczególnie tych, które wyraźnie mówią - pojazd uprzywilejowany może mieć w głębokim poszanowaniu czerwone światła. To inni muszą na niego uważać. 

anonymous | 30 lipca 2015 09:50:22

Karetka jest pojazdem uprzywilejowanym, ale to jeszcze nie oznacza, że ma prawo wjeżdżać na czerwonym, nie zachowując bezpieczeństwa

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:11:44

Prawo ma, bo od tego są te prawa. Jadąc na sygnale, kierowca karetki czy innego pojazdu zakłada że ma pierwszeństwo, bo faktycznie je ma. Niedawno kolo mnie była taka sama sytuacja w Lesznie. Także wmawiano winę kierowcy karetki, okazało się że prawo jest po stronie kierowcy karetki. Kierowca nie może nie słyszeć sygnału. Jeżeli go nie słyszy, jest winny. Prawidłowe zachowanie kierowcy słyszącego sygnał, to zwolnić, a nawet się zatrzymać. Co robił na skrzyżowaniu gość, który uderzył w karetkę na sygnale? Sama sobie odpowiedz. 

antysocjalista

antysocjalista | 30 lipca 2015 10:15:15

Honda wjechała pod koła karetki, karetka uderzyła w hondę czołowo a następnie 4-krotnie koziołkowała i zatrzymała się na barierce, honda odbiła się na latarnię. 

anonymous | 30 lipca 2015 10:25:28

To, ze ma sygnały i jest pojazdem uprzywilejowanym, nie znaczy że może wjeżdżać wprost pod jadace  pojazdy

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:31:07

Magula, cały czas wierzę że nie masz prawa jazdy. 
Skoro nie ma większych przywilejów, to po sygnały? 
Z zasady, i zgodnie z prawem, słyszysz sygnał, masz ustąpić. W tym przypadku jestem za prawem z USA.
Nie było by problemu. Kierowca wobec pojazdu na sygnale nie ma żadnych praw, ma zjechać i koniec, a jak nie zjeżdża, jest karany. I to bardzo surowo. W Polsce się debatuje, czy może jechać na czerwonym :D Śmiech na sali. 

anonymous | 30 lipca 2015 10:41:10

A Ja myślę, że czas najwyższy przypomnieć sobie kodeks drogowy pytający_inaczej

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 30 lipca 2015 10:53:10

A Wielokrotnie cytowałem owy kodeks drogowy, który znam od 1997 roku. Mam prawo jazdy od tego roku. i tutaj nie trzba myśleć, ale zwyczajnie zrozumieć co jest zapisane. 

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 285,9 pkt Andrzej6289Andrzej6289
  2. 2 276,1 pkt _ewa__ewa_
  3. 3 209,1 pkt tadziotadzio
  4. 4 206,4 pkt elsieelsie
  5. 5 133,4 pkt vera223vera223
więcej rankingów