zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
- ika -

Kogo nazwalibyście Azjatą?

- ika - | 3 stycznia 2017 08:33:50 | kategoria: AGD i RTV, AGD

• G+
  • Facebook

Nie wiem czy tylko mi się tak ubzdurało, ale pamiętam, że kiedyś Azjatą nazywano tylko skośnookich mieszkańców Azji należących do rasy żółtej, czyli np. mieszkańców Chin, Mongolii, Wietnamu, Korei. Jednak od niedawna terminem tym obejmuje się także mieszkańców Półwyspu Arabskiego, Azji Mniejszej, Półwyspu Indyjskiego i ogólnie Arabów mieszkających w Azji. Gdyby ktoś kiedyś powiedział, że np. widział w moim mieście jakichś Azjatów, to od razu pomyślałabym, że chodzi o skośnookich. Czy tylko ja tak kojarzę, czy faktycznie to się zmieniło?
Może to przesada, ale odnoszę wrażenie, że terminem tym zaczęto określać w mediach Arabów i np. Pakistańców, aby ukryć fakt, że chodzi o wyznawców islamu i aby nie podawać, z jakich konkretnie krajów pochodzą.
PS
Tak, wiem że wszystkie te półwyspy leżą w Azji :P

Ostatnia aktualizacja: 03-01-2017 08:47:02
0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 17 odpowiedz
brzydula-b

brzydula-b | 3 stycznia 2017 08:38:54

Azja mniejsza to też Azja.Hindusi nie są skośnoocy ani nie wyznają islamu,a też są Azjatami:)

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 08:40:57

brzydula-b - tak, uczyłam się geografii i wiem, że to wszystko jest w Azji, ale nie o to chodzi w pytaniu.
Hindusów na ogół nazywano po prostu... Hindusami :P

brzydula-b

brzydula-b | 3 stycznia 2017 08:52:07

Myślę,że wiesz to:) Ale ja jakoś nie mam takich skojarzeń,dla mnie Azjaci to wszyscy mieszkańcy Azji,nawet ci bez skośnych oczu:)To chyba nie chodzi o islam,bo Chinczycy też w większości nie są islamistami

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 08:55:46

brzydula-b - No właśnie o to chodzi. Skośnoocy w większości nie są wyznawcami islamu. I dlatego mam wrażenie, że zaczęto stosować to określenie w artykułach dotyczących aktów terroryzmu czy przestępstw dokonanych przez muzułmanów, aby ludziom islam nie kojarzył się źle, a raczej aby jego wyznawców nie utożsamiano z terroryzmem.

brzydula-b

brzydula-b | 3 stycznia 2017 08:57:55

Być może,nie zwróciłam na to uwagi.Ja prędzej nazwałabym ich Arabami niż Azjatami.No,ale ja nie jestem poprawna politycznie:)

znafca_żyta

znafca_żyta | 3 stycznia 2017 08:59:45

Za oceanem gdy mówisz "Asian" to masz na myśli skośnookich. 

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Ryzykantka

Ryzykantka | 3 stycznia 2017 09:33:35

@znafca_zyta w Polsce kiedys rowniez azjatow okreslano jako skosnookich, ale te rasy tak sie wymieszaly, ze juz nie wiadomo kto kim jest.Ponadto, jest ich malo i ludzie tych ras nie znaja. W Niemczech Azjata jest skosnooki, Arab Araben a Turek Turkiem, kazdego rozni typ urody i latwo poznac bo mieszka ich wiele i ludzie potrafia odroznic.W Polsce to znacznie uproszczono i kto jest troche "inny", nazywa sie "ciapaty"Uśmiech

- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 09:44:40

Ryzykantka - no chyba trochę przesadzasz. Z pewnością nikt w Polsce nie nazwie Chińczyka ciapatym. Ciapatymi nazywamy głównie mieszkańców Pakistanu, chociaż fakt, że oni wyglądają jak skrzyżowanie Arabów z Hindusami, więc i Arabom i Hindusom też tę nazwę się przypisuje, gdy nie wiadomo skąd ta osoba pochodzi, a wygląda jak ciapaty ;)

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Ryzykantka

Ryzykantka | 3 stycznia 2017 09:53:58

Wlasnie dzisiaj przeczytalam ze Hindusowi rozwalili ludzie w Lubiniu budke z kebabem z powodu Palestynczyka i Algierczyka uwiklanymi w zbrodni w Elku, to mial byc odwet@-ika-Ludzie nie odrozniaja czesto europejczyka od innych ras na swiecie, nie wspomne juz, gdy sa mlodziency - rozrabiacy po alkoholu;)

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 10:03:07

Ano niestety, obrywa się też niewinnym z powodu takich incydentów. Aczkolwiek kebab, o ile dobrze kojarzę,to pochodzi z Turcji, nie z Indii? Do tego w Indiach są mocno na bakier z higieną, to chyba i tak bałabym się jeść tego kebaba ;)

arinkao

arinkao | 3 stycznia 2017 11:58:31

Też tak myślę i na arabów z Azji mówię mieszkańcy Arabii :P

Zdjęcie użytkownika Nadia Ok.

vera223

vera223 | 3 stycznia 2017 16:07:05

Mi też kojarzy się to raczej z kimś o tym "typowym" azjatyckim wyglądzie. Jak dla mnie ten wyraz (Azjata) dla Europejczyków sugeruje jakąś inność i egzotykę, może dlatego przyjęło się nazywać tak głównie tych, których wygląd z tym właśnie nam się kojarzy (znacznie częściej w Europie bywają osoby o typie urody podobnym do np.Arabów-też będące Europejczykami, niż Europejczycy o typie urody podobnym do np.Chińczyka)

- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 16:17:02

A ciekawe, co zrobić z Rosjanami. Wszak lwia część Rosji leży w Azji i zajmuje co najmniej 30 % tego kontynentu.

Ryzykantka

Ryzykantka | 3 stycznia 2017 16:24:23

Zaczerwieniona gebe Ruskich mozna poznac z daleka, oraz po ubiorze, na ogol ubrani w dresy z adidasa na kazda okolicznosc;). Tak ich rozpoznaje w moim miescie gdzie w centrum nikt sie tak nie ubiera;)@-ika-

- ika -

- ika - | 3 stycznia 2017 16:29:56

Ryzykantka - co kraj to obyczaj ;D Podobno w Irlandii też ludzie głównie w dresach (nie wiem jakiej marki) chodzą, a rano to i w piżamach do sklepu przychodzą ;)

Ryzykantka

Ryzykantka | 3 stycznia 2017 16:36:49

Śmiechno to zabawnie jest.Europa da sie lubic;)

Postliminium

Postliminium | 4 stycznia 2017 01:32:09

ciekawe, kiedy zaczniemy mówić tak o części Rosjan-też przecież Azjaci )))

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

tsubasa

Sex z egzotycznym partnerem/partnerką ?

12 odpowiedzi i komentarzy

Czym jest Goofie?

8 odpowiedzi i komentarzy
RafaleQ93

Co sondzicie o Oriencie?

2 odpowiedzi i komentarzy

jak ustawic konfiguracje w skype?