zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
milyfacet

Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa ?

milyfacet | 14 listopada 2011 20:04:28 | kategoria: Przyroda, Psy

• G+
  • Facebook

Witam. Chciałbym na wilczura zbudować budę,ale nie wiem dokładnie jakie powinna mieć wymiary i z czego najlepiej jest wykonać taką budę ??

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 18 odpowiedz
MistrzVarflock

MistrzVarflock | 14 listopada 2011 20:15:08

Ile lat ma ten wilczur? Na ile czasu ma dla niego ta buda wystarczyć?

Jako materiał proponuję zwykłe drewno pomalowane jakimś nietoksycznym środkiem konserwującym.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 14 listopada 2011 21:38:58

Na tyle mu wystarczy na ile będzie miał cierpliwość, jak się wkurzy to ją zje.

milyfacet

milyfacet | 14 listopada 2011 22:26:12

6 miesięcy :)

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 14 listopada 2011 20:19:28

Jestem przekonany że w najbliższym oddziale Związku Kynologicznego są w stanie udzielić rzetelnej, fachowej odpowiedzi.

anonymous | 14 listopada 2011 20:23:25

Wilekość 120x90 cm wysokosć 110 cm wilekośc otworu wejściowego 48x28 cm

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 14 listopada 2011 20:31:51

A dla Yorka też? To chyba zależy od gabarytów psa/

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 14 listopada 2011 20:35:50

@Bingola Smile te wymiary podałam na budę dla wilczura.Yorka to raczej trzeba trzymac pod kołdrą bo może zachorować Sealed

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
tomek156

tomek156 | 20 listopada 2011 10:46:25

Ja zrobiłem bude z płyty osb, mysle ze 1szt takiej plyty spokojnie wystarczy na fajna duzą bude. bude ociepliłem z zewnątrz styropianem, w srodku zaś wyścielona słoma, dodatkowo na zime na otwór załozyłem kawałek grubej przezroczystej folii, którą rozciąłem pionowo w kilku miejscach (coś na wzór jak w dużych chłodniach), w budzie jest cieplo, nie wieje a pies moze wchodzic i wychodzic kiedy chce.polecam ten pomysł;)

anonymous | 20 listopada 2011 11:00:05

Podoba mi sie Twój pomysł Ważne żeby buda była ocieplona i czymś wysłana w środku Wiadomo,że zwierzaki też marzną jak jest zimno,mrożnio.

anonymous | 14 listopada 2011 21:20:50

Mam nadzieję, że tego psa nie będziesz trzymał na łańcuchu? Psa kupujesz po to, żeby cieszył się razem z Tobą z posiadania tak wspaniałego zwierzaka. Gabaryty budy? Ma mu być ciepło zima idzie! Kupiłeś psa do budy, to ja w tym względzie nic nie powiemFrown Żal mi psa!

anonymous | 14 listopada 2011 21:24:56

Nooo oczywiście,ze pies który mieszka w budzie ma mieć ją ocieploną ,ja podałam wymiary dla dorosłego wilczura,ale ocieplenie tez jest ważne Przy takich wymiarach zalecam zastosować ocieplenie z zewnątrz.I mam nadzieję,że do środka budy też dostanie coś cieplusiego.

anonymous | 14 listopada 2011 21:34:29

Ja jestem pod tym względem upierdliwa. Chcesz psa to go szanuj, a nie wymyślaj wymiarów budy. On-pies ma być psem jakim w mniemaniu właściciela? Owczarek, to po jasny gwint mu potrzebna buda. A właściciel powinien znać psa i jego zachowania.

anonymous | 14 listopada 2011 21:29:28

Zalecenia ogólne

Umiejscowienie budy ma duże znaczenie dla samopoczucia psa. Powinna być ustawiona w taki sposób, aby pies miał z jej wejścia widok na jak największy obszar podwórka, zwłaszcza główne wejście. Można ustawić ją blisko domu.

Budę posadawiamy na cegłach lub kamieniach, by nie stykała się bezpośrednio z podłożem, od którego dodatkowo izolujemy dwiema warstwami papy. Budę można też umieścić na podnóżkach.

Nieprzemakalny dach pokryty powinien być trwałą izolacją z papy lub blachy. Ruchomy dach zapewnia dostęp do wnętrza budy i ułatwia jej sprzątanie i ewentualne naprawy. Niektóre gatunki psów chętnie wylegują się na lekko ukośnych dachach podczas upalnych dni.

Rozmiary budy ustala się na podstawie wysokości psa w kłębie. Dorosłe owczarki niemieckie mają wysokość 60-70 cm. Wysokość budy będzie wynosić:

h · 1,4

gdzie 1,4 to współczynnik „luksusu”. Dla owczarka niemieckiego optymalna wysokość budy mieści się w granicach 85-100 cm.

Rozmiary głównego legowiska uzależnione są również od wysokości zwierzęcia, ale nie mogą być mniejsze od jego długości przynajmniej dla jednego z wymiarów. Dla psa rozmiaru owczarka niemieckiego rozmiary legowiska wynoszą 70x90 cm.

Najlepszym materiałem na wyściółkę budy jest słoma (słoma to nie siano!) lub materac. Jeżeli buda umiejscowiona jest na otwartej, wietrznej przestrzeni, wejście należy dodatkowo osłonić kocem lub innym, grubym materiałem, ale trzeba to zrobić dopiero wtedy, gdy pies przyzwyczai się do swojego nowego domu. W bardzo wietrznych obszarach dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe pomieszczenie-wiatrołap, stanowiące bufor od warunków zewnętrznych.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 14 listopada 2011 21:31:34

Jak mieszkasz na południu Polski, budę zrób z dwóch warstw desek grubości 2,5 - 3 cm. Na północy będzie trzeba dodatkowo ocieplić, pomiędzy deskami warstwą wełny lub styropianu.

anonymous | 14 listopada 2011 21:48:03

Dobrze nie dyskutuję. Jak słyszę buda dla psa, kojarzy mi się z moimi krewnymi mieszkającymi na wsi i traktowaniem przez nich psów. Powiem krótko to jest sadyzm!

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 14 listopada 2011 22:15:09

Ludzie traktują zwierzęta przedmiotowo - to jest nagminne. Jeśli jednak kolega pyta o warunki, jakie powinien zapewnić psu, to prawdopodobnie ma dobre intencje.

Łańcuch oczywiście odpada - tym bardziej w zimie. Wilczur, jeśli w dodatku jest młody, potrzebuje przestrzeni. Niektórym mieszańcom robi się większą krzywdę trzymając je w domu. Przy dobrych chęciach łatwo zapewnić zwierzęciu komfortowe warunki.

milyfacet

milyfacet | 14 listopada 2011 22:37:17

BoccaLupo przepraszam ciebie, ale gdzie mam trzymać psa ??? Może w domu pod pierzyną ?? Moim zdaniem pies jest najlepszym przyjacielem człowieka , ale jest po to żeby pilnował domu. Jakbym był sadystą to po co chciałbym budować budę i pytał się o warunki jakie zapewnić psu. BARDZO MI SIE PODOBA POZOSTAŁYCH ODPOWIEDŹ WIELKIE DZIĘKI ;)

anonymous | 15 listopada 2011 00:23:14

Ty nie musisz z nim spać pod kołderką. Jak Ty smacznie śpisz to nie żal Ci biednego psa nie wierzę, że nie masz przedpokoju/przedsionka, gdzie pies będzie pilnował Twojego bezpieczeństwa. Pilnować domu może również ochroniarz, tylko trzeba za to płacić natomiast pies jest bezpłatny, tylko żarcie mu dostarczysz i budę. Jak go nie wyszkolisz to guzik będzie pilnował Twojego domu. To, że zaszczeka nie znaczy pilnuje/broni, czasami to robi ze strachu.

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 107,7 pkt MuddyWatersMuddyWaters
  2. 2 107,2 pkt Honorata75Honorata75
  3. 3 98,8 pkt TrolmamTrolmam
  4. 4 95,3 pkt ptakwodnyptakwodny
  5. 5 87,3 pkt fifka98fifka98
więcej rankingów

Eksperci w kategorii:

gandzia pyzaponczoszanka Ajumiko kobietka Czongmolicha