zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
gra

jakie szkoły pokończyli dziennikarze?

gra | 11 stycznia 2016 11:55:39 | kategoria: Edukacja, Studia

• G+
  • Facebook

Czy mają maturę? Czytam sporo i wkurzają mnie błędy stylistyczne, logiczne, interpunkcyjne popełniane przez dziennikarzy, którzy powinni znać i biegle posługiwać się językiem polskim. Pierwszy z brzegu przykład z wp.pl: Nieznani napastnicy pobili dwóch Pakistańczyków, którzy trzeba było odwieźć do szpitala. - to część wiadomości:  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ataki-na-imigrantow-w-Kolonii-Nalezy-zaprowadzic-w-miescie-porzadek,wid,18094888,wiadomosc.html?ticaid=11647c&_ticrsn=5
Ale może ja się czepiam, bo jestem tylko prostym matematykiem???Krzyk

0 ładowanie danych... 13 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 55 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
Carollina

Carollina | 11 stycznia 2016 11:58:08

Nie, nie czepiasz się i masz rację :)
Właśnie podobne myśli przeszły mi dzisiaj przez głowę, kiedy czytałam artykuły na interii. Jestem przekonana, że przeciętny uczeń szkoły średniej potrafiłby lepiej "sklepać" parę zdań. Nie jestem polonistką, ale błędy oraz bzdurne tematy aż rażą po oczach.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 12:01:50

Wątpię że na takich stronach piszą dziennikarze. To są sztaby bazgrołaczy, przypadkowi stażyści i redaktorzy z koziej doopy.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
roqq

roqq | 11 stycznia 2016 12:08:34

Ciekawy jestem stawek "autorów" piszących na portalach internetowych. Swoją drogą, zauważyłem, że największą inwencję wykazują zmieniając co jakiś czas tytuły swoich wypocin próbując tym samym zmylić czytających i zmusić ich do ponownego kliknięcia w przeczytany już "news".

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 12:09:43

Wątpię że sa dobrze opłacani. roqq

gra

gra | 11 stycznia 2016 12:45:45

nawet maturzysta powinien takie zdanie napisać bez błędu, czyli co? nie mają matury? czy matura to poziom podstawówki?  arinkao

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 12:47:24

Matura maturze nierówna, tak jak poziom nauczania. Nie miej pretensji do osła że jest osłem, pretensje powinny być skierowane do pracodawcy.

gra

gra | 11 stycznia 2016 14:18:42

do pracodawcy - oczywiście, ale i do szkoły, która mu tę maturę dała :(

ptakwodny

ptakwodny | 11 stycznia 2016 16:42:03

Osioł powinien sie uczyć a nie firmę obwiniać.Nawet w nienajlepszej szkole można się czegoś nauczyć,jeżeli się chce.

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 16:45:08

Młodzi potrzebują wzorców, potrzebują zachęty, dobrego przykładu, konsekwentnego działania, kogoś kto wskaże im drogę.
Jeśli brak im tego w domu, szkole, wszędzie gdzie stykają sie z dorosłymi to praktycznie nie ma zbyt wielkich szans żeby sami sie do czegoś zmobilizowali. ptakwodny

gra

gra | 11 stycznia 2016 16:51:21

racja; no i taka wirtualna też się  przyczynia do tego, że młodzi myślą, że można byle co, byle jak, byleby było :(

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
fenix8874

fenix8874 | 11 stycznia 2016 12:03:07

Dziś,żeby być dziennikarzem nie trzeba żadnej szkoły.Wystarczy "lekkie pióro".
Niestety coraz więcej jest takich,że ciężko się ich czyta,ale niektórym zdarzają się po prostu zwykłe literówki.

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 12:07:54

Mam lekkie pióro co nie znaczy że umiem pisać.

gra

gra | 11 stycznia 2016 12:46:56

no, maturę chyba jednak mieć muszą:(

ptakwodny

ptakwodny | 11 stycznia 2016 16:43:20

arinkao Raczej odwrotnie.Ty potrafisz pisać.

fenix8874

fenix8874 | 13 stycznia 2016 16:33:04

gra nie koniecznie Mrugnięcie Ogólnie to,żeby być dziennikarzem należy mieć wyższe studia i to ukierunkowane na dziennikarstwo.
W dobie internetu odeszło się od tych wymagań i daje się szanse niemal każdemu.Przyznam,że niektórych bez żadnych kwalifikacji lepiej się czyta od tych dyplomowanych gra

gra

gra | 13 stycznia 2016 17:17:40

w porządku, ale niech nie robią błędów, albo przeczytają to co napiszą zanim puszczę w obieg :)

fenix8874

fenix8874 | 13 stycznia 2016 17:20:32

gra a może Ty jesteś nazbyt czepialska i nie tolerujesz literówek jakie się zdarzają nawet najlepszym?Niewyparzona gęba

gra

gra | 13 stycznia 2016 17:27:33

może i tak ;) choć literówki toleruję na forach, czy w prv, w oficjalnych wiadomościach... hm... powinny być wychwycone :)

fenix8874

fenix8874 | 13 stycznia 2016 17:31:01

Ja rozumiem,że to niezbyt profesjonalnie wygląda,ale człowiek jest tylko człowiekiem i czasami tak samo z siebie się trafi Niewinny

Gwiezdnik02

Gwiezdnik02 | 11 stycznia 2016 12:04:37

Ja bym się nie nadawał na dziennikarza.

ptakwodny

ptakwodny | 11 stycznia 2016 16:43:50

Zależy w jakiej gazecie.

MigrantWorker

MigrantWorker | 11 stycznia 2016 12:05:35

Za granicą nie jest lepiej. Nie dalej niż tydzień temu brytyjska ogólnokrajowa telewizja Channel 4 puściła w wieczornych wiadomościach reportaż, w którym wspomniała o 'lifetime risk of death' (mniej więcej 'ryzyku śmierci podczas całego życia') wynoszącym - 1 procent. Ja co prawda matematykiem nie jestem, ale też się uśmiałem... ;)

gra

gra | 11 stycznia 2016 14:19:40

śmiech raczej sarkastyczny :)

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 12:16:19

Otóż rozczaruję wielu, ale dziennikarstwo nie zajmuje się stylistyką ani formą wypowiedzi. Dziennikarstwo nie uczy poprawnej polszczyzny ale uczy dziennikarstwa, a w tym przypadku mowa jest o kolejności zawarcia informacji w newsach w taki sposób aby pilot nie zmienił kanału. 
Nie wiem skąd takie przekonanie u wielu ludzi że jak już ktoś pisze cokolwiek na łamach prasy, internetu MUSI znać poprawność pisowni?
Nie musi. 
Dziennikarz to nie pisarz, nie literat, ale ktoś, kto ma za zadanie przekazać informacje. 
Jako swego czasu absolwent tego zacnego kierunku studiów zapewniam Was, że w treści, w dziennikarstwie nie ma miejsca często na pisanie w zgodzie z zasadami pisowni. Ma być w miarę potrzeb, albo szybko i konkretnie; albo długo i zasadniczo. 
Można śmiało więc powiedzieć że dziennikarz może być analfabetą, ale jeżeli ma wyczucie, zawsze zrobi karierę. 
Wyjaśniłem? 
ps. Dodam że są pewne zajęcia z stylu pisania, itp itd... Ale najważniejsze to zupełnie inne rzeczy. Pozdrawiam 

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 11 stycznia 2016 12:27:00

To znaczy,kto ma znac zasady pisowni,kowal,architekt?
To jest zwykle olewanie czytelnika,pojscie na latwizne.
Od czlowieka zazwyczaj z wyzszym wykstalceniem nalezalo by wymagac znajomosci zasad pisowni.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
gra

gra | 11 stycznia 2016 12:50:03

czyli piekarz też nie musi umieć wypiekać chleba? taki "dziennikarz" psuje renomę firmy, w której pracuje :(

anonymous | 11 stycznia 2016 12:51:26

Z tego by tak wynikaloŚmiechgra

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 12:53:53

Brak słów... kto nie umie pisać niech zostanie dźwigowym.
DZIENNIKARZ MUSI UMIEĆ PISAĆ I POSŁUGIWAĆ SIĘ PRAWIDŁOWO JĘZYKIEM POLSKIM.

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 13:08:46

Rozbawiłeś mnie ;))
Chyba zgłosze sie do lokalnej gazety. "Wiadomosci w Zakopanym:
- Dzisiej wybrano w radzie miasta nowego kierownika biura promocji. Stary zostać emetytem.
- W Zakopanym zimno 0 stopni.
- Ogarnia miasto mgła ze smoga.
- Ferie zimowe w połowie stycznia bendom.
- Uwaga ślisko! Na chodnikach lód wielki jest czarny.

- Oddawalibyścieże głosy na naszą gazetę w konkursie na najlepszą gazetę na gminie ! Za wszystkie głosy dziękczynimy żeście je oddali !

gra

gra | 11 stycznia 2016 14:21:07

"bendom" mnie powaliło :))))

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 14:23:24

Jest informacja? Jest, to co sie czepiasz @gra ?;)

Antykwa

Antykwa | 11 stycznia 2016 14:51:02

To o czym piszesz to nie jest dziennikarstwo w powszechnym rozumieniu tego słowa. W moim rozumieniu tego słowa. Może to jest współczesna pisarska działalność medialna, może to jest przekazywactwo informacji, wieści, plotek.
Ja, aktywnie uczestnicząc w życiu tego forum oczekuję (a czasem też domagam się), że ci którzy tutaj publikują potrafią pisać, potrafią się wyrażać, i przekazywać w piśmie to co zamierzają (a ilość potknięć nie przekracza poziomu przyzwoitości). Pisanie z błędami, niezrozumiałe, niedbałe, czasem bez ładu i składu uznaję za lekceważenie nas, czytających. Jakże mogę inaczej traktować piszących zawodowo i biorących za to kasę?
Rzeczywistość jest jednak taka jak opisujesz pytający_inaczej. Niestety.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 14:58:31

Wpis miał na celu uświadomić niektórym, że dziennikarz nie ma obowiązku pisać poprawnie. A często nie ma czasu się zastanawiać nad tym czy treść jest ok pod względem stylistyki itp itd. 
@Leone, dziennikarz to nie to samo co pisarz, wbrew powszechnej opinii to bardzo odległe od siebie zawody. i dokładnie to z tego wynika. Dlatego Wojewódzki ma uznanie a nie jest dziennikarzem po studiach a wielu zacnych kolegów po studiach ukończonych z wyróżnieniem, nie. 
@gra, dziennikarz jest od informowania i jego renoma zależy tylko od tego ile ma jedynek w redakcji w której pracuje. To jest oczywiste. im więcej trafnych jedynek, tym większa renoma i większe zaufanie. 
@Tak Arinkao, dziennikarz tego nie MUSI, ale musi umieć zbierać myśli w jedną całość, aby to co najważniejsze, było wyeksponowane a to co nie ma znaczenia, nie. Nawet jak dasz mi jeszcze i 100 minusów - nie masz racji. Mnie bawią zawsze osoby, które się nie znają na temacie a uważają że wiedzą. Ty nie wiesz. Jednak widzę że przez lata nie za bardzo zmądrzałaś będąc na pytamy. Współczuję. 
 Podsumowując, od wszelkiej poprawy czegokolwiek jest KOREKTOR, moi drodzy a nie dziennikarz a i on często się pyta czy treść taka a taka ma zostać czy nie. 
Widzę, że pomimo braku wiedzy wielu udaje że wie. 
Nie wiecie. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 15:05:28

Otóż własnie że nie. Tak uczono fachu lata temu i tak uczą teraz. 
To że ty wymagasz od forumowiczów pewnego poziomu piśmienniczego nie oznacza że jeżeli ktoś go nie zachowuje, nie ma racji bytu. 
Dlatego ja nie zwracam uwagi na formę, bo mnie ona nie interesuje. Oczywiście że w czasie edukacji należy rozróżnić relację od felietonu, reportaż od relacji - bo to nie to samo; 
Nie myl również pojęć co do pisania bez składu czy ładu, bo nie oto chodzi w tym przypadku. Mówimy o dziennikarstwie, gdzie nie ma czasu często na różne zabiegi bo liczy się CZAS. Jedynym wyjątkiem gdzie nie spieszono się się z przekazaniem informacji był 10 kwietnia. Wiem, bo byłem wtedy w Warszawie i akurat na jednym ze szkoleń. 
Za co płacisz dziennikarzom kupując tytuł lub włączając kanał TV? Za informacje i za rzetelność tych informacji. A nie za formę. 
To co opisujecie jest często "poprawnym oczekiwaniem społecznym" o którym również wiele się mówi. I okazuje się że nie ma ono racji bytu, jeżeli ma się bombę na antenę czy do następnego numeru. 

gra

gra | 11 stycznia 2016 15:20:17

absolutnie się z Tobą nie zgadzam, Nie zgadzam się na błędnie napisane teksty, choćby były najbardziej sensacyjne. Rzetelność informacji musi iść w parze ze stylem, podobnie, jak forma wypowiedzi dziennikarzy w TV.
"ile ma jedynek w redakcji" - u mnie miałby, może nie jedynkę, ale jednak kiepski stopień z polskiego.
Od dziennikarza, publicysty, oczekuję używania pięknej polszczyzny, kreowania języka ojczystego, nie wprowadzania chaosu w wypowiedzi pisane. Mogę zrozumieć lapsusy językowe podczas dyskusji na żywo, ale nie na piśmie.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 15:26:23

Ale ty nie musisz się zgadzać, bo twoja wizja dziennikarstwa to wizja literata a nie osoby mającej przygotować newsa. 
A kogo w redakcji interesowałby ile ktoś taki miałby jedynek u ciebie. Skuteczność spowodowała by że twoje oceny nie miałyby żadnego znaczenia. 
Publicysta to inna półka, ale też i inne pieniądze. I tutaj, w tym jednym przypadku przyznam tobie rację, jednak nie oszukujmy się tak do końca. Publicysta również nie musi trzymać aż tak bardzo pewnego stylu, bo również i od niego oczekuje się pewnej osobistej formy. 
Przy całym szacunku, ale nie za bardzo wiesz o co chodzi w dziennikarstwie. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 15:32:43

Powiem tobie że na pierwszym roku studiów wiele było osób, którym wydawało się to co tobie. Po pierwszym roku wielu z nich nie było. Do trzeciego dotrwali tylko ci, którzy zrozumieli co to znaczy dziennikarstwo. 
Często słyszeli wtedy " co z tego że ładnie napisane, poprawnie, bogato, jak nie ma najważniejszego - sensu całej informacji. 

gra

gra | 11 stycznia 2016 15:51:04

może i nie wiem; na pewno nie wiem, ale jako odbiorca oczekuję nie tylko rzetelności, ale i poprawności wypowiedzi.
Moi szefowie też wymagają ode mnie kultury, poprawności wypowiedzi. To, że tutaj pozwolę sobie na jakieś kolokwializmy, nie znaczy, że używam ich w pracy :)

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 16:01:28

Twoi szefowie wymagają kultury a od dziennikarza materiałów, najlepiej najbardziej soczystych. Taki fach. Jako odbiorca, mimo wszystko często nie skupiasz się na tym jak  jest podane cokolwiek, ale to o czym jest mowa. 
Przykład? Relacjonowanie afery taśmowej. 
Tekst Wprostu spisany praktycznie na kolanie a jakie ma wzięcie w narodzie...
Kolejny przykład Plagiaty Sumlińskiego. Napisane jak by pisał ktoś niepłenosprytny, a jak się sprzedawało. :D 
No nie? 
Ile mam Tobie takich przykładów podać? 

gra

gra | 11 stycznia 2016 16:49:12

nie musisz, nie gonię za sensacją. Trafiając na coś takiego, jak w temacie pytania zniesmaczona przerywam czytanie artykułu. Bo co ma mi do powiedzenia ktoś, kto nie umie poprawnie się wysłowić? Co to za fachowiec? To ma być dobre źródło informacji? :(

b-brzydula

b-brzydula | 11 stycznia 2016 12:26:16

Wystarczy,że mają odpowiednie poparcie i rekomendacje:) 
Też mnie to drażni.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 15:06:38

Sorry, ale mnie bawią właśnie takie komentarze osób które nie za bardzo mają pojęcie co komentują. 

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
b-brzydula

b-brzydula | 11 stycznia 2016 15:22:43

A ty jesteś wyrocznią w następnej sprawie z jedynie słuszną racją  Coś słyszałeś,ale nie do końca wiesz co.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 11 stycznia 2016 15:30:18

Nie, jestem dziennikarzem po studiach, więc chyba wiem o czym mówię i chyba do samego końca tegoż tematu. Zszokowana?  

b-brzydula

b-brzydula | 11 stycznia 2016 15:34:12

Jesteś co najwyżej pismakiem z koneksjami.I nie,nie jestem zszokowana.Czym? Twoim wymądrzaniem się?Odróżniam mądrość od wymądrzania się.
Już jesteś dziennikarzem po studiach? Dopiero gdzieś pisałeś,że tylko przez rok studiowałeś.

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 16:42:49

To bardzo źle świadczy o poziomie naszych uczelni. Amoralnym jest kogoś takiego nie ulać na 1 roku.

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 16 stycznia 2016 16:41:18

Pokaż mi to gdzie coś takiego jest napisane?????

gra

gra | 16 stycznia 2016 17:49:27

ja nie muszę znać zakresu obowiązków dziennikarza, nie muszę interesować się, czy wydawnictwo, czy też portal zatrudnia korektorów, czy nie. Chcę czytać teksty bez błędów. Czy to za duże wymaganie? pytający_inaczej

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 16 stycznia 2016 17:53:26

W pewnym sensie tak. I to jest najbardziej może dziwne. Zwróć uwagę na to że ja nie napisałem nigdzie że to jest ok, czy tak powinno być. 
Jak pisałem powyżej, są takie działy dziennikarskie, które wymagają poprawności piśmienniczej, ale nie są one w żaden sposób nazywane właściwym dziennikarstwem. 

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 16 stycznia 2016 17:56:34

Jak to mawiał jeden z moich wykładowców, dziennikarstwo ma być soczyste i krwiste :D Poprawnie to możecie listy do żon i mężów pisać :D 

tadzio

tadzio | 11 stycznia 2016 12:58:02

Pochlebiasz tym pismakom nazywając ich "dziennikarzami"...Dezaprobata

arinkao

arinkao | 11 stycznia 2016 16:49:47

Sam gówno wiesz pytający_inaczej robisz w tym temacie z siebie pośmiewisko. Zrobie z ciebie większe pośmiewisko i zacytuje cie w grupie znajomych dziennikarzy, ok ?

okonek

okonek | 11 stycznia 2016 21:05:23

dziennikarze? newsolapy upolowane gdzies w buszu.
a i bezmyslne poslugiwanie sie edytorami tekstu i automatycznymi tlumaczami swoje robi.
nie jest to problem nowy - zawod korektor odszedl  w zapomnienie niestety.
a wyksztalcenie? gimnazjum na prawach matury albo magisterki jak sie to czyta - wiecej chyba nie

pytający_inaczej

pytający_inaczej | 16 stycznia 2016 17:58:47

Zawód korektora nie odszedł w zapomnienie. Skąd ci to przyszło do głowy? Ale korektor może poprawiać tylko jeżeli naczelny uzna że musi. Ot taka historia. 

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 49,8 pkt elsieelsie
  2. 2 35,9 pkt _ewa__ewa_
  3. 3 24,8 pkt Tensor           -Tensor -
  4. 4 22,1 pkt okonekokonek
  5. 5 20,0 pkt brzydula-bbrzydula-b
więcej rankingów