zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Dowściekliwy

Jakie oczka musi mieć klatka Faradaya, by telefon komórkowy stracił zasięg?

Dowściekliwy | 18 lipca 2011 18:25:12 | kategoria: AGD i RTV, Telefony komórkowe

• G+
  • Facebook

Taka malutka, tyci, tyci klateczka w sam raz na telefon komórkowy.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 7 odpowiedz
rzymskiprofil

rzymskiprofil | 18 lipca 2011 19:32:39

Jeśli chcesz, by telefon komórkowy stracił zasięg, nie musisz do tego używać klatki Faradaya - wystarczy telefon wyłączyć :)

Otwory w klatce służą temu, by dopływało powietrze, ma to znaczenie wtedy, gdy klatka jest na przykład pomieszczeniem pomiarowym, w którym przebywają ludzie i muszą czymś oddychać. Takie metalowe klatki z oknami z siatki stalowej stosowane były na przykład w zakładach radiowych do pomiaru czułości odbiorników. Siatka w oknach ma specjalną konstrukcję - nie jest to płaszczyzna jednej siatki, ale konstrukcja przestrzenna... trochę trudno opisać to bez rysunku. Wyobraź sobie blachę z małymi otworami, którą to blachę wyginasz w harmonijkę (zygzak). Wiele takich arkuszy łączy się razem grzbietami zygzaków. Tworzy się z tego "szyba" o grubości kilkunastu, kilkudziesięciu cm pozwalająca na swobodny przepływ powietrza, a fale radiowe załamując się na poszczególnych krawędziach, ulegają stłumieniu. Średnice otworów nie powinny być większe, niż połowa długości fali radiowej, jaką mają tłumić. W warunkach domowych możesz spróbować użyć gęstego sitka metalowego (dwie szt).

Do zablokowania telefonu komórkowego, który przecież oddychać nie musi, wystarczy szczelne pudełko nawet bez żadnych otworów. Na początek włóż telefon do puszki po herbacie i szczelnie je zamknij, zadzwoń z drugiego telefonu i zobaczysz, czy działa.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
paseo

paseo | 17 sierpnia 2014 10:19:12

dziala,dziala,czestotliwosci komorki sa bardzo wysokie

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Dowściekliwy

Dowściekliwy | 18 lipca 2011 21:07:02

Nie chcę telefonu jak kryptonitu zamykać w ołowianej puszcze, bo bez obserwacji wskaźnika zasięgu taka zabawa dużego sensu nie ma.

Oczywiście powstrzymać się nie mogłem i przeprowadziłem następujące doświadczenia:

1a. Telefon zamknięty w shakerze. Włożony anteną w dół. Brak zasięgu.

1b. Shaker otwarty wiekiem w dół, antena telefonu na dole. Zasięg jest.

1c. Shaker otwarty wiekiem w dół, antena telefonu na górze. Zasięg jest.

1d. Shaker zamknięty wiekiem do góry, ale bez kopułki. Telefon anteną w dół. Przez krateczkę widać spadający zasięg. Brak zasięgu.

1e. Shaker zamknięty wiekiem do góry, ale bez kopułki. Telefon anteną na górze. Brak zasięgu.

2. Metalowa beczułka ułożona wiekiem ku dołowi. Telefon płasko w okolicach wieka. Zasięg jest.

3a. Metalowa beczułka wiekiem na dół. W środku otwarty shaker. Telefon z anteną do góry. Zasięg jest.

3b. Metalowa beczułka wiekiem na dół. W środku otwarty shaker. Telefon z anteną w dół. Częściej brak zasięgu niż zasięg jest. Przypuszczam, że sygnał słabnie do zera i dlatego przed całkowitym spadkiem da się nawiązać połączenie.

3c. Metalowa beczułka wiekiem na dół. W środku shaker służący za postument, na nim ułożony telefon. Telefon ułożony płasko. Zasięg jest.

Dla 1a, 1d, 1e, 3b po wyjęciu telefonu wskaźnik zasięgu wskazuje brak zasięgu. W pozostałych przypadkach jestem za wolny, by sprawdzić stan wskaźnika. Dla 1a nie trzeba znać ani pojęcia klatki Faradaya ani być fizykiem, by do tego dojść bez eksperymentów :P

Gdyby ktoś był znudzony życiem, do eksperymentu użyłem:

- Shaker do napojów z dwuczęściowym zamknięciem.

- Metalowa beczka po piwie. Nieszczelna, wycięte wieko i plastikowa rurka blisko dna.

- Testowany telefon. Klapkowiec, złożony. Telefon, chociaż czasem bywa zaliczany do smartfonów, raczej niewiele ma z nimi wspólnego. Brak aplikacji pozwalającej na bieżąco monitorować i zapisywać stan sieci. Bateria 50%.

- Telefon wykonujący połączenia. Z braku innego aparatu usługa TelePlay Beta i dzwonienie do samego siebie :)

Co to wszystko miało na celu? Zabawę i nic więcej. Do dokładniejszych amatorskich testów mających jakiś cel potrzebowałbym kilka telefonów a zamiast pojemników różne klatki Faradaya symulujące zakłócenia różnych środowisk.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
koliberek

koliberek | 18 lipca 2011 22:42:13

Bardzo podoba mi się twoje naukowe zacięcie :). Klatki Faradaya to dobrze teraz prosperujący biznes - wiele firm oferuje takie zabezpieczenia. Teoria mówi, że oczko siatki nie powinno być większe niż 1/10 długości fali. Telefon komórkówy pracuje nie na zakresie fal radiowych, ale mikrofalach o częstośtliwości około 900 MHz (najczęściej określa się zakres GSM900 - 890 - 915 MHz). Zatem długość fali wynosi  około 30 cm. Trzeba wziąć siateczkę o 3 cm oczkach. Z doświadczenia wiem, że takie coś nie wystarcza, weź gęstszą siatkę - taką o kilkumilimetrowych oczkach i umieść telefon tak, żeby był w odległości kilku centymetrów od każdej ze ścianek. To powinno co najmiej zmniejszyć zasięg do jedej kreski.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
koliberek

koliberek | 19 lipca 2011 12:58:53

Racja Rzymskiprofilu, zmniejszenie zasięgu powoduje szybsze rozładowanie baterii. Przydażyło mi się to w Bułgarii, gdzie miałam straszny problem z zasięgiem, a jeszcze gorszy z ciągłym rozładowywaniem się akumulatorka.

rzymskiprofil

rzymskiprofil | 19 lipca 2011 08:22:05

Koliberek ma rację - zbyt optymistycznie podałem wielkość oczek siatki na 1/2 długości fali :(

Taka uwaga na marginesie - przyszło mi do głowy w nocy, obudziłem się rano z mocnym postanowieniem uzupełnienia tego wpisu (swoją drogą, to szalenie dziwne, jakie rzeczy zaprzątają głowę człowieka w nocy :))))  ....otóż zamknięcie telefonu w klatce Faradaya, czyli de facto ograniczanie zasięgu, skutkuje szybszym rozładowaniem baterii (a właściwie akumulatora) zasilającego telefon. Dzieje się tak dlatego, że specyfika sieci komórkowych polega na ocenie siły sygnałów i dostosowywaniu mocy nadajnika do potrzeb. Gdy sygnał radiowy spadnie i grozi utrata łączności, telefon zwiększa moc nadajnika, by sygnał dotarł bez przeszkód do stacji komórkowej. Robi to stopniowo, metodą kolejnych przybliżeń, stosując system korekcji błędów. (pytanie-odpowiedź-porównanie)

P.S. Też mi się podoba to zacięcie - oddaje w pełni nick Dowściekliwego :)

krejzol94

krejzol94 | 1 czerwca 2013 03:20:44

Jeśli chcesz uzyskać taką łatwą, tycią i tanią klatkę Faradaya aby komórka nie miała zasięgu, wystarczy że zawiniesz ją w folię aluminiową.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

foobu

telefon LG do kompa

1 odpowiedzi i komentarzy
mappie

Jak przyporządkowano numery kierunkowe?

5 odpowiedzi i komentarzy
asiq34

SE Z520i czy Sagem My401X?

8 odpowiedzi i komentarzy