zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
małaGosia

Jak wyczyścić pralkę??

małaGosia | 18 listopada 2014 10:26:04 | kategoria: AGD i RTV, AGD

• G+
  • Facebook

Koleżanka wspominała mi kiedyś, ze jej pralka brzydko pachnie. A ja dziś podczas prania zauważyłam ile różnego rodzaju stałych zanieczyszczeń z niej wylatuje. oczywiście sprawdzam kieszenie przed praniem. Dziś akurat prałam tylko ręczniki. 
Koleżance tłumaczyłam, że przykry zapach spowodowany jest osadzającymi się w wężu odprowadzającym wodę pozostałościami proszku czy piasku i innymi zanieczyszczeniami z ubrań. Moje pytanie: jak wyczyścić taki wąż (bo u mnie jest masakra z tym)?? Czy są do tego jakieś specjalne środki??

PS. co za gamonie wymyślają węże z  żebrowaniem do odprowadzania brudnej wody z pralki??

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 48 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
tagi: wąż, moje, pralka

anonymous | 18 listopada 2014 10:27:47

Ja od czasu do czasu wrzucam (zamiast proszku) tabletki do zmywarki i robię szybkie pranie.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:31:08

Tabletki wrzucasz do bębna??

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 18 listopada 2014 10:32:49

Nie Gosia, mam dwa pojemniczki na proszek i po jednej tabletce do każdego wrzucam. Jak masz tabletki specjalne do pralki, tez dobrze :)

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:38:09

tabletka do zmywarki ma właściwości ścierne, nie polecałbym, może to tylko powierzchniowo uszkodzić niektóre elmenty plastikowe. Czasem widzę jak ludzie szorują okna plastikowe cifem to największy błąd - wtedy w plastiku otwierają się mikropory, przez co on jeszcze bardziej chłonie brud.

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 18 listopada 2014 10:40:47

whitecollarworker  może i masz rację, kłócić się nie będę ale póki co jest wszystko w porządku Mrugnięcie

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:42:55

jak działa to się nie ma co przejmować, pralka w końcu i tak się kiedyś zużyje. Moja już ma 17 lat i zepsuć się nie chce, czasem aż szkoda, bo teraz są takie fajne, małe:)

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:43:33

CZARNA_zołza ok. No właśnie nie mam. Nie miałam do tej pory problemu z przykrym zapachem więc się tym nie przejmowałam. I nigdy specjalnie nie przyglądałam sie co wypływa z mojej pralki, tzn. wiadomo jak Gadzina wracał z piaskownicy, to nie dziwne, że pełno piachu wypływało.

anonymous | 18 listopada 2014 10:45:08

17 lat? No to gratuluje, niebawem dowód osobisty dostanie Mrugnięcie     whitecollarworker

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:45:57

gorzej jak się będzie z nią trzeba pofatygować po ten dowód do urzędu:)

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:46:55

whitecollarworker no właśnie chodzi o to, ze jak miłam spadkową jeszcze PRLowską to nie miałam takich problemów. Miała mnóstwo lat i nic nie śmierdziało. Jak mi kolezanka powiedziała o tym przykrym zapachu, to zaraz swoją niemalże nową obwąchałam i na całe szczęście jeszcze nie śmierdzi ale pewnie już niedługo.  

anonymous | 18 listopada 2014 10:47:11

małaGosia a gdzie Ty wsypujesz proszek?

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:48:45

CZARNA_zołza oczywiście, że wsypuje do szufladkiŚmiech ale są tez takie tabletki do prania, które wrzuca się do bębnaWystawiony język

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:48:51

zauważyłem, że niektóre proszki mają tendencje do zamulania, jakoś kiepsko się rozpuszczają, może to też jest powód

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:50:55

whitecollarworker pewnie one właśnie są przyczyną tych problemów. Ale poważnie jak moją starą pralkę facet zabierał, to pytał czy w ogóle była używana. Szkoda ją było wymieniać ale żarła prądu jak trzy nowe. 

anonymous | 18 listopada 2014 10:51:15

Może i są, bo jak wspomniałam ja nie mam typowych do pralki a mam do zmywarki. Z tego co mi mówił pan, który mi grzałkę wymieniał jakiś czas temu twierdził, że winę sporą ponosi twarda woda i proszki. Im większe opakowania proszków tym podobno gorsze g... No i musisz też zwracać uwagę co pierzesz, usuwać piasek z ciuchów małego.

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:53:09

hehe, no właśnie ja sypię te najtańsze z dużych paczek z lidla:) Zastanawiam się, czy by tak nie sypnąć kwasku cytrynowego - w czajniku sprawdza się idealnie.

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:56:25

whitecollarworker ,   Bocca-Lupo juz wspominała o occie. Działa podobnie jak kwasek:)

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:56:48

no właśnie, ważne jest też przygotowanie wsadu tak, żeby maszynie ułatwić pracę. Podobnie zresztą ze zmywarką, zawsze wstępnie spłukuję talerze zimną wodą przed włożeniem i po pięciu latach użytkowania nie śmierdzi, a znajomi narzekają, że u nich śmierdzi, kupują różne środki i nic...

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:59:21

whitecollarworker  jeśli chodzi o zmywarkę to mam taką niezastąpioną, która nie śmierdzi, wręcz pachnie i tylko czasem ma gorączkę i kaszelMrugnięcie Wtedy odczekuję jeden dzień, jak jej się poprawi i wstawiam zmywanie. Działa bez zarzutu. Zawsze wszystko lśni:)))))

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 11:02:08

u nas skuteczność mycia w zmywarce zależy od tego kto i jak ją załaduje:)

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:29:14

pierwsza rzecz to wyczyścić filtr, potem można włączyć pranie bez rzeczy, czyli pustą pralkę - napuścić wodę, poczekać aż się podgrzeje na jakimś programie i wypuścić i tak kilka razy, ewentualnie dodać jakiś preparat zamiast proszku. Kolejny etap to niestety rozkręcanie pralki i czyszczenie węży w środku i przy okazji pompy z mułu.

małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 10:32:46

Czyszczę filtr na bierząco i puste pranie też włączam. 
Z tą pompą to jest myśl i może rzeczywiście odkręcić ten wąż?Niezdecydowany

whitecollarworker

whitecollarworker | 18 listopada 2014 10:35:31

trzeba rozkręcić pralkę i w środku jest taka gumowa rura łącząca bęben z pompą - u mnie kiedyś tam jakimś cudem wciągło skarpetkę i blokowała odpływ, tak, że pompa ledwo ciągła, a w tej rurze gromadzi się sporo śmierdzącego szlamu. Oprócz tego, jak mówisz, w samym wężu odpływowym też zbiera się sporo syfu

kaziu_61

kaziu_61 | 21 listopada 2014 22:54:15

whitecollarworker  Wystarczy 1 pranie na 90 * bez rzeczy z normalnym proszkiem w dawce do twardości wody - jest na każdym opakowaniu, ja dałem ocet 1/2 szklanki 10 %  bez proszku i program płukanie dałem płyn w normalnej ilości. Jest super tak przeprało instalację że cud malina ile brudu wylatalo po czystej wodzie, najprościej wyczyścić wąż odmaczając go w wodzie i przedmuchać sprężarką, taniej i prościej kupić nowy

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
kaziu_61

kaziu_61 | 21 listopada 2014 22:59:20

whitecollarwoker   Dobre firmowe mają sitka i kombinację zakrętów w bloku podłączenia węża by właśnie nic nie wciągać, nie wykluczone że z czasem pompka i tak wciągnie materiał czy grubszy brud - spinacz, gwożdzik itd. 

whitecollarworker

whitecollarworker | 22 listopada 2014 12:53:01

kaziu, po ostatniej interwencji mechanicznej, gdy znowu jakimś cudem wciągło skarpetkę i zablokowało wirnik pompy (na szczęście dało się wyjąć przez otwór filtra) na razie pralka śmiga aż miło, ale spróbuję Twojej nieinwazyjnej metody z octem, przy okazji się odkamieni:)

kaziu_61

kaziu_61 | 24 listopada 2014 16:25:03

Nie zawsze smrodek jest z winy praleczki, niekiedy winę ma instalacja odpływu samych ścieków, u sąsiadki śmierdziało i ta sama praleczka chodziła u mnie i nie było smrodu co zauważyła sąsiadka na nos, a u niej po 3 miesiącach był odorek bo główny pion kanalizy się zapychał, pomogło czyszczenie pionu

kaziu_61

kaziu_61 | 24 listopada 2014 16:36:05

Ocet to nie mój sposób - pożyczony z portalu Pani domu Radzi, wiesz że mam 1 reklamówkę skarpet bez pary po praniu w automacie, jak mi 1 brakuje to zaraz interweniuję ale i tak jej nigdzie nie ma - węże, filtr czy pompka puste i czyste, więc skarpetki piorę ręcznie, fartucha gumowego łączącego bęben z obudowa nie jesteś w stanie zdjąć bez specjalnych kluczy i ściągaczy  a tam niestety brudu jest więcej, pralki są energo oszczędne - prąd i woda gdzie mniejsza jej ilość nie jest w stanie brudu wypłukać / technologia oszczędności / starsze nie robiły tego

whitecollarworker

whitecollarworker | 24 listopada 2014 16:44:22

ze skarpetkami mam podobnie, stale znikają:) Kiedyś u mnie wciągło skarpetkę pomiędzy bęben a plastikową obudowę, w której się bęben obraca, zaczepiła się o grzałkę i musiałem to wszystko rozbierać, to była straszna robota, przy okazji się dowiedziałem, ze w pralce są betonowe elementy stabilizujące (przynajmniej w mojej). Ta plastikowa obudowa bębna była dwudzielna i łączona specjalnymi spinkami, udało się wszystko poskładać i do dziś (już 17 rok) pralka śmiga sprawnie. Nie pamiętam, czy trzeba było zdejmować do tego kołnierz gumowy.

Bocca-Lupo

Bocca-Lupo | 18 listopada 2014 10:39:58

Są środki do czyszczenia pralek, ja ostatnio wlałam do pralki gorący ocet z wodą i nastawiłam na przepierkę. Nasz pracus74@pracus74 jest ekspertem od pralek:)

0 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 23 listopada 2014 18:55:39

Zmieszany:)

erzac

erzac | 18 listopada 2014 10:52:37

Czasem wstawiam puste prania. Kiedyś nasypałam sody oczyszczonej i zrobiłam takie puste pranie.

kaziu_61

kaziu_61 | 21 listopada 2014 23:05:41

erzac  Pomysł ze sodą nie specjalnie dobry jak pralka nie za stara ale fakt że skuteczny byle woda nie była za ciepła bo można rodzinę wytruć oparami i po wszystkim dobrze nakremować dłonie 

erzac

erzac | 21 listopada 2014 23:10:16

A dziękuję za radę. Wiesz ja to sama wymyśliłam hahaha A temperaturę miałam chyba 40 stopni ;)@kaziu_61

Petunia

Petunia | 18 listopada 2014 10:55:58

Paczka sody i na gotowanie. Pomaga sprawdziłam.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
małaGosia

małaGosia | 18 listopada 2014 11:00:22

:))))

anonymous | 23 listopada 2014 18:59:00

Petunia a jak reaguje soda na połączenia gumowe ?:)

Petunia

Petunia | 23 listopada 2014 19:27:26

Nijak soda ma odczyn zasadowy więc nie może zaszkodzić elementom gumowym.

kurdegunda

kurdegunda | 18 listopada 2014 12:26:53

Przede wszystkim wyczyść porządnie filtr,a następnie kup środek do czyszczenia pralek,choćby finisha do dostania w marketach,pralka przestanie brzydko pachnieć,co jakiś czas wlej szklankę octu i włącz pranie,ocet usuwa kamień

kurdegunda

kurdegunda | 18 listopada 2014 12:38:36

No i tak jak ja nie sypię proszku do szufladek tylko bezpośrednio do bębna,skutkuje to tym że zuzywam dużo mniej proszku,dodatkowo lepiej się on rozpuszcza.

tadzio

tadzio | 18 listopada 2014 12:44:00

W sklepach chemicznych masz specjalne produkty do pralek (do zmywarek podobnie ale inny produkt) , wrzucasz do bębna i robisz "gorący" program co 6 miesięcy , pomaga to oczyścić wszystkie naleciałości kamienia i pozbyć sie "zapachów" .

jan_ek 57

jan_ek 57 | 18 listopada 2014 13:35:39

Najlepszym i prostym sposobem jest soda oczyszczona, tani środek, kilka torebek i pranie bez ciuchów. Można też octem.Powodem takiego brzydkiego zapachu jest osad z proszku na dnie osłony bębna,w którym to rozwijają się różne bakterie. Nie ma możliwości tak normalnie tego wyczyścić, no chyba że fartuch ściągniemy. Czyli porządnie płukanie i dezynfekcja. A przy następnych praniach proponuje do proszku, lub do bębna wsypać torebkę sody, tak za każdym praniem.Brzydki zapach nigdy się nie pojawiWyluzowany Proszę bardzo nie ma za coMrugnięcie

małaGosia

małaGosia | 19 listopada 2014 10:58:20

jan_ek 57PocałunekPocałunekPocałunek 

jan_ek 57

jan_ek 57 | 20 listopada 2014 13:49:35

małaGosia  Śmiech

anonymous | 19 listopada 2014 21:56:07

WIEM O CZY PISZESZ TAKI COŚ POWSTAJE OD TWARDEJ WODY DROBNYCH CZĄSTECZEK UBRAŃ I PROSZKU PO PROSTU OSIADAJĄ SIĘ NA CZĘŚCIACH PRALKI BUD OSIADA SIĘ NA BĘBNIE,GRZAŁCE, DOSTAJE SIE DO WĘŻÓW
FILTRÓW MOŻNA SPRÓBOWAĆ ZROBIĆ PRANIE Z OCTEM POWINNO 
PRZECZYŚCIĆ ALE TO DZIAŁ W MNIEJSZYM ZAPCHANIU 
NALEŻY ZROBIĆ TAK ZDJĄĆ OBUDOWĘ I WYCZYŚCIĆ KAWAŁKIEM DRUTA LUB ŚRUBOKRĘTA I WYDŁUBAĆ TO POTEM OCTEM CZYLI NAMOCZYĆ SZMATKĘ I PRZECZYŚCIĆ A NA KONIEC PRZEMYĆ JESZCZE SAMĄ CIEPŁĄ WODĄ FILTRY NALEŻY WYMIENIAĆ W CZYSZCZENIE SIĘ NIE BAWIĆ 
WĘŻE NALEŻY ODPIĄĆ PODPIĄĆ POD KRAN I POD MOCNYM CIŚNIENIEM 
PRZEMYĆ I ZAŁOŻYĆ Z POWROTEM PO WYCZYSZCZENIU 
NALEŻY URUCHOMIĆ URZĄDZENIE NA PEŁNĄ MOC I ŻEBY PRZEPŁUKAŁO 
WODĄ CZYLI WŁĄCZYĆ GRZAŁKĘ NA NAJWYŻSZĄ TEMPERATURĘ I USTAWIĆ TAKI KRÓTKI CZAS PRANIA DOSŁOWNIE KILA MINUT ALBY PRZEPŁUKAŁO WODĄ I TO CAŁA FILOZOFIA 

kaziu_61

kaziu_61 | 21 listopada 2014 23:47:23

Nie spotkałem pralki która by miała wymienne filtry - czyści się same wkłady od filtra, odpięcie węża w starszej pralce jeśli jest normalna opaska jest trudne jeśli nie był regularnie czyszczony to wąż można uszkodzić bo będzie zapieczony więc warto zawczasu przewidzieć taką sytuację

kaziu_61

kaziu_61 | 19 listopada 2014 23:45:44

Ja raz na 2-3 miesiące wlewam po 1/2 szklanki octu zamiast proszku i płyn do płukania i pranie na 90 * C + 2 x płukanie, i nic nie śmierdzi bo po wszystkim nawet po praniu jak wyjmę rzeczy z pralki to później nie zamykam drzwiczek, zapach może być także jak jest zapchany filtr przed pompką - to się czyści przez odkręcenie lub odblokowanie zabezpieczeń, by dokładnie wymyć wąż trzeba go zdemontować i zamoczyć  by się brud odkleił, można go przedmuchać sprężarką, zbyt brudny w środku można wymienić na nowy - nie kosztuje dużo i można założyć inny byle średnica jego była podobna jak starego i na to opaska, środków specjalnych nie ma bo to chemia i twardość wody, użebrowanie wzmacnia wąż plastykowy by się nie złamał - fakt że żeberka są uciążliwe ale to technologia niepodnoszenia ceny pralki, we Frani 32 letniej - panna ma wszystko oryginalne prócz paska bo się rozciągnął i spadał to wąż do odpływu jest gumowy i nie popękany do dziś - co 6 miesięcy przez 14 dni pracuje na swoje utrzymanie leczniczo. Najgorsze to saszetki w żelu zamiast proszku do prania najwięcej oklejają bęben, pompkę i wąż / twardość wody w tym pomaga / niedokładne ich wypłukanie powoduje takie efekty zapachu - sprawdzone przez serwis z klientami, podobnie jak kalgon ma większość proszków w swoim składzie, tabletki od zmywarki są półśrodkiem - działają gładkim w żeberkach padają

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 55,9 pkt elsieelsie
  2. 2 41,6 pkt DengarDengar
  3. 3 37,2 pkt _ewa__ewa_
  4. 4 29,5 pkt collins01collins01
  5. 5 20,1 pkt _Pitbull__Pitbull_
więcej rankingów