zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
szybkirumcajs

Jak szybko oduczyć psa natarczywego szczekania ?

szybkirumcajs | 11 czerwca 2011 07:17:32 | kategoria: Przyroda, Psy

• G+
  • Facebook

Otóż mam w mieszkaniu dwa psy , sukę i psa z czego jeden jest młody , można powiedzieć że dopiero wyrósł ze szczeniaka.

Psy są bardzo niewielkie i niezwykle energiczne - mieszańce.

Problem w tym że często bardzo głośno szczekają - np.jeżeli ktoś obcy puka do drzwi albo kiedy wyjrzą przez okno i zobaczą kogoś (psa lub człowieka) kogo nie lubią.

Zresztą w innych sytuacjach także.

Właściwie to jeden nakręca drugiego że tak powiem.

Starszego (sukę) próbowałem oduczyć szczekania już na bardzo rozmaite sposoby , nic nie poskutkowało ... zresztą jest to psina bardzo charakterna więc po wielu bezskutecznych próbach zrezygnowałem.

Teraz mam zamiar skupić się na młodszym psie , z nim to ogólnie jest ciekawy przypadek.

Kiedy jest ze mną sam w domu jest bardzo grzeczny , normalnie najłagodniejszy pies świata.

Jednak kiedy w domu jest drugi pies i reszta familii nie raz dostaje że tak powiem "zajoba".

Najgorsze kiedy przyjdzie ktoś obcy , może wtedy drzeć się nawet przez 10 minut i nic wtedy na niego nie działa , nie raz próbowałem go nawet że tak powiem uciszyć kiełbasą , jednak wtedy dalej się wydziera z pyskiem pełnym kiełbasy.

Na dworze starszy jest ogólnie grzeczny - spaceruje się z nim normalnie.

Natomiast młodszy jest na spacerach bardzo rozjuszony.

Nie ma opcji żeby nie zaczął się wydzierać kiedy tylko zobaczy nieznanego psa lub nawet kiedy ktoś za bardzo się do mnie zbliży a nie zna tej osoby za dobrze.

Rozmowa z kimś znajomym kiedy mam go ze sobą jest właściwie nierealna bo psina wydziera się cały czas.

Poza tym na dworze jest bardzo lękliwy - potrafi przestraszyć się nawet spadającego liścia , przy czym jeżeli za bardzo się wystraszy kładzie się na grzbiecie - spuszcza uszy i robi minę jak zbity.

Wielu ludzi zarzuca mi że źle go traktuję i rzeczywiście bo jego zachowaniu można wysnuć taki wniosek.

Jednak nigdy go uderzyłem ani ogólnie go nie stresowałem , szczerze mówiąc o psy dbam aż za bardzo.

Muszę te psy jakoś nauczyć ogłady ponieważ mieszkam w bloku i do tego mam bardzo stetryczałych - fałszywych i ogólnie denerwujących sąsiadów (zresztą jeden był nawet w ORMO o czym oficjalnie mówi więc wiecie).

Już raz przyszedł mi do mieszkania przedstawiciel osiedla czy coś takiego - oczywiście w towarzystwie sąsiadki - starej prukwy po menopauzie ze spojrzeniem bazyliszka. (Zresztą o sąsiadach chyba też założę kiedyś temat)

Wszystko ułożyło się dosyć spokojnie jednak i tak muszę wreszcie się zabrać za "Tresurę".

Więc jakie polecacie metody? wiem że post jest dosyć długi jednak chciałem wam naświetlić dosyć dokładnie całą sytuację.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 7 odpowiedz
szybkirumcajs

szybkirumcajs | 11 czerwca 2011 07:20:26

Przepraszam za błędy...starałem się pisać szybko.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 11 czerwca 2011 07:36:12

Widzę, że masz psy z charakterkiem:) Odwracanie uwagi i smakołyki to przychodzi mi do głowy, może oddaj je na szkolenie. Myślę, że jak pies nauczył się już tak 'ciamciać' to trudna sprawa, szybciej przekonasz 'prukwy':)

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
pyzaponczoszanka

pyzaponczoszanka | 11 czerwca 2011 08:58:29
Odpowiada Ekspert kategorii Psy I.

Zajrzyj na tą stronę. Znajdziesz tam filmiki o wychowywaniu psów. Są odcinki, które dokładnie, krok po kroku pokazują, jak oduczyć psa szczekania na wszystko i wszystkich. Niestety, sam fakt obejrzenia nic nie da, jeśli rodzina nie będzie Cię wspierać w tresurze. Wszyscy domownicy muszą wspomóc Cię swoją konsekwencją i wspólnymi ćwiczeniami z psami. 

Jedną z głównych przyczyn większości problemów jest niewybieganie się psa. Gromadzi on w sobie niewyżytą energię, jak bomba atomowa, i wybucha z byle powodu w domu. Zmęczony spacerem pies pada w zaciszny kąt i dzwonek do drzwi staje mu się obojętny. To moja pierwsza wskazówka. Zacznij wychodzić z oby dwoma psami na dalekie spacery, urozmaicone zabawą i nagrodami. 

Zabieraj z sobą nagrody w postaci drobno pokrojonej parówki. Gdy psy zaczną kogoś obszczekiwać, odwróć ich uwagę wołając je. jeśli przybiegną, lub podejdą nie szczekając daj im kawałeczek smakołyku. Tą metodę trzeba trenować codziennie, po kilka razy. Z czasem wystarczy zamiast parówki pogłaskać psa za nie szczekanie.

W domu podobną metodą. Kiedy dzwonek o drzwi uruchomi lawinę szczekania, wywołaj psy do innego pokoju i daj im cząstkę parówki. Z czasem tak się przyzwyczają do tego schematu, że zamiast szczekać na drzwi, będą od razu wybiegały do innej części mieszkania, oczekując smakołyku.

Obejrzyj te filmy, opowiedz o tym domownikom, naucz domowników odpowiednich reakcji, i wspólnie wychowacie oba psy. A najważniejsze są wyczerpujące spacery.

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 13 czerwca 2011 08:58:24

Mój pies nie lubi parówek i co w takim wypadku dla niego to nie smakołyk. Będąc na balkonie jak zobaczy znienawidzonego przez siebie 'kumpla' szczeka jak wariat (robi to rzadko), ale odwracam uwagę psa jego ulubioną pieczoną kiełbaską nawołuję go do kuchni przychodzi bo wie, że dostanie smakołyk. Smakołyk jest nagrodą! Wybierz coś takiego czego pies nie jada na co dzień, a lubi.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
Ajumiko

Ajumiko | 11 czerwca 2011 10:10:50
Odpowiada Ekspert kategorii Psy I.

Sprawa szczekania też ma związek z rasą. Niektóre pieski po prostu tak mają. Mój pies szczeka, kiedy czuje się zagrożony, kiedy czuje się odpowiedzialny za swojego pana i chce odstraszyć przeciwnika, choćby tylko był zwykłym przechodniem lub osobą, która podchodzi, żeby porozmawiać. Pies szczeka, kiedy nie wie dokładnie co się dzieje, np. siedzi w domu, a na dworze słychać jakieś dziwne odgłosy albo widać coś, co jest dziwne, nowe. Wystarczy go wypuścić albo wyprowadzić, zapoznać z ludźmi, z otoczeniem, to go uspokoi. Niestety jeden pies "nakręca" drugiego i jeśli jeden szczeka, to drugi mu pomaga. Zauważ, że psy, które biegają swobodnie zwykle bez powodu nie szczekają, bo są w stanie szybciej poznać ewentualne zagrożenie i upewnić się, że to fałszywy alarm. Spacery, spacery i jeszcze raz spacery, pozwól psu wychodzić na podwórko.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 11 czerwca 2011 16:44:45

Treść została usunięta.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
Sylwiax1

Sylwiax1 | 25 stycznia 2013 19:18:18

Można poczytać na ten temat sporo tutaj. Akurat nauczyłem swojego shih-tzu jak prosić gdy chce na spacer .

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 55,3 pkt MoltoBeneMoltoBene
  2. 2 54,6 pkt PitbuIIPitbuII
  3. 3 35,8 pkt pannaBepannaBe
  4. 4 35,4 pkt no to cono to co
  5. 5 28,7 pkt małaGosiamałaGosia
więcej rankingów

Koszulki pytamy.pl

Eksperci w kategorii:

Czongmolicha pyzaponczoszanka gandzia Ajumiko kobietka Bocca_Lupo