zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
TroPtyN

Enneagram - jaka jest twoja osobowość?

TroPtyN | 8 czerwca 2007 01:55:12 | kategoria: Edukacja, Pozostałe

• G+
  • Facebook

Być może niektórzy z was natknęli się (lub przynajmniej słyszeli) na test o nazwie Enneagram. System ten zakłada, że każdy z nas należy do jednego z dziewięciu typów charakteru i temperamentu. Typy te mają postać cyfr (od Jedynki do Dziewiątki) i określają naszą psychikę przez całe życie. Mogą pomóc zarówno nam w poznaniu samych siebie, jak i innym w zrozumieniu targających nami emocjami. Każdy z wymienionych typów może zawierać w sobie dość dużą dawkę innego, sąsiedniego. W takim wypadku mówi się o cyfrze "ze skrzydłem" (zapisuje się jako dwie cyfry oddzielone od siebie literką "w" - od ang. wing).

Test jest dostępny pod tym adresem oraz na tej stronie. Jestem zdania, że ten drugi został słabo przygotowany. Pytania są jakby zbyt ogólne, przez co nasuwa się pytanie "co autor miał na myśli?". Ale mimo to można go wypełnić, jakąś wiedzę o nas będzie zawierał, choć mnie wyszły miejscami dość dziwaczne rzeczy.

Jak wygląda sprawa z wiarygodnością Enneagramu? Mimo istniejących kontrowersji wokół niego można chyba śmiało uznać, iż jest niesamowicie prawdziwy. Do tej pory nie widziałem osoby, której wyniki zgadzałyby się z jej charakterem w stopniu mniejszym niż prawie stuprocentowym. I podobnie jest ze mną. Po odpowiedzi na testowe pytania otrzymałem wynik 4w5. Zarówno ogólny opis Czwórki, jak i opis Czwórki ze skrzydłem Pięć w niemal 100% odzwierciedlają mój stan emocjonalny. Jeszcze lepiej jest z opisem na tej stronie i na tej - tutaj jest to absolutna stuprocentowość. To dowodzi chyba niesłuszności w przyrównywaniu Enneagramu do horoskopów i numerologii.

Tak à propos horoskopów: tutaj można zobaczyć czy nasz wynik z testu pasuje do znaku zodiaku. W moim przypadku (Panna) tak właśnie jest.

Tutaj można dowiedzieć się trochę więcej o Enneagramie. Natomiast na pierwszej podanej przeze mnie stronie z testem znajduje się także rozpiska mówiąca o wzajemnym "przypasowaniu" dwóch osób o różnych typach (także w związkach).

Ciekaw jestem bardzo waszych wyników i opinii na ten temat. Z chęcią dowiem się jakie odczucia i przemyślenia towarzyszą wam podczas wypełniania testów i po nim.

0 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 59 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
JuliaDM

JuliaDM | 8 czerwca 2007 02:10:30

7w6
Jest trochę prawdy, lecz także sporo fałszu. Byłabym sceptyczna, dawanie tak bogatego opisu na podstawie zaprezentowanych pytań wydaje się się mało trafne i rzetelne.
Opis metody nie pokrywa się także z wiedzą o osobowości jaka prezentowana jest przez psychologów - badaczy.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
dziubek

dziubek | 8 czerwca 2007 07:25:35

60 - 70 % do mnie pasuje.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
nikogo

nikogo | 8 czerwca 2007 08:21:10

Możliwe, że coś w tym jest, ale w znacznym stopniu bazuje on na efekcie Forerahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Forera

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 8 czerwca 2007 08:56:29

No. Ciekawe, ale jak wszystkie testy zależaą od nastroju chwilii. W ogółe to interesująca rzecz.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 8 czerwca 2007 10:24:59

5w4

Galatea

Galatea | 8 czerwca 2007 11:07:46

Wyszło tak jak u JuliiDM. Sporo prawdy, ale nie do końca.

marc008

marc008 | 8 czerwca 2007 11:24:16

Mi wyszło 1w2. Ale i tak nie kapuje tego :D

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
mhm666

mhm666 | 8 czerwca 2007 11:28:27

9w8 tylko jakoś mi nie wszystko pasuje;P

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Batia

Batia | 8 czerwca 2007 11:42:45

Choć mam wstręt do wszelkich kwestionariuszy czy testów, ten w końcu rozwiązałam i wychodzi 5w6,ale tylko opis z testu nieco trafiony, bo pozostałe bardziej chybione.

Też jestem bardziej sceptyczna i traktuję to bardziej jako zabawę edukacyjną(?), choć sam pomysł Enneagramu jest dosyć ciekawy.

Kinga

Kinga | 8 czerwca 2007 11:48:33

To i ja sie przed Wami odsłonię - wyszło mi 4w5, może coś w tym jest?

więcej odpowiedzi
1 2 3 4 5 6 z 6

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 228,4 pkt elsieelsie
  2. 2 78,8 pkt antysocjalistaantysocjalista
  3. 3 75,9 pkt okonekokonek
  4. 4 71,1 pkt ata-ataata-ata
  5. 5 66,5 pkt leone2leone2
więcej rankingów