zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
miroslav

E-deklaracje - jak uniknąć błędów przy rozliczeniu PIT? Poradnik

miroslav | 10 marca 2011 09:34:57 | kategoria: Biznes i finanse, Banki

• G+
  • Facebook

W tym roku udało mi się rozliczyć PITa przez Internet – nie bez przeszkód. Dlatego postanowiłem dać kilka wskazówek dla osób, które wypełniają e-deklarację i którym pojawia się np. błąd 414.

Żeby wysłać PIT-a przez Internet trzeba posiadać na swoim komputerze program Adobe Leader, następnie pobrać wtyczkę v.1.5.0 i wybrać ze strony e-deklaracje.gov.pl odpowiedni formularz PIT (podaję stronę z formularzami, które nie wymagają podpisu kwalifikowanego). Wypełniając formularz jeśli chcemy do niego dołączyć jakieś załączniki (np. odliczyć ulgę za Internet, czy dzieci – wystarczy, że wpiszemy cyfrę „1” w polu odpowiedniego załącznika, np. w przypadku wyżej wymienionych ulg - w polu „PIT-0” – pozycja 129. Po wpisaniu jedynki i kliknięciu w margines, nasz formularz wydłuży się o dodatkowe pola).
Na samym końcu znajduje się 6 pól, tak zwanych identyfikacyjnych, które mają zastąpić nasz podpis. Ta sekcja nazywa się Dane autoryzujące do podpisania dokumentu. 5 z nich wypełnia się automatycznie na podstawie danych podanych przez was w formularzu, trzeba tylko wstawić kwotę przychodu za rok 2009 (tak wygląda sekcja z danymi identyfikacyjnymi). Po sprawdzeniu poprawności wypełnienia formularza klikamy w „wyślij z autoryzacją” (link widoczny na górze strony dopiero po zainstalowaniu wtyczki). Następnie klikamy w „Sprawdź status wysłanego dokumentu elektronicznego” – ten przycisk znajduje się na samym dole formularza, pod danymi identyfikacyjnymi. Sprawdzamy status.

Deklaracja została wysłana jeśli:
 - wyświetli się na zielono status 200

Najczęściej spotykany błąd 414 – a więc błąd danych identyfikacyjnych. Wydaje się Wam, że wszystkie dane identyfikacyjne napisaliście poprawnie? Sprawdźcie to raz jeszcze:
- sprawdź czy poprawnie wpisałeś imię i nazwisko (zwłaszcza dwuczłonowe, gdzie ważna jest spacja lub jej brak)
- sprawdź, czy nie pomyliłeś się z numerze PESEL, NIP, dacie urodzenia
- kwota przychodu – sprawdź czy wpisałeś poprawną kwotę
- jeśli rok temu nie rozliczałeś PITA w kwocie przychodu powinieneś wpisać „0” (zero)
- jeśli w ciągu roku 2010 zmieniałeś, któreś z danych identyfikacyjnych (nazwisko, czy miejsce zameldowania, Urząd Skarbowy) powinieneś mieć potwierdzenie, że nowe dane trafiły do aktualnego Urzędu Skarbowego – zadzwoń do Urzędu Skarbowego, do którego składasz deklarację i sprawdź jakie dane w nim figurują  - być może w bazie Urzędu jest literówka w twoim nazwisku, czy inne błędy i dlatego te dane nie pokrywają się z danymi, które wpisujesz w e-deklaracji. Może się też zdarzyć, że Urząd Skarbowy nie posiada w swojej bazie twojego numeru PESEL, wówczas również nie będziesz mógł wysłać e-deklaracji, chyba, że spróbujesz skasować z sekcji danych identyfikacyjnych swój numer PESEL. Na koniec koszty przychodów za rok 2009 – możesz podać w Urzędzie Skarbowym kwotę, którą wpisujesz i sprawdzić, czy nie różni się ona od kwoty, która figuruje w Urzędzie.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 4 odpowiedz
miroslav

miroslav | 10 marca 2011 09:36:04

Poniżej załączać ściągę z instrukcji e-deklaracji, nie potrafię opisać rozwiązania wszystkich błędnych statusów, ale być może ktoś z was będzie potrafił zinterpretować niektóre z nich  w komentarzu do tego poradnika:
100 - Błędny komunikat SOAP
101 – Proszę o ponowne przesłanie dokumentu
102 – Proszę o ponowne przesłanie żądania UPO
200 - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie
300 - Brak dokumentu
301 - Dokument w trakcie przetwarzania
302 – Dokument wstępnie przetworzony
303 – Dokument w trakcie weryfikacji podpisu
400 - Przetwarzanie dokumentu zakończone błędem
401 - Dokument niezgodny ze schematem xsd
402 - Dokument wystawiony przez nieupoważniony podmiot
403 - Dokument z niepoprawnym podpisem
404 - Dokument z nieważnym certyfikatem
405 - Dokument z odwołanym certyfikatem
406 - Dokument z certyfikatem z nieobsługiwanym dostawcą
407 - Dokument z certyfikatem z nieprawidłową ścieżką
408 – Dokument zawiera błędy uniemożliwiające jego przetworzenie
409 - Dokument zawiera niewłaściwą ilość i/lub rodzaj elementów
410 - Złożony dokument (zeznanie) bez podpisu nie może być korekta
411 - W systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim numerem NIP (sprawdź numer NIP, który wpisujesz)
412 - Weryfikacja negatywna - niezgodność danych informacyjnych
413 - Dokument z certyfikatem bez wymaganych atrybutów
414 - Weryfikacja negatywna - błąd danych identyfikacyjnych

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
miroslav

miroslav | 10 marca 2011 09:51:59

Jeszcze przychodzi mi do głowy jedna możliwość błędnego wpisywania kosztów przychodu:
- jeśli rok temu rozliczaliście się wspólnie z małżonkiem - w sekcji z danymi identyfikacyjnymi wpisujecie TYLKO SWOJĄ kwotę przychodu, a nie sumę przychodów z małżonkiem, jednym słowem wypełniając sekcję danych identyfikacyjnych wpisujecie w to pole TYLKO KWOTĘ PRZYCHODU PODATNIKA za 2009 rok, a więc osoby, która figuruje w sekcji identyfikacyjnej  jako podatnik. Jeśli rok temu wspólnie z małżonkiem wypełnialiście PITa i wasz mąż/żona figurowała jako "podatniki", a w tym roku też się wspólnie rozliczacie ale tym razem wy wypelniacie PITa i to wy jesteście "podatnikiem", wówczas w sekcji identyfikacyjnej wpisujecie swoje dane z PITa za 2009 rok,a były one wpisane zapewne w sekcji małżonek...

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
ako56

ako56 | 24 kwietnia 2011 01:09:01

Mam dokładnie problem błędu 414 przy wysyłaniu PIT37 przez e-deklaracje. Niestety, sugerowane działania nie zmieniają sytuacji, nadal system negatywnie weryfikuje dane. Chyba prościej będzie wysłać formularz pocztą. 

Swoją drogą, to czy jest w cywilizowanym kraju do pomyślenia, aby stworzyć system internetowego rozliczania z podatków, który będzie zależny od zainstalowanych wtyczek do programów, wersji Adobe Reader (może nie mogę złożyć zeznania bo mam Adobe X?). Brak w programie e-deklaracje pomocy, jakichkolwiek narzędzi do sprawdzenia czy posiadany sprzęt i oprogramowanie pozwalają na działanie jest zupełnie niezrozumiały. Być może przetarg na to dzieło wygrała najtańsza firma. Jeśli miałbym prowadzić osobiście dochodzenie w US co do kwoty przychodu w poprzednim roku, to wolę wysłać papier i niech oni główkują.

ako56

Bingola

Bingola | 24 kwietnia 2011 18:06:33

W zeszłym roku udało mi się poprawnie wysłać PITa przez internet. W tym roku - porażka - błąd 414 - złe dane osobowe. Bzdura - sprawdzałem, wszystko jest OK. Jakieś wtyczki, wersje programu i temu podobne bzdury uniemożliwiły mi wysłanie deklaracji internetem. Musiałem ją wydrukować i złożyć w Pitomacie w US.

Koszulki pytamy.pl

Podobne poradniki

Najaktywniejsi dziś

1. 1 46,9 pkt MuddyWatersMuddyWaters
  2. 2 39,7 pkt erzacerzac
  3. 3 38,3 pkt fifka98fifka98
  4. 4 34,4 pkt birbantbirbant
  5. 5 32,5 pkt ssttuussttuu
więcej rankingów

Eksperci w kategorii:

kobietka