zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
orsacchiotto

Dlaczego Afro-Amerykanie są czarni?

orsacchiotto | 26 lipca 2006 21:35:54 | kategoria: Szkoła, Historia

• G+
  • Facebook

Ciemne kolory podobno przyciągają słońce, więc dlaczego ciemny kolor skóry Murzynów pełni odwrotną funkcję?

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 13 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
tagi: człowiek
paulb

paulb | 26 lipca 2006 21:40:37

Tego nikt niewie, ale może dlatego ze przez tyle lat siedzieli w tym słońcu i sie już tak opalili że na pokolenia im to zostało.

5 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 26 lipca 2006 21:46:29
Odpowiada Ekspert kategorii Historia II.

poniewaz ich skora zawiera duzo melaniny ktora chroni ich przed sloncem i jednoczesnie barwi ich skore na "czarno"

2 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
przemelek

przemelek | 26 lipca 2006 21:55:10

W strefie równikowej natężenie promieniowania ultrafioletowego jest bardzo wysokie, stąd konieczna jest przed nim ochrona, a tą dają pigmenty w skórze. Prawdopodobny proces nabycia tej cechy wyglądał w taki sposób, że ci mieszkańcy Afryki, którzy mieli ciemniejszy kolor skóry mieli mniejszą szansę zachorowania na raka skóry z tego też powodu mieli większe szanse przekazać swoje geny następnym pokoleniom.

0 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
paulb

paulb | 26 lipca 2006 22:48:42

Ale to wszystko są teorie, a anonim pisze że to przez melanine, zgoda ale niewiadomo czemu jej tyle mają.

3 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
karbowski

karbowski | 26 lipca 2006 22:57:15

Chyba nie zrozumieliście pytania. Autorowi chodziło chyba o to, że jasne kolory odbijają światło, a ciemne pochłaniają. W takim razie czarny człowiek przyjmuje do siebie więcej promieniowania, niż odbijający je biały. Prosty przykład: jaki ubiór najlepiej ochroni nas przed promieniami słońca w gorący dzień - czarny czy biały? Odpowiedź jest oczywista, ale dlaczego odwrotnie jest w przypadku skóry? Sam juz od jakiegoś czasu zastanawiałem sie dlaczego tak się dzieje i przyszło mi do głowy tylko jedno rozwiązanie: pigment pochłania szkodliwe promieniowanie osłaniając przed nim istotne dla przetrwania elementy takie jak DNA. Niestety jest to tylko mój pomysł i nie wiem czy mam rację.

1 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
josze

josze | 26 lipca 2006 23:20:46

tak, melanina jest barwnikiem absorbującym światło, rozprasza promieniowanie ultrafioletowe przez co chroni struktury białkowe przed spaleniem
wystarczy pół godzinki na słońcu, a zaczerwienienie skóry będzie oznaczało to, że UV dobrało nam się do skóry
zatem masz już odpowiedź dlaczego afrykańczycy mają z natury czarny kolor skóry

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
testowy

testowy | 26 lipca 2006 23:29:51

Dlaczego "czarny" a nie "biały"? bo tak naprawdę "biały" oznacza brak barwnika, czyli przezroczystość - promienie głębiej dochodzą.
Dlaczego nie wytworzył się naprawdę biały barwnik (albo jeszcze lepiej lustrzany), nie wiem, może wszystkie dostępne miały jakieś szkodliwe właściwości? Może bycie odblaskowym powodowało lepszą widzialność i większe prawdopodobieństwo pożarcia?

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
paulb

paulb | 27 lipca 2006 00:09:19

Tak abstrahując od tematu bo białe jest czarne, a czarne jest białe, bardzo przepraszam, czarne jest czarne a białe jest białe, bardzo przepraszam ;)

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 30 lipca 2006 14:40:29

Jedno sprostowanie - ludzie na poczatku byli czarni potem wśród zamieszkujących inne szerokości geogr. wykształciła się jaśniejsza barwa skóry. Większość małp ma czarną skurę. Rzeczywiście czarne zabarwienie lepiej chroni pred UV.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 15 sierpnia 2009 18:50:20

o moj boze, co za poronione pomysły

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 38,6 pkt elsieelsie
  2. 2 26,1 pkt ata-ataata-ata
  3. 3 18,3 pkt arinkaoarinkao
  4. 4 16,8 pkt tadziotadzio
  5. 5 13,0 pkt collins01collins01