zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Czy popierasz wprowadzenie w Polsce waluty Euro? Sondaż

anonymous | 12 listopada 2011 13:55:41 | kategoria: Biznes i finanse, Ekonomia

  • G+
  • Facebook

Rutynowe badanie opinii pytamskiej.

Zobacz wyniki Zagłosuj:

0 ładowanie danych... 12 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 46 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
tagi: ekonomia, euro, USE

anonymous | 12 listopada 2011 14:00:24

Jakoś dziwnie mi się wydaje, że po wprowadzeniu tejże waluty będziemy biedni jak myszy kościelne... być może nawet będziemy drugą Grecją czy Włochami...

4 ładowanie danych... 16 ładowanie danych... skomentuj
mikus1167

mikus1167 | 30 maja 2012 13:10:39

polska powinna wystąpić z unii lub poprawić umowy aneksyjne

2 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
sp8kkx

sp8kkx | 4 czerwca 2012 09:56:08

Też tak uważam. Dania która ma swoja walutę (koronę) ma podobny dług i PKB jak Grecja i jakoś nie słychać u nich o kryzysie.

2 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
Edi1000

Edi1000 | 12 listopada 2011 14:05:22

Absolutnie jestem przeciw takiemu rozwiązaniu. Jesteśmy zbyt biednym państwem aby na takie coś sobie pozwolić. Wprowadzenie tej waluty w naszym kraju tylko pogłębi nasz kryzys,ceny w sklepach drastycznie wzrosną i będzie naprawdę nieciekawie

3 ładowanie danych... 15 ładowanie danych... skomentuj
laughingman

laughingman | 12 listopada 2011 14:06:22

cała rodzina zza zachodniej granicy opowiada o wprowadzeniu euro jako o potężnej porażce. zwłaszcza z szylingów.

3 ładowanie danych... 14 ładowanie danych... skomentuj
okmanek

okmanek | 12 listopada 2011 14:08:14

Na chwilę obecną nie. Jeśli miałbym podstawy by sądzić, że to polepszy naszą sytuację, byłbym na tak.

2 ładowanie danych... 9 ładowanie danych... skomentuj
LordViaderko

LordViaderko | 12 listopada 2011 14:13:15

W odleglejszej przyszłości tak, ale w tej chwili tylko byśmy się plątali w długi Grecji, Portugalii et consortes.

2 ładowanie danych... 9 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 12 listopada 2011 14:22:32

Dlaczego popierasz wprowadzenie Euro w dalekiej przyszłości? Jakie byłyby dla Polski korzyści?

2 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
LordViaderko

LordViaderko | 12 listopada 2011 17:24:26

Chyba powinieneś lepiej ode mnie znać odpowiedź na drugie pytanie ; )

Powiem tak: Nie wczytywałem się zbyt głęboko w ten temat. Z tego co wiem, wspólna waluta ma liczne zalety. Wynikają one między innymi z eliminacji zmiennego kursu pomiędzy walutami krajowymi, który z kolei utrudnia szacowanie zysku i tym samym funkcjonowanie firmom wykraczającym poza jeden kraj. Ponadto gospodarka większa i o jednej walucie jest stabilniejsza i mniej podatna na spekulacje.

Z tych powodów jestem ogólnie na tak, ale jeślibym miał wziąć udział w jakimś referendum czy w inny sposób wiążąco się wypowiedzieć doczytałbym jeszcze na ten temat.

A jakie jest Twoje zdanie, jakie widzisz wady i zalety euro w Polsce?

1 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 12 listopada 2011 21:25:00

Jedna waluta międzynarodowa brzmi ładnie, jest też promowana. Od dziesięcioleci stanowi obiekt wzdychań władz państwowych o pewnych "imperialistycznych" ambicjach. Jeżeli cała Europa używałaby Euro, EBC(bank centralny) mógłby bez przeszkód prowadzić spójny, ogólnoeuropejski cykl koniunkturalny, co skończyć mogłoby się podobnie jak analogiczne interwencje w USA(zwane na potrzeby retoryki kryzysowej "działaniem niewidzialnej ręki rynku" - ręka ta może i mało wyraźna, ale z pewnością do rynku nie należy).

Dopasowanie cykli w całej Europie brzmi super i w teorii można dojść do wniosku, iż byłoby korzystne, przecież raz jest wysoki popyt i wysoka produkcja, a raz kryzys - wszędzie, także powinno być lepiej w miejsce dobrze i gorzej w miejsce źle(o tym się nie mówi, ponieważ kozaccy bankierzy wierzą w swe zdolności, np. bańka .com przeszła bez większego echa, dopiero skumulowana z hipoteczną(ten sławny kryzys) zdmuchnęła "trochę" dobrobytu). W praktyce jednak takie "zbyt piękne by były prawdziwe" idee zwykle wypadają dość blado, wspomniany przykład USA, pierwowzoru UE :P, kiwa na to kominem.

Inne podejście: Niektórzy ekonomiści są zdania, że niekorzystnym jest w razie rozbicia walutowego proces drenażu pieniądza z państw prowadzących ekspansję, a w kierunku państw jej w danej chwili nie uskuteczniających. Sprzeciw zgłasza szkoła austriacka, Mises uważa, że jest to równie mylne jak wiara w korzyści z tytułu ujednolicenia waluty, i wskazuje, iż złoto - jako niepodatne na praktyki ekspansjonistyczne banków centralnych(i nie tylko) - jest od dawien dawna obiektem szalonej krytyki środowisk zbliżonych do władzy dlatego właśnie, iż ma tę szczególną przewagę nad pieniądzem pustym, nie można wygodnie manipulować wartością posiadanych przez obywatela środków złotych zdalnie, co nie jest spełnione cet. par. dla pieniądza takiego, jak Złoty Polski czy US dollar.

Wartym rozwinięcia jest ten ostatni aspekt, zwłaszcza w kontekście równego traktowania członków UE: polityka inflacjonistyczna rodzi pytania o to kto w pierwszej kolejności otrzyma nowo wykreowany pieniądz. Tj. kto będzie bogatszy kosztem zubożenia innych. To może się zmieniać w czasie, to może być obiektem manipulacji państwowej i może w szczególności sprzyjać silniejszym graczom europejskim. Co więcej - większa odległość nie pomoże w "demokratycznym" powstrzymaniu tendencji pogarszania stanu gospodarek(czy gospodarki?).

Jeszcze inni utrzymują, że w razie gdybyśmy się wykoleili z przyczyn innych niż europejska recesja(czas "kryzysu" w całej Europie, zgodnie ze wspólnym cyklem koniunkturalnym) to Europa będzie w najlepsze pompowała pieniądz a my sobie jeszcze poleżymy i poczekamy parę lat aż Europa upadnie i jak zacznie wstawać, to już z nami. Niemniej w moim odczuciu nie jest to jakieś szczególnie konieczne - nie samą polityką monetarną żyje człowiek, można sięgać po inne środki aby wyjść z kryzysu, niemniej ekspansja kredytowa w trakcje recesji... z pewnością znacznie utrudni i spowolni recesję(naprawę alokacji środków produkcji, powrót do lepiej uzasadnionych inwestycji - w sumie korzystne zjawisko, niestety traktowane jak coś złego: ważne w kontekście nadchodzących działań w polityce polskiej, Rostowski zapowiada trzy możliwe stopnie recesji, wizerunkowo zależy im na jak najmniejszym spowolnieniu, podczas gdy byłoby ono również najbardziej szkodliwe... dopóki jednak opinia publiczna nie rozumie, wybór jest dość tragiczny: albo kryzys i przegrane wybory, albo przegrane wybory... Różnica jest jednak w czasie - obawiam się, że ani ludzi nagle nie oświeci, ani politykom nie wyrosną aureole).

 

Reasumując i parafrazując pewnego ważnego, w kontekście wczorajszego święta jak i losów Kraju w ogóle, człowieka - Pomysł wspaniały, tylko ludzie(...)

 

 

 

2 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Bisiu

Bisiu | 7 czerwca 2013 16:43:46

Jest wyjście, wprowadzić walutę opartą na złocie, a najlepiej złote monety. A jeżeli chodzi o polityków to chciał bym, żeby odrosły im mózgi.

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
nanana

nanana | 12 listopada 2011 14:38:10

Nie. Obawiam się, że byśmy tylko na tym stracili. Zostańmy przy złotówce.

2 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
ksiezniczka

ksiezniczka | 12 listopada 2011 15:05:01

Nie.

1 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 12 listopada 2011 15:10:07

Podziwiam tych którzy wypowiadają się jednoznacznie, obojętnie na tak (w mikro ilości) czy na nie (w powalającej przewadze).

Nie znam się na finansach w ogóle a na tych w skali państwa, nawet Europy - wcale. Nie będę się kompromitował wypowiadaniem opinii. Tym bardziej, że rzeczywistość od której efekt tej operacji będzie zależał jest zmienny w czasie. Przyjdzie pora, zapoznam się z opiniami fachowców i może wyrobię sobie własne zdanie. I albo się rozczaruję albo będę dumny z siebie żem fachowiec Wink lub jasnowidz Smile.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 12 listopada 2011 15:20:58

Nie.

2 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 12 listopada 2011 15:39:30

Mnie tam,że tak powiem złotówka w żaden sposób nie śmierdzi,więc oczywiste jest to,że nie jestem za wprowadzeniem waluty euro w Polsce.Poza tym,wiemy nie od dziś,że nigdzie nie ma nic za darmo i obawiam się,że koszty wprowadzenia euro w Polsce byłyby kolosalne,a nas na to po prostu nie stać.

2 ładowanie danych... 8 ładowanie danych... skomentuj
więcej odpowiedzi
1 2 3 4 z 4

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

  1. 1 191,6 pkt elsieelsie
  2. 2 109,0 pkt birbantbirbant
  3. 3 77,8 pkt ata-ataata-ata
  4. 4 57,4 pkt iguana iguanaiguana iguana
  5. 5 49,5 pkt znafca_żytaznafca_żyta
więcej rankingów

Eksperci w kategorii:

ata-ata jan_ek 57 arinkao birbant ptakwodny Bingola okonek
Zgłoś błąd