zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
okmanek

Czy Jezus chodziłby do kościoła? Sondaż

okmanek | 26 lutego 2012 08:12:54 | kategoria: Społeczeństwo, Religia

• G+
  • Facebook

Wyobraźmy sobie że Jezus przychodzi na świat w XXI wieku. Czy chodziłby do kościoła na msze? A może uznawałby chodzenie tam za stratę czasu a msze byłyby dla Niego przykładem przerostu formy nad treścią? Czy w Biblii jest jakieś wyraźne nakazanie takiej formy aktywności? A może tylko KK wmówił nam że tak jest? Czy podobałoby Mu się powtarzanie wyuczonych regułek?

Pytanie dodatkowe: czy Jezus uczestniczyłby w pogańskim zwyczaju święcenia jajek? Czy płaciłby na kościół, a może wolałby rozdać pieniądze ubogim?

Zobacz wyniki Zagłosuj:

0 ładowanie danych... 21 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 54 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz

anonymous | 26 lutego 2012 08:46:27

Dawno temu narodził się pewien człowiek. Dużo podróżował i posiadł mądrość. Potem powrócił w rodzinne strony, gdzie ludziom żyło się źle i bezinteresownie pomógł im, ucząc, jak "krzesać ogień" - ludzie byli zachwyceni i oświeceni. Tamtejsi kapłani nie byli zadowoleni, że ich pozycja słabnie, więc podstępem ukrzyżowali i zabili tego dobroczyńcę. Jednak aby nie narazić się na gniew ludzi, położyli na ołtarzu narzędzie zbrodni i stwierdzili, że jest święte. Potem uznali, że ów człowiek musiał być samym bogiem.

Od tej pory ludzie czczą owego dobroczyńcę i kawałek drzewa, za pomocą którego go zamordowali. Czy jednak ktokolwiek potrafi jeszcze wskrzesić w sobie ogień?

1 ładowanie danych... 16 ładowanie danych... skomentuj
zbigpary

zbigpary | 26 lutego 2012 09:02:15

Bardzo mądrze, @pedrosiu, bardzo mądrze. Czujesz bluesa..

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Mietkow

Mietkow | 20 lipca 2013 11:42:07

Ludzie  wy musicie bujacie w obłokach.
Normalny zdrowy facet ma babę albo chodzi do burdelu,albo się onanizuje.   
Dotyczy to również księży.
Naukowcy twierdzą,że studiując zapiski doszli do wniosku,że Jezus musiał mieć żonę (Marie Magdalene) i krótkie włosy inaczej nie było wstępu do kościoła i nikt takiego osobnika nie słuchał - nie traktował poważnie w tamtych realiach.
Długie włosy wg Biblii to dla faceta największa hańba.
U mnie na wsi do kościoła wg wyliczeń księdza chodzi 30%
mieszkańców. Starych kawalerów w wieku do 33 lat praktycznie nie widuję.
Polska to nadal zacofany kraj, gdzie ludzie wierzą w mannę z nieba a mamy już biedę  jak Rumunie czy Bułgarzy.
Przypominam to KK zatrzymał na ok 400lat rozwój cywilizacji na świecie.
Ciekawostka z Biblii :
Kto podejmie pracę w niedzielę będzie karany śmiercią.
Fajna ta Biblia - nieprawdaż.
Chyba każdy dorosły człowiek pracował w niedzielę.

1 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
greenlandia

greenlandia | 22 kwietnia 2014 20:11:24

"'Pamiętaj abyś dzień święty święcił''-nieprawdaż?Człowiek nagina przykazania na własne potrzeby.Co do pytania..gdzie znalazła Maria kilkuletniego Jezusa,kiedy nagle zniknął?odp.własnie w światyni.Jako dorosły człowiek często nie zgadzał się z tym jak zachowywali się kapłani oraz z tym ze pobierali opłaty.On głosił religię wg.swojego sumienia ,uznawał kapłanów z synagogi za zbyt dumnych i próżnych.Czy chodziłby do koscioła? myslę ze tak,lecz pewnie nie zawsze zgadzałby się z tym ,co dzieje się teraz.Napewno byłby równiez przeciwny wojnom i aborcji.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Lolr

Lolr | 13 lutego 2015 19:59:31

1. Co do prawa opisującego karę śmierci za pracę w "niedzielę", to jeśli pamiętam w Twojej "niedzieli" chodzi o Szabat, żydowskie święto, prawo zaś pochodzi ze Starego Testamentu. Nie o naszą niedzielę.

2. W tamtych czasach prawie nikt nie golił się na krótko, zwłaszcza biedota.

3. Polska jest jedną z niewielu ostoi w Europie, gdzie mamy jeszcze ogarnięte prawo obyczajowe, typu związki homoseksualne itp.

4. O które 400 lat Ci chodzi?

Ajumiko

Ajumiko | 26 lutego 2012 09:42:46
Odpowiada Ekspert kategorii Religia I.

Chodzenie do kościoła jest jedną z wielu form oddawania czci Bogu i przypominania tego, co Chrystus zrobił dla ludzkości, to forma dziękczynienia. Dzięki niej ludzie się jednoczą, wspólnie oddają mu cześć, a że to jest o określonej godzinie, w określonych miejscach, to dobrze, bo ludzie potrzebują być razem.
Gdyby uznał, że ta forma wielbienia Boga jest dobra, to na pewno by uczestniczył. A jest dobra, bo nie dzieje się nic złego. Ludzie są razem, wdzięczni Bogu powierzają mu wspólnie swoje sprawy. 

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 26 lutego 2012 10:26:47

Ajumiko, Twoja odpowiedź przypomina mi inną opowiastkę, tym razem bodajże Antonego de Mello:

W pewnym włoskim kościele małżeństwo spytało biskupa, czy nie mogliby urządzić wesela przy świątyni. Biskup niechętnie się zgodził, obawiając się, że naruszony zostanie spokój domu bożego, w którym mieszka ciało Chrystusa. Włosi obiecali, że tylko trochę wypiją i trochę się pobawią.

No ale jak to Włosi, wypili trochę, potem jeszcze trochę, pobawili się więcej, a potem jeszcze głośniej, aż w końcu późną nocą biskup zdenerwowany zaczął wszystkich uspokajać:

- Na Boga, toż tutaj jest dom Boży!

- Ale drogi biskupie! Przecież Jezus też bawił się na weselu w Kanie Galilejskiej.

- Tak, ale tam nie mieli Najświętszego Sakramentu!

1 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... skomentuj
beznazwy1

beznazwy1 | 26 lutego 2012 14:24:03

Ajumiko, powiem nawet więcej - nie tylko nie dzieje się nic złego w tym że ludzie chodzą do kościoła (pod warunkiem, że nie chodzą żeby tylko "zaliczyć"), ale wierzą w to co się dzieje na mszy.

Ja wczoraj miałam okazję być na mszy św. w Częstochowie - była to msza o uzdrowienie połączona z modlitwami wstawienniczymi. Nauki prowadził ks. egzorcysta jeden z najlepszych w Europie. Nie jestem w stanie słowami opisać tego co wczoraj doświadczyłam, czego byłam światkiem.

Nawet nie sądziłam, że zło aż tak się rozpanoszyło.
Powiem tak, jeśli ktoś mówi, że nie wierzy w siły zła to ma duży problem, bo zło wierzy w niego.
Ja do niedawna sama miałam ten problem.

Nie chcę nikogo umoralniać ani na siłę nawracać - każdy dostał wolną wolę - życzę tylko, aby każdy mądrze z niej korzystał, bo naprawdę mamy wiele do stracenia.

1 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
ptakwodny

ptakwodny | 26 lutego 2012 18:39:23
Komentuje Ekspert kategorii Religia II.

@Ajumiko.Przepraszam,że zapytam.Jakiego Ty jesteś wyznania?Na pewno nie jesteś katoliczką.Zastanawiam się czy wyznajesz Judaizm czy Islam?Tylko te dwie religie oddzielają Boga Ojca od Jezusa.Powiedzenie :"Gdyby uznał (Jezus),że ta forma uwielbiania Boga jest dobra,to na pewno by uczystniczył." rzuciło mnie na kolana.

Ajumiko

Ajumiko | 26 lutego 2012 19:22:17
Komentuje Ekspert kategorii Religia I.

No mój drogi  PTAKU, tu już zaprzeczasz historycznym faktom. 
1. Chrystus chodził do świątyni.
2. Chrystus jest synem Bożym.
3. Chrystus  modlił się w Ogrójcu do Ojca.
4. Chrystus uczył uczniów modlitwy.
Mało? 

1 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
ed72

ed72 | 10 listopada 2012 17:01:15

Kobiety w pewnym wieku są podatne na sugestie różnych szamanów,a ty w tym gronie chyba przodujesz.Żeby w XXI wieku w środku Europy wierzyć w takie brednie trzeba mieć problem ze zdrowiem-nie pisze konkretnie,ale domyśl sie ,oco mi chodzi.Przeciez ten  szaman jest zwykłym człowiekiem,nie nadprztrodzona istotą.Jezus,gdyby to zobaczył umarłby na atak serca.On moim zdaniem był taki,,zdrowy''jak ty,ale tego by nie wytrzymał.

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Ajumiko

Ajumiko | 10 listopada 2012 17:14:29
Komentuje Ekspert kategorii Religia I.

@ed72, jeśli dla Ciebie miarą zdrowia jest bycie niewierzącym w Chrystusa, to chyba Ty masz problem, ale natury społecznej. Kiepsko z Twoją kulturą osobistą, kiepsko z tolerancją i z empatią.
Nie znasz mnie, a już wysłałbyś mnie na leczenie. Gratuluję taktu i dobrego samopoczucia.

Lolr

Lolr | 13 lutego 2015 20:02:13

@ed72 #ateizm_europa_modne

anonymous | 26 lutego 2012 10:43:30

Ale do którego?

Myślę, że Jezus ucieszyłby się, że jego idea przetrwała... ale po chwili zastanowienia wziąłby i poszedł zasiać ją od nowa, ponieważ, na ile się orientuję, wszystkie te kościoły w mniejszym lub większym stopniu zagubiły sens tej całej zabawy... na rzecz dziwacznych obrzędów i interesów własnych.

Najciekawsze jest to, że "poznacie ich po owocach" przetrwało średniowiecze... Natomiast kościoły zadowalają się frekwencją i sutą tacą, wystarczy być co niedzielę i jest super, co z tego, że drugiego człowieka(cokolwiek byście uczynili jednemu z tych maluczkich, to tak jakbyście... nie uczynili?) mają w sakramentalnej dupie? Ludzie to widzą, i trudno się dziwić, że brzydzą się taką hipokryzją. Weźmy np. otyłych księży... Nieumiarkowanie w czym?

Podsumowując: Zakładając szczere chęci Jezusa z Nazaretu - nie odnalazłby się on we współczesnych kościołach, które zdążyły zmienić jego - skądinąd sensowną, a piszę to jako ateista - ideę, ale przede wszystkim zachowując zapisy odsunęły od nich realia.

1 ładowanie danych... 11 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 27 lutego 2012 09:40:30
Komentuje Ekspert kategorii Religia II.

Sokół - akurat otyłość księży wynika ze stylu życia. Mało się ruszają, do pracy nie mają daleko a jeżeli przestrzegają skrupulatnie tzw. czystości to hormony robią swoje, co objawia się między innymi otyłością.

2 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
PlatynowyFeniks

PlatynowyFeniks | 26 lutego 2012 10:45:55

Orientuje się tyle, że kościół miał by zupełnie odmienne oblicze niż dziś i dawniej. Ten, np. proboszcz gada tak nudnie i tak powtarzane jest wszystko non toper, że moim zdaniem znacznie trafniej jest się samemu pomodlić, samemu porozmawiać ze Stwórcą, samemu ... niż iść do kościoła. Tak jak samemu można się wyspowiadać przed Stwórcą, niżeli iść na spowiedź do duchownego. Duchowny to tylko człowiek jak każdy, nie ma większego wsparcia od Stwórcy niż człowiek, który chce osiągać w życiu wiele dobrego dla siebie i różnych osób poprzez swój byt na Ziemi.

1 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
beznazwy1

beznazwy1 | 26 lutego 2012 14:35:39

Wiesz Plantynowy, też tak do niedawna myślałam. Ale tak naprawdę kościół oblicze ma takie samo, tylko czasy się zmieniły i nasza tolerancja na zło w naszym życiu jest większa. To stąd wyciągasz takie wnioski.
To, że sam się modlisz to bardzo dobrze, ale nie zastąpi to obecności w kościele. A spowiedź przez pośrednika, jakim jest osoba duchowna, też została ustalona w jakimś celu i ma jakiś sens.

2 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
PlatynowyFeniks

PlatynowyFeniks | 26 lutego 2012 17:25:15

Ok ; ) Ale kościół jest od dawna nie taki jak być miał . Dlatego chodzenie do kościoła to dla mnie strata czasu. A czasu w życiu jakoś nie trace . Nawet jak ktoś się długo spóźnia, to i tak mam w zanadrzu trochę spraw do przemyśleń ;  )
 Dla mnie kościół jest obecnie po niekąt lansowaniem się katolików. Ubierają się wystrojeni jak nigdy. Na dodatek mało myślą o Stwórcy przed kościołem. Dosyć czasu spędzą w kościele, więc myślą, że mają luz :D Raz na tydzień wystarczy, a modlą się jak czegoś potrzebują, albo się wogle nie modlą : )

" A spowiedź przez pośrednika, jakim jest osoba duchowna, też została ustalona w jakimś celu i ma jakiś sens."

Ale ja mam odmienny cel przy spowiedzi, dotyczy on mnie i Stwórcy, a pośredników nie potrzebuje ; )

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
ginewra

ginewra | 2 stycznia 2013 12:14:44

Jedynym sensem spowiedzi,która zaczęła rozwijać się w średniowieczu,było :sprawdzanie" ludzi.Dlatego też powstała spowiedź na "ucho".

ginewra

ginewra | 2 stycznia 2013 12:15:49

Jedynym pośrednikiem jest Jezus.Żaden ksiądz.Katolicy w średniowieczu wymyślili spowiedz na "ucho",aby kontrolować poddanych.I tak zostało do dziś.....

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
AQA111

AQA111 | 2 stycznia 2013 13:08:51

akurat spowiedz zostala ustanowiona przez czlowieka i nie byl nim ani jezus ani zaden z jego apostolow!!!!

zbigpary

zbigpary | 26 lutego 2012 10:54:35

Niby, teoretycznie masz rację, @Ajumiko. Ale tylko niby, bo co złego się działo w starożytnym Rzymie, w tamtejszych świątyniach? Ludzie czcili w nich demokratycznie nie tylko boga Izraelitów, ale i wszystkich innych bogów krain podbitych, czy włączonych do Cesarstwa Rzymskiego, z ich ludami, wierzeniami, kapłanami.

Świątynie rozdzielały między pospólstwo część ofiar należnych, składanych ówczesnym bogom i władzy cesarza, który dbał, aby pospólstwo miało chleb, mięso i igrzyska z atrakcyjnymi walkami gladiatorów, wojskowi dostawali przydziały ziemi w nowo wcielanych, podbitych krainach, każdy mógł kupić sobie dowolną ilość niewolników do pracy w swym majątku, niewolnicy dostawali jeść, mogli się płodzić (choć z płodzeniem dzieci potrafi być mnóstwo kłopotów i w naszych wysoko-cywilizowanych czasach, a zakonne wspólnoty wręcz dobrowolnie rezygnują z tego płodzenia, uważając bezdzietność i bezżeństwo za milsze JEZUSOWI) i tak wszystko kręciło się wg najlepszego na ziemi pax romana.

Dlaczego więc, @Ajumiko, pojawił się na Ziemi Mędrzec, Nauczyciel JEZUS,  którego zwolennicy stali się najbardziej znienawidzoną przez pospólstwo i elity, antypaństwową sektą, i dlaczego była przełożona zakonu betanek, Jadwiga Ligocka, widziała w piekle same sutanny i habity?

Podpowiem Ci, Ajumiko. Otóż dlatego, że nasze czasy niewiele różnią się od tamtych czasów oddawania czci demonom zwanym bogami, tylko teraz miejsca ich kultu wyraziściej oddzielone są od świątyń, i nazywają się rzeźniami, ubojniami, zakładami mięsnymi, kutrami rybackimi, instytutami medycznymi testującymi techniki sprawiania radości demonom, fermami zwierząt futerkowych.

Czy dziś nie ma niewolników? W USA przemysł wykorzystujący pracę więźniów, należy do najważniejszych, i wciąż się rozwija.

Każdy, kto w swym życiu krzywdzi innych, tak jak ludzie krzywdzą myślące, odczuwające, pragnące żyć w zdrowiu, harmonijne, pożyteczne, pod każdym względem lepsze od ludzi stworzenia, ten tuczy i raduje demony, które dobrze się czują pod skórą i na grzbietach ludzi, kierując nimi, jak ludzie końmi. Tylko że potem ci ludzie stają się tymi krzywdzonymi przez siebie stworzeniami. To taka gra, nauka odgłupiania.

MamPytaniexD

MamPytaniexD | 26 lutego 2012 11:20:34

"Czy w Biblii jest jakieś wyraźne nakazanie takiej formy aktywności?"

Jest coś takiego :
"Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16,19) 

Biblia daje nam wolną rękę ;)  

anonymous | 26 lutego 2012 11:37:01

Jezus też mówi:

Lecz łatwiej niebo i ziemia przeminą, niż żeby jedna kreska miała odpaść z Prawa

Łk 16, 17

To przykład jednego z wielu synkretyzmów, z jakimi spotykamy się na łamach ewangelii. Wynikają one m.in. z faktu, że niektóre zdania były dopisywane na przestrzeni wieków.

beznazwy1

beznazwy1 | 26 lutego 2012 14:39:31

Jezus powiedzał też w kwestii spowiedzi:
"Komu odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, komu zatrzymacie, będą im zatrzymane"

anonymous | 26 lutego 2012 15:53:40

Tak i powiedział też o Magdalenie: Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. Łk 7, 47 - kolejny synkretyzm.

miracoco

miracoco | 26 lutego 2012 22:42:18

Jezus wyraznie wypowiedzial sie na temat budowli swiatynnych,a Jego slowa brzmia:Bog nie mieszka w kosciolach reka ludzka uczynionych... interpretacja chyba jest jedyna,tymbardziej ,ze  Jezus potepial nieraz dostojnikow  swiatynnych i ci jako tacy podzegali pospolstwo, gdyz Jezus krytykowal ich oblude religijna i naganne  prowadzenie sie,jak rowniez to ze dopasowywali sobie prawa Boze na wslasny uzytek i wprowadzali tradycje obce prawdziwemu wielbieniu...pozdrawiam czytajacych

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
ed72

ed72 | 10 listopada 2012 17:13:24

Nie podpierajcie się Biblia,bo tam nie znajdziesz sensu, nie jest żadną wyrocznią.Trochę mądrych powiedzen można w niej znależć,ale jako całość jest bublem pisanym w różnych czasach,przez różnych ludzi.A te zagadnienia,które maja jakis sens są przez kościól,jako instytucję skrzywione,przekręcone,a byl czas,że bała o dziwo zakazana przez Kościól.Dlaczego-wiadomo-żeby ludzie nie zorientowali sie,że Kościól kłamie i kręci na tych bajkach niezle interesy,co nie jest dla myślących tajemnicą i z tym Jezus by się nie pogodził.Piszę jako ateista.

ed72

ed72 | 10 listopada 2012 17:24:08

A co to jest grzech?W moim pojęciu jest tylko jeden-czynienie zła.Trzeba tylko określić,co jest zlem,a co dobrem,oraz tego przestrzeganie.Bo to,co religie nakazuja nie zawsze jest jednym,czy dugim.To człowiek MUSI wiedzieć i to się nazywa MORALNOSC.Amen.

greenlandia

greenlandia | 22 kwietnia 2014 20:22:33

Dokładnie tak.Powiedział również ze ''...Królestwo Niebieskie nie jest z tego swiata''

anonymous | 26 lutego 2012 11:34:33

Wedlug mnie gdyby obecnie Jezus przybyl na ziemie,rozpizyl by to towarzystwo wzajemnej adoracji,KK.S.A. a potem sam by sie ukrzyzowal.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 26 lutego 2012 11:48:26

Poszedłby - po to, żeby jak w tej przypowieści, wygonić "kupców" ze świątyni. A ci kupcy - to współcześnie niektórzy księża, co zapomnieli, że Kościół to miejsce Boga, a nie sposób gromadzenia pieniędzy. Marmurowe ściany i złote pomniki - chyba nie o taką formę oddawania czci Bogu chodziło Jezusowi. Spójrzmy - jakie świadectwo dał Jezus swoim życiem? Jak żył? Skromnie, nie przywiązywał uwagi do rzeczy materialnych - a przecież był Bogiem, mógł wszystko.

Wielka szkoda, że obecnie wiara wygląda jak w krzywym zwierciadle. Jest bardzo zniekształcona i spłycona. Pociesza mnie tylko fakt, że znam jednak księży, którzy są prawdziwie powołani i sami widzą, co jest nie tak. Mam jednak wrażenie, że tacy księża giną gdzieś wśród tych drugich.

1 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 26 lutego 2012 11:58:34

@czarodziejka.Mowisz o ty 1%ksiezy z powolania?Obecna biblia i wszelkie przykazy ,nakazy kosciola sa ustawiane tylko i wylacznie na zysk.

beznazwy1

beznazwy1 | 26 lutego 2012 14:47:41

Większość księży ma powołanie. Tyle, że problem jest w tym, iż księżą ci, jako przewodnicy i obrońcy dusz, są bardziej atakowani przez zło. Są bardziej narażeni niż zwykli ludzie. Zło bardzo nie lubi jak mu się zabiera duszę.

Niedawno po długiej przerwie wróciłam do Kościoła. Bóg postawił na mojej drodze koleżankę pomogła mi w powrocie, oprócz mnie ta koleżanka pomogła wrócić innej dziewczynie. Powiem tyle - zło się wkurzyło, teraz na tą koleżankę są ataki. Na szczęście Bóg może więcej i zawsze wygra. 

anonymous | 26 lutego 2012 18:26:46

@leone - tak radykalnych tez (że tylko i wyłącznie na zysk) nie wysunę, bo mimo wszystko chodzę do Kościoła i wierzę, że jest to miejsce Boga - nie pseudo-księży. I wciąż jest to wspólnota - chociaż bywa wadliwa.

@beznazwy1 - z tą większością i powołaniem zaczynam wątpić. Też jeszcze niedawno tak broniłam księży - ale kiedy słucham kazań, w których ksiądz zamiast mówić o Bogu całą mszę namawia do złożenia się na budowę nowego kościoła, albo kiedy porusza sprawę antykoncepcji, aborcji i grzmi, wyzywając kobietę, która usunęła ciążę z powodu wad genetycznych i biedy - bo nie byłaby w stanie utrzymać tego dziecka, pomóc mu - od najgorszych ... - to zaczynam wątpić.

Wyjaśnię swoje stanowisko - chodzę do Kościoła, bo nadal odnajduję w nim miejsce modlitwy. Ale nie będę udawała, że jestem ślepa, kiedy widzę, że coś jest w mojej ocenie nie tak. Bo po prostu mi zależy, chciałabym, żeby kościół stał się Kościołem. I zdaję sobie sprawę, że jest to instytucja ziemska - a więc pełna wad. Księża to tylko ludzie - tak samo podatni na zło i ułomni, jak inni. Jednak sami wstąpili do "służby" - i uważam, że to do czegoś zobowiązuje. Dlatego nie ukrywam, że bywam rozgoryczona postawą niektórych księży - kiedy widzę, jak kolejne osoby odchodzą od kościoła ze względu na politykę kościoła.

I wierzę Ci @beznazwy1 w sprawie tych ataków. Nie atak - ale kiedyś czegoś doświadczyłam, co właśnie spowodowało, że ja też po długiej przerwie wróciłam do wiary. Z tym nie ma żartów.

greenlandia

greenlandia | 22 kwietnia 2014 20:25:28

Przepraszam omyłkowo wlepiłam minusa,oczywiscie łapka w górę.;-)

greenlandia

greenlandia | 22 kwietnia 2014 20:37:39

Aborcja była jest i będzie zawsze morderstwem. Przecież nikt nie kazał tym kobietom wchodzić do łózka,każdy jest świadomy tego co robi i powinien być odpowiedzialny za to na co się decyduje wraz z wszystkimi tego konsekwencjami, np..ciąża aids itp.Rozumiem kobiety które nie potrafią wychować,lub nie mają warunków albo choroba (np.''Zespół downa''itp.)po prostu je przerasta.Zawsze wtedy jest inny wybór tgzw.''Okna życia''-można oddać dzieciątko zupełnie anonimowo i wcale nie trzeba zabijać. Można tez oddać do adopcji ,zaraz po urodzeniu.Moim zdaniem aborcja to zbrodnia przeciwko ludzkości ,życiu.nic nie tłumaczy ''aborcji''.przykazanie brzmi -''Nie zabijaj''.

_allica

_allica | 26 lutego 2012 14:32:25

połowa a może i większość "norm" i zasad religijnych zostały kiedyś wymyślone przez duchownych w celu tak prozaicznym jak gromadzenie dóbr i trzymanie władzy.Bo czy powszechne dawanie na kościół i na wypominki np. uratują dusze naszych bliskich?
czy spowiedź w konfesjonale ma większy sens? skoro wiekszość z nas po wyjściu z kościoła nie zmienia swojego postępowania.Rozgrzeszenie i pokuta? dlaczego ksiądz poleca odmowic 3 zdrowaśki zamiast powiedzmy zadośćuczynić osobie którą skrzywdziliśmy?
Myślę ze Jezus złapałby się za głowę jakby teraz pojawił się na Ziemi.
I uważam ze lepiej nie przynależeć do żadnego okreslonego odłamu czy wyznania tylko po prostu BYĆ chrześcijaninem.
chodzenie do kosciola zostało przyjęte jako zasada bo daje nam złudzenie ze postępujemy ok.A wiara polega na relacji z Bogiem a nie na przestrzeganiu zasad ustanowionych przez ludzi którzy uznali się za nieomylnych w sprawach religii. 

ptakwodny

ptakwodny | 26 lutego 2012 18:13:31
Odpowiada Ekspert kategorii Religia II.

Największa tajemnica wiary.Trójca święta.Jezus to ludzkie wcielenie Boga,jak więc może przyjść do kościoła, aby oddawać cześć samemu sobie?

kowka

kowka | 27 lutego 2012 19:48:14

idea Trójcy Świętej została wymyślona na jednym z soborów przez osobę niewierzącą, która z racji bycia władcą kraju, w którym ten sobór się odbywał uczestniczyła w nim. tego uczą nawet na religii w niektórych szkołach.

anonymous | 27 lutego 2012 21:53:24

Na soborze w Nicei w 325 za cesarza Konstantyna, przewagą głosów 415 do 1 (o ile mnie pamięć nie myli), uznano Jezusa za współistotne wcielenie Boga. Kilka dekad później, rokiem 381 na soborze konstantynopolitańskim za Teodozjusza - uchwalono doktrynę o Trójcy przenajświętszej.

ed72

ed72 | 10 listopada 2012 17:34:01

100% racji,bo czytałem na ten temat dużo i wszystko sie zgadza.Dochodzi jeszcze sfalszowanie donacji Konstantyna przez Kościól Katolicki,zagarnięcie połowy terytorium wspólczesnych Włoch,odwrócenie sytucji w istniejącym jeszcze Zachodnim Cesarstwie RZymskim i jego upadek.Chodzio to,że teraz cesarz,czy król musial otrzymać akceptację papieża do objęcia tronu,a wcześniej było odwrotnie-cesarz wyrażał ,albo i nie zgodę na wybór papieża.

_allica

_allica | 14 listopada 2012 22:37:59

Trojosobowy Bog to prawda,mowi o tym sam Jezus.Jest jedno z Ojcem I Duchem. odsylam do Jana 14 rozdział.

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

TeamGeist

Wypowiedź papieża na temat islamu?

6 odpowiedzi i komentarzy
TeamGeist

Czy wierzycie w predestynacje?

13 odpowiedzi i komentarzy
TeamGeist