zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Czy i kto odprowadza na mnie składkę zdrowotną?

anonymous | 23 maja 2012 22:06:36 | kategoria: Biznes i finanse, Ubezpieczenia

• G+
  • Facebook

Cześć i czołem, dawno tu nie byłam.

Pracuje na umowę zlecenie i mój pracodawca nie odprowadza na mnie żadnych składek (tak umowa śmieciowa, bla, bla, bla - ważne, że kasa jest). Mam wizytę u dentysty. Pracodawca powiedział, że mogę być ubezpieczona przez rodziców do 25 roku życia. Z tym, że moja mama ma umowę o pracę ale jej składki odprowadzane są za granicą - rozlicza się też tam. Mój tata z kolei nie pracuje, nie jest zarejestrowany. Jest ubezpieczony przez MOPS - mam chorego brata, który wymaga stałej opieki i mój tata nie może podjąć pracy.

Więc czy jestem W OGÓLE gdzieś ubezpieczona? Tak, wiem, skomplikowane.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 7 odpowiedz
najlepsza odpowiedź anetap1

anetap1 | 23 maja 2012 22:47:47

Najprościej byłoby gdyby tato dopisał Cię do swojego ubezpieczenie w MOPSie, to nic trudnego, idzie i zgłasza podając Twoje dane. w tej chwili nie jesteś nigdzie ubezpieczona, bo póki ktoś Cię nie dopisze, lub nie zaczniesz mieć własnego ubezpieczenia, nie masz nic. W razie choroby lub wypadku płacisz 100 % kosztów.

Jeśli mama pracuje za granicą, to mogłabyś być ubezpieczona przy niej o ile przepisy ubezpieczeniowe tamtego kraju na to pozwalają, ale skoro nie jesteś już uczącym się dzieckiem, to osobiście w to wątpię. Ale zakładając, że możesz być na jej ubezpieczeniu musisz postarać się o druk europejski wydany przez ubezpieczalnię, do której za granicą płaci swoje składki Twoja mama. Z tym drukiem udajesz się do swojego oddziału NFZ i oni wydają Ci europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Cała procedura trochę musi potrwać, a najpierw trzeba sprawdzić, czy masz prawo być ubezpieczona przy mamie w tamtym kraju.

Najprościej będzie załatwiać to na ubezpieczenia Twojego taty.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 23 maja 2012 22:44:57

O ile sie nie myle,na ubezpieczeniu rodzicow mozesz byc ,do 25roku zycia w wypadku,gdy sie ksztalcisz,w systemie dziennym.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 23 maja 2012 22:47:17

Tylko, że ja studiuje zaocznie.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
anetap1

anetap1 | 23 maja 2012 22:48:34

Zaocznie też można, bo moja siostra tak była na ubezpieczeniu taty.

mariolamuz_

mariolamuz_ | 23 maja 2012 22:51:44

A wiesz, że jeśli Twoim jedynym dochodem jest płaca z tytułu umowy-zlecenia to pracodawca MA OBOWIĄZEK odprowadzać podstawowe składki? Tak tylko pytam...

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html

mariolamuz_

mariolamuz_ | 23 maja 2012 22:52:56

No tak, student to inna bajka. Zbyt późno kliknęłam :/

janszyna

janszyna | 23 maja 2012 23:03:18

Z umowy-zlecenia pracodawca ma obowiązek odprowadzać skladki na ubezpieczenia. Jeżeli pracujesz na umowę-zlecenie to JESTEŚ ubezpieczona. Gorzej jeżeli to jest "umowa o dzieło", wtedy nie masz ubezpieczenia. Nie wiem czy z racji kontynuowania nauki (obojetnie w jakim trybie) nie jesteś ubezpieczona. Musisz to sprawdzić.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 93,7 pkt TOJA2TOJA2
  2. 2 77,0 pkt MuddyWatersMuddyWaters
  3. 3 57,2 pkt erzacerzac
  4. 4 55,2 pkt madajaamadajaa
  5. 5 36,9 pkt MoltoBeneMoltoBene
więcej rankingów
Zgłoś błąd