zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Czy beton może zaschnąć w obracającej się betoniarce?

anonymous | 24 października 2006 15:29:50 | kategoria: Biznes i finanse, Nieruchomości

  • G+
  • Facebook

Betoniarka kręci się by beton nie zasechł i nadawał się do użycia. Czy beton podczas obracania może zaschnąć i jak długo betoniarka musi się obracać, by beton wysechł? Jaką postać ma beton wyschnięty we wciąż obracającej się betoniarce, wygląda jak kamienie, piasek czy inaczej?

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 4 odpowiedz
pawmaster

pawmaster | 24 października 2006 15:36:51

Oczywiście że po jakimś czasie (dość długim) ten beton się stęgnie, ma postać zwykłego zaschniętego betonu o kształcie betoniarki, czas schnięcia zależy od kilku czynników, m.in. jaką konsystencje będzie miał na początku.

1 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
Raffee

Raffee | 24 października 2006 16:03:21

Wydaje mi się raczej że będzie wyglądał jak coś pomiędzy piaskiem, a kamieniami. Na pewno będzie porowaty: obracający się bęben betoniarki, a właściwie mieszadła na jego ściankach będą dostarczały cały czas do środka powietrze. I małe sprostowanie: betoniarka obraca się nie by beton nie zasechł - tylko aby dokładnie wymieszać jego składniki. Wiązanie betonu jest reakcją chemiczną, a właściwie wieloma reakcjami pomiędzy jego składnikami i dodatkowo wodą.

1 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 25 października 2006 00:20:38

Sprostowanie: beton nie zasycha i nie tęgnie tylko wiąże (dokładniej cement w betonie reaguje z woda i twardnieje co nazywamy wiązaniem bo to jest reakcja chemiczna - z pozostałymi składnikami nie zachodzą żadne reakcje, żwir, tłuczeń, pospółka, keramzyt dla lekkich betonów czy piasek to tylko wypełniacze oraz składniki wpływające na wytrzymałość betonu).

Racje ma pawmaster, beton po związaniu ma wygląd betonu takiego jaki widzimy tam gdzie jest zabudowany, żaden piasek, żadne kamienie, jednolita twarda masa. Jeżeli dopuścimy do związania w obracajacej się betoniarce to będzie przylegać do ścian i mieszadeł. Jeżeli stwardnie w betoniarce stojącej to stwardnie na spodzie. Taką betoniarke można potem wyrzucić. Aby do tego nie dopuścić należy pamiętac aby ostatnią porcję wymieszanego betonu spuścić, potem wrzucić parę łopat żwiru i wodę ale bez cementu, pokręcić i tez wyrzucić. Tak czyści się betoniarki.

To samo dotyczy samochodów-betonomieszarek popularnie zwanych gruszkami które służą do dostarczania większych ilości betonu handlowego (jednorazowo do 20 ton) z centralnyej betoniarni na place budowy. Tu rygor czyszczenia jest bardzo ostry. Zabetonowane gruszki (to się jednak zdarza) odkuwa się w razie potrzeby młotami pneumatycznymi.

Czas wiązania betonu zależy od jego konsystencji oraz współczynnika c/w (czyli cement/woda) i wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Ale wiązanie betonu jest stopniowe, znamionową wytrzymałość osiaga po ok. 3 tygodniach.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 27 sierpnia 2010 21:42:00

Raffe ! gruszka nie służy do "dokładnego wymieszania składników" masy betonowej. Nie wiem skąd Ci to przyszło do głowy. Masa betonowa ma być dokładnie wymieszana przed wpuszczeniem jej do gruszki, czyli w węźle betoniarskim. Gruszka służy do transportu, nie do przygotowywania betonu, a kręci się po to, żeby beton nie zaczął w niej wiązać. Pozdrawiam

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

  1. 1 22,4 pkt arinkaoarinkao
  2. 2 22,4 pkt tadziotadzio
  3. 3 20,1 pkt CZARNA_zołzaCZARNA_zołza
  4. 4 18,9 pkt veroniqueveronique
  5. 5 17,9 pkt mk777mk777
więcej rankingów
Zgłoś błąd