zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Antykwa

Co się na tym rynku dzieje?

Antykwa | 29 października 2011 21:14:44 | kategoria: Biznes i finanse, Ekonomia

• G+
  • Facebook

Najpierw był upolowany mamut który był wielki, zbyt wielki dla 20-osobowej wspólnoty jaskiniowców. Kawałek mamuta daje się sąsiedniej jaskini wyszarpując im parę niedźwiedzich futer których ci mieli nadmiar. Nazwali to handlem, rzecz za rzecz, my mówimy wymiana towarowa, obrót dobrami naturalnymi Na przestrzeni wieków wiele się zmieniło.

Już nie wymienia się za dobra materialne tylko za ich namiastkę – za złoto, rzeczą niby to wartościową, płaci się złotem.
Nie złotem, tylko jego namiastką – pieniądzem, monetą i banknotem.
Nie pieniądzem, tylko jego namiastką – papierem wartościowym.
Nie papierem wartościowym, tylko jego namiastką – obietnicą, promesą, prawem do papieru wartościowego.
Nie papierem wartościowym, tylko jego zaprzeczeniem – papierem bezwartościowym, długiem, papierem dłużnym.
Nie pieniądzem, nie papierem tylko towarem w wymianie barterowej, wróciliśmy do punktu wyjścia.

Z racji ignorancji nie będę wymieniał obecnie istniejących na rynku produktów finansowych. Również wskutek ich przerażającej różnorodności.

Czy rozumiecie jak się zmienia i co się dzieje na rynku finansowym?

0 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 12 odpowiedz
to ja

to ja | 29 października 2011 21:31:48

Pozwól że odejdę nieco w bok i przytoczę parę powiedzeń, pieniądze szczęścia nie dają, są przyczyną niezgody, demoralizują młodzież, jedyną ich zaletą jest to że nie śmierdzą. Kiedyś czytałem książkę z serii s.f. gdzie pieniądze nie istniały a rozliczano się tzw. ergonami 'punktami' nabijanymi na kartę bankomatową, myślę że jest możliwe wprowadzenie czegoś takiego obecnie, i rynek finansowy nie wariowałby jak teraz

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 29 października 2011 21:31:48
Odpowiada Ekspert kategorii Ekonomia I.

Zapomniałeś wymienić jeszcze: derywaty, opcje i SWAPy. Tym się teraz handluje.

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 29 października 2011 22:27:15

Jak to zapomniałem? Napisałem: Z racji ignorancji nie będę wymieniał obecnie istniejących na rynku produktów finansowych.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 29 października 2011 22:25:30

Nie wiem, w przyszłości trochę zagłębię się w te tematy.

Mogę jeszcze podać taki termin jak Offshore trust. Nie rozumiem jednak co on oznacza...

czarodziejka_

czarodziejka_ | 29 października 2011 23:48:29

Biorąc pod uwagę fakt, że historia lubi się powtarzać, bądź inaczej - zawsze zatacza koło, wychodzi na to, że w przyszłości... wrócimy do mamuta?! Surprised

okmanek

okmanek | 30 października 2011 00:13:16

Chyba nie rozumiem. Stawiasz tezę, że obecnie barter jest dominującym typem handlu? Jeśli tak to muszę się nie zgodzić, nic takiego nie zauważyłem.

Ponadto, na rynku funkcjonuje jednocześnie wiele rodzajów pieniędzy, zmieniają się tylko proporcje ich ilości. Czytając to co napisałeś nie można nie odnieść wrażenia, jakby zmiany o których piszesz zachodziły skokowo.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 30 października 2011 11:37:00

A jak to napisać aby odzwierciedlić prawdziwy obraz tego okrutnie skomplikowanego galimatiasu przez mało kogo rozumianego? Ja tylko napisałem o kolejnych pokonywanych progach, o kolejnych nowościach, o etapach odchodzenia od tej pierwotnej naturalnej formy handlu. Nic nie napisałem o dominacji, napisałem tylko że barter znowu pojawił się w zauważalnej skali.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
ptakwodny

ptakwodny | 30 października 2011 05:29:39

Ja to rozumiem tak jak to opisał K.Marks.Wraz z rozwojem nowoczesnej gospodarki rola pieniądza będzie malała aż do jego całkowitego zaniku.Pieniądz wymyślono dla ułatwienia handlu a póżniej służył on do porównywania pracy.Dzisiaj pieniądz służy do zaspokajania potrzeb.Właściwie nie pieniądz fizyczny a tylko jego zapis.Obrót rzeczywisty pieniądzem staje sie archaiczny.Ważne są towary do napędzania gospodarki i całej sfery finansowej,która obsługuje gospodarkę.Walka o surowce przybrała dzisiaj postać bezgotówkową,"bezpienieżną".W dzisielszym świecie mięso mamuta i skóry niedźwiedzia to surowce i wysoko rozwinięte technologie.

Antykwa

Antykwa | 30 października 2011 11:53:49

Jak ktoś sięga do Marksa to ja sięgam do kapelusza: chapeau bas! Nie te poziomy, ja WUML-u nie kończyłem (chociaż Ciebie też nie podejrzewam). Ale wygląda na to że był to facio nieźle przewidujący.

Nie wiem czy jego są też słowa: Dzisiaj pieniądz służy do zaspokajania potrzeb. Bo moim zdanie nie potrzeb a zachcianek. Zaspokajaniu potrzeb służą dobra naturalne. No, chyba że chodzi o potrzeby w skali gospodarki, nie te ludzkie.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
Grand

Grand | 30 października 2011 10:01:35

Wybacz mi Antykwa, ale Twój model jest bardzo, ale to bardzo uproszczony, nieco mi przypomina obraz kabaretowy, a nie poważną analizę instrumentów finansowych. Teraz co by nie powiedzieć dominuje wymiana towar za pieniądz, są inne instrumenty, ale nikt nie zachęca i nie zmusza do ich używania bez dobrego zrozumienia danego instrumentu.

1 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
Antykwa

Antykwa | 30 października 2011 11:49:14

Chciałem opisać model bardzo ale to bardzo uproszczony a nie poważną analizę. Na miarę mego nie pojmowania tych zawiłości. Zastanawiam się co człowiek jeszcze wymyśli, jak dalece potrafi tę pierwotną, prostą formę wymiany skomplikować. A motorem tego jest zawsze chęć zwiększenia stanu posiadania. Więc wymyślił, że nawet na braku wartości można znaczącą wartość zbudować. I co jeszcze?

kobietka

kobietka | 10 listopada 2011 21:21:59

Niestety nie orientuję się w tym zbyt dobrze. Chociaż chciałabym pracować w tej branży. A to, że idziemy do przodu to chyba dobrze. Możemy np. dokonać wygodnego przelewu internetowego zamiast jechać do sprzedawcy z workiem muszelek czy innego środka wymiany.

AMA i nowy profil

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 116,5 pkt MoltoBeneMoltoBene
  2. 2 101,8 pkt przechodzienprzechodzien
  3. 3 68,2 pkt  adell adell
  4. 4 59,3 pkt znafca_rzyciaznafca_rzycia
  5. 5 56,1 pkt rymcymcymrymcymcym
więcej rankingów

Koszulki pytamy.pl

Eksperci w kategorii: