zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Bingola

Co jest trudniejsze: uczyć się czy nauczać kogoś? Sondaż

Bingola | 7 września 2013 22:16:41 | kategoria: Edukacja, Uczniowie

• G+
  • Facebook

Takie pytanie przyszło mi do głowy w kontekście relacji uczeń-nauczyciel.
Nauczyciel ma 20 godzin tygodniowo pracy w klasie plus drugie tyle w postaci zajęć dodatkowych.
Natomiast uczeń (przykład mojego syna, 5 klasa podstawówki) 35 godzin lekcyjnych w szkole, średnio 2 godziny dziennie odrabiania lekcji w domu, dodajmy do tego ewentualne korepetycje, zajęcia dodatkowe typu język obcy poza szkołą - i wychodzi nam blisko 50 godzin tygodniowo, czyli więcej niż obowiązujący tydzień roboczy w kodeksie pracy.
Zakładając, że uczeń faktycznie ten czas spędza na nauce, czy takie porównanie nie wygląda trochę szokująco?

Zobacz wyniki Zagłosuj:

0 ładowanie danych... 10 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 63 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz

anonymous | 7 września 2013 22:21:54

W sumie chyba jedno i drugie jest trudne. Bo nauczyciel musi w taki sposób przekazać wiedzę  żeby uczeń zrozumiał,  a wiedza/wiadomości nie zawsze jest taka sobie łatwa do przekazania w sposób prosty do ogarnięcia , dlatego każdy uczeń ciężko pracuje żeby to zrozumieć i przyswoić...

0 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:26:22

Jest łatwa. A jak nie to w domu uczeń ma źródła żeby się nauczyć. Tak samo w bibliotece. Nie każdemu nauczycielowi po prostu się chce ją właściwie i umiejętnie przekazać.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 7 września 2013 22:28:22

tak się składa MoltoBene że jeśli nauczyciel jest z powołania nauczycielem to potrafi genialnie przekazać wiedzę uczniom, a że trafiają się tacy co odwalają robotę bo muszą to już nic się na to nie poradzi. 

Poza tym skąd możesz wiedzieć czy nauczanie jest proste czy nie, nie będąc nauczycielem.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:31:25

Bo jestem już w takim wieku, że wiem. Nauczyciel z powołania. Ja na takich w życiu nie trafiłem. Zawsze wszyscy bardzo dużo wymagali. A z przygotowaniem i zapamiętaniem, ogarnięciem tego wszystkiego było kiepsko.

anonymous | 7 września 2013 22:33:04

MoltoBene widocznie miałeś pecha do nauczycieli. Ja znam wielu, którzy lubią swoją pracę, jest ona dla nich pasją i wykonują ją najlepiej jak mogą. Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie dzieciaki chcą się uczyć. A wtedy niestety nawet najlepszy nauczyciel nie pomoże jak dziecko ma lenia i nie chce.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:34:49

Chcą się uczyć. Te co nie chcą są najczęściej w gimnazjum. A cala reszta najczęściej nie rozumie.

anonymous | 7 września 2013 22:36:14

generalizujesz i chyba niewiele wiesz o dzieciakach. ale nie będę się z tobą spierać bo szkoda mi czasu.

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:39:40

Wiem dużo. To Ty generalizujesz. Ale też nie będę się spierać.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:22:44

Trudniej jest się uczyć. Bo nauczanie jest schematyczne. A do nauki trzeba mieć podejście, wiedzę i najlepiej możliwości by wiedza przychodziła łatwo. A tego nauczyciel najczęściej nie daje. Nauczyciel tylko wymaga. Odbębni swoje i ma gdzieś ucznia. Chyba, że to jego dziecko.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:24:46

A wracając do nauczycieli. Wszędzie są to ważniacy. W szpitalu, w urzędzie, gdziekolwiek. Jak by wszystko wiedzieli najlepiej. I często nie szanują innych zawodów.

3 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 7 września 2013 22:27:08

Trochę generalizujesz, nie wszyscy nauczyciele są tacy. Ale fakt, że praca nauczyciela, zwłaszcza w zakresie jednego przedmiotu jest powtarzalna. On to wszystko wie, musi tylko przekazać materiał we właściwy sposób uczniom.
A Ci ostatni - chłoną to wszystko od zera, od początku, większość materiału szkolnego jest dla nich czymś zupełnie nowym, co muszą poznać, zrozumieć, zapamiętać i zaliczyć.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:29:27

A najczęściej nauczyciel skacze po materiale zamiast dodać uczniom godzin. Bo to im się przyda. Miesza w głowach. To nie jest umiejętne przygotowanie i przedstawienie wiedzy. Uczniowie chłoną. Właśnie najczęściej też w niewłaściwy sposób. I nie ma kto tego skorygować.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 7 września 2013 23:18:11

Z tym "od zera" - gdy uczyłam się z koleżanką do matury łatwiej mi było nauczyć siebie niż koleżankę. 

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 23:23:30

Bo miała pewnie inne podstawy.

kanya

kanya | 7 września 2013 22:27:13

Jak dla mnie to trudne byłoby nauczenie kogoś.Ludzie,uczniowie są różni ,różnie podchodzą do nauki,myślenia.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:32:05

Tak samo. Sam byłem uczniem więc wiem. Jak jest dobrze wytłumaczone to każdy zrozumie.

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 7 września 2013 22:29:28

Najtrudniej jest nauczyć kogoś kto bardzo, z całych sił, i z całej pomysłowości swojej, nie chce być nauczony. 

a do treści opisu: jakim cudem on ma 35 godzin? Chyba że ma dużo dodatkowych w szkole. A po szkole - to kwestia wyboru, niekoniecznie jest to nauka bywa ze hobby. 

0 ładowanie danych... 8 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 7 września 2013 22:32:32

Przepraszam - 32 godziny, coś źle policzyłem. Ale to i tak o połowę więcej niż pensum nauczyciela.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:32:44

Takiego się nie da nauczyć. On i tak tylko odbębni.

chris27

chris27 | 7 września 2013 22:31:00

Trudniej jest jednak uczyć kogoś bo są różni ludzie o różnym stopniu i szybkości przyswajania wiedzy.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:38:59

O różnym podejściu do nauki a nie o różnym stopniu i szybkości przyswajania nauki. Nie wiecie o tym, że najnowsze wyniki badań naukowych o tym, jak ludzie są inteligentni w różnych rejonach świata. Prowadzone ponad 10 lat. Zatem okazało się w nich, że wszyscy ludzie na ziemi z dniem narodzin są tak samo inteligentni. A cała reszta przychodzi dopiero. Więc skoro dzieci z biednych rodzin też potrafią mieć piątki i zdobyć wykształcenie. To na pewno to nie jest zależne od tego co powiedziałeś. Tylko mają dobre podejście i chęci. A te dzieci które nie chcą. Ktoś popełnia błąd. I tak później się okazuje, że w życiu sobie radzą.

chris27

chris27 | 7 września 2013 22:46:53

Nie zgodzę się z Tobą MoltoBene. Owszem chęci  i podejście do nauki tez jest ważne ale szybkość przyswajania wiedzy jest różna dla każdego indywidualnie - w przeciwnym razie ludzie w tym samym wieku byliby na tym samym poziomie np. znajomości jakiegoś języka obcego. A tak to różni ludzie w tym samym wieku prezentują różny poziom znajomości - bo jedni muszą włożyć w naukę więcej wysiłku niż inni.

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:49:43

Zależy od nauczania. Zawsze tak jest. Nie muszą. Zależy od nauczania. A też starsi ludzie mają inne podejście do wszystkiego. Są mniej nowocześni.

madajaa

madajaa | 7 września 2013 22:36:35

Nauka nie sprawiała mi nigdy kłopotów.Opanowanie wiedzy to moim zdaniem systematyczność, skupienie się i umiejętność wyłapania najważniejszych informacji w gąszczu wątków pobocznych. 
Bycie nauczycielem nie jest takie łatwe i przyjemne. Monotonia, ciągle przerabiany ten sam materiał rok po roku, tylko zmiana dzieciaków. Swoją drogą po tylu latach "kiblowania" powinni materiał mieć w małym palcu i ruszyć klasę wyżej Mrugnięcie.

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 7 września 2013 22:36:42

jak sie komuś źle życzy,to jest takie powiedzenie: "obys musiał cudze dzieci uczyć".ja nie mogłabym,dostałabym wścieklizny.z drugiej strony,nauczycieli z powołania,którzy lubią swoją prace i potrafią przekazać wiedze w sposób interesujący,jest niewielu. a dzieciaki mają przekichane.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:42:33

Ma się nad dziećmi kontrolę. Więc co w tym jest przykrego? Odbębnić swoje w mało stresujący sposób i wracać do domu.

2 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 7 września 2013 22:44:23

nauczyciel nie ma kontroli nad dziecmi.a "odbębnienie" nie jest nauczaniem.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:46:54

Przecież i tak to robi. Zazwyczaj ma swój zeszyt na lata. Odbębnia to co w nim jest. Ma kontrolę bo jest nauczycielem.

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
birbant

birbant | 7 września 2013 22:37:44

Jest takie powiedzenie, jak komuś życzy się dobrze; "obyś nie musiał cudzych dzieci chowac".

anonymous | 7 września 2013 22:44:46

Znam takie powiedzenie/zorzeczenie,,Obyc czyjes dzieci uczyl''
To chyba daje troche do myslenia.
Porzekadla nie sa wyssane z palca.

anonymous | 7 września 2013 22:49:32

jak tak czytam o tym przysłowie to zastanawiam się po co ja na pedagogikę poszłam i chcę uczyćZaklepany

anonymous | 7 września 2013 22:52:49

może wcześniejsza emerytura? :D

anonymous | 7 września 2013 22:54:34

Niestety,ten zawod wymaga powolania i wiele poswiecen,by wykonywac go dbrze.A z wdzieczoscia,roznie bywa.Jak i uczniow,tak i rodzicow.
Mozna tez klasc lage na wszystko,byleodbebnic swoje.
Praca z ludzmi doroslymi jest trudna,a dopiero z dziecmi.

anonymous | 7 września 2013 22:58:44

rymcymcym jeszcze pracować nie zaczęłam a już emerytura?:D 

DarkAngel na szczęście ja wiem, że chcę to robić i zdaję sobie sprawę z tego jaka jest szkolna rzeczywistość... 

anonymous | 7 września 2013 23:00:45

Zycze stalowch nerwow,spokojnych uczniow i milych rodzicowŚmiech

anonymous | 7 września 2013 23:01:45

DarkAngel dziękuję:D jak za parę lat przestanę udzielać się na pytamy to znaczy, że mnie uczniowie wykończyli i trafiłam do wariatkowa:P

anonymous | 7 września 2013 23:03:43

Przyjezdzaj pod Neapol,takie zachody sonca Cie uzdrowia.
http://photos.nasza-klasa.pl/26095849/1745/main/8a49dbcc59.jpeg

anonymous | 7 września 2013 23:07:16

Kusisz tymi widokami, oj kusisz:D Jeszcze Ci kiedyś nusienka zapuka do drzwi:D haha

anonymous | 7 września 2013 23:08:42

Uwazaj,bo drzwizona otwieraŚmiech

anonymous | 7 września 2013 23:13:45

o kurczę:D haha jeszcze by mi się oberwało;p

anonymous | 7 września 2013 23:14:52

A to goralka,ciupaska wywinie i tyleŚmiech

Mr Lincoln

Mr Lincoln | 7 września 2013 23:32:00

Oleandry i cyprysy a w tle Wezuwiusz.

Mr Lincoln

Mr Lincoln | 7 września 2013 22:46:56

Tutaj jest duża względność, niektórym nauka przychodzi bardzo łatwo i jest niemalże źródłem samych przyjemności. Bo oprócz satysfakcji ze zdobytej wiedzy mogą zgarnąć liczne pochwały i nagrody i do tego mają więcej czasu na zabawę i inne przyjemności. Uczeń o małych zdolnościach przeżywa nieustanną traumę, musi nauce poświęcić mnóstwo czasu a efekt jego wysiłku jest często mizerny i nieustannie ma poczucie niższości i niedowartościowania. Gdyby nauczyciel miał samych grzecznych prymusów to jego praca byłaby komfortowa, a takie coś  nigdy nie zdarza się w normalnym życiu, chyba że w filmie.

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 22:50:57

I tak jest komfortowa. Na takich uczniów zawsze ma znieczulicę. I może ich wyrzucić ze szkoły.

Mr Lincoln

Mr Lincoln | 7 września 2013 22:59:15

Raczej nie, bo rodzice jeśli byliby zawzięci to mogą nauczycielowi bardzo uprzykrzyć życie i to nie tylko swoimi pretensjami. 

MoltoBene

MoltoBene | 7 września 2013 23:24:34

Nie mogą. Niby dlaczego? Przecież to on jest wychowawcą. Ma swoje prawa. A inni rodzice staną w obronie nauczyciela.

Mr Lincoln

Mr Lincoln | 7 września 2013 23:51:23

Wiesz jak jest, nauczycieli mogących uczyć jest sporo, ale nie każdy może się załapać. Lepiej unikać sytuacji konfliktowych z rodzicami i zwierzchnikami, oni zawsze mogą oskarżyć nauczyciela o to że nie potrafi nauczyć lub nie panuje nad zachowaniem uczniów. Jest to sytuacja dość stresująca dla nauczycieli.   

anonymous | 8 września 2013 02:11:20

MoltoBene , skąd ty się urwałeś?

Nie masz zielonego, ale to zielonego pojęcia, jak teraz wygląda praca nauczyciela.
Uczeń nie ma żadnych obowiązków- ma same prawa. A środki , jakimi dysponuje nauczyciel, żeby chociażby uspokoić często niebezpiecznego dla otoczenia ucznia- są na dziś zerowe.

Nie chcę pisać wywodów, mąż uczy i w gimnazjum i w podstawówce- o tym, co się teraz w szkołach dzieje. 

MoltoBene

MoltoBene | 8 września 2013 09:59:49

To czemu tak jest? Jak to możliwe, że tylu ludzi jest przeciwko nim?

anonymous | 8 września 2013 11:36:46

Normalne, bo nie pracują 8 godzin na dobę na etacie- i nie oszukujmy się, tyle nigdy nie bedzie, ale umowa jest tak skonstruowana, że wszelkie dodatkowe prace na rzecz szkoły, wszelkie stracone godziny- są niepłatne. Nawet, jeśli trzeba przyjść w weekend. 

więcej odpowiedzi
1 2 z 2

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 206,0 pkt elsieelsie
  2. 2 110,8 pkt _ewa__ewa_
  3. 3 99,1 pkt vera223vera223
  4. 4 76,7 pkt Aszka_Aszka_
  5. 5 64,2 pkt Andrzej6289Andrzej6289
więcej rankingów