zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Bóg jest dobry czy zły?

anonymous | 16 listopada 2006 22:45:06 | kategoria: Edukacja, Gimnazjum

• G+
  • Facebook

Bóg jest dobry czy zły?

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 47 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
HermeZ

HermeZ | 16 listopada 2006 22:52:35

Oczywiscie, ze dobry, ba - nawet milosierny :)
Skad takie pytanie?

1 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
emwuka

emwuka | 16 listopada 2006 23:00:52

A o którego Boga chodzi?

8 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 16 listopada 2006 23:29:15

A choćby bogowie wielkich religii monoteistycznych: judaizm, chrześcijaństwo, muzułmanizm, które maję wiele elementów wspólnych.

2 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
IllIl

IllIl | 16 listopada 2006 23:30:59

Jeżeli Bóg - to musi być z jakiejś religii monoteistycznej... mamy coś około 5 wielkich religii monoteistycznych, z czego 3 najbardziej znane to chrześcijaństwo, islam i judaizm...

W judaizmie Bóg jest zazdrosny, wymagający, czasem okrutny, ale zarazem potrafi przebaczać i ma specjalne względy dla narodu wybranego...
W islamie to nie wiem za bardzo jak to jest, ale podejrzewam, że podobnie jak w judaizmie.

W chrześcijaństwie natomiast Bóg nie jest dobry, On jest dobrem i miłością, tak przynajmniej twierdzą chrześcijanie, należy zaznaczyć, że niektórzy dostrzegają różnicę między Bogiem Starego i Nowego Testamentu, w ST jest taki jak w judaizmie, natomiast NT pokazuje Boga jako postać bardziej miłosierną, a Chrystus to już w ogóle super jest i cool ^__^. Katolicy często wyobrażają sobie Boga jako "miłego staruszka" z brodą i w białym szlafroku...

Filozofowie oczywiście też mają swoje wizje Boga, takie jak dualizm, panteizm, panenteizm, a był i taki co stwierdził, że "Bóg umarł"...
Jak widać dużo jest tych teorii i koncepcji, sam musisz sobie wybrać co Ci najbardziej odpowiada.
Polecam Wikipedię na początek.

1 ładowanie danych... 13 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 17 listopada 2006 09:17:30

Pytanie jest moim zdaniem bez sensu. Na siłę chcemy Bogu, a więc postaci nieogarniętej ludzkim umysłem, przypisywać ludzkie cechy. Bóg jest energią, istnieniem, źródłem stworzenia, natomiast nie jest ani dobry ani zły, po prostu istnieje jako samoistny byt.
Ludzie wierzą, że wszystkie nieszczęścia jak i pozytywne wydarzenia są auorstwa Boga, a to nieprawda. I właśnie dlatego usiłują mu przypisywać dobre lub złe intencje.

7 ładowanie danych... 7 ładowanie danych... skomentuj
morda

morda | 17 listopada 2006 13:01:34

Bóg stworzył świat, w tym także choroby, zarazki, i różne inne nieszczęścia dotykające ludzi. Szatan nie był stwórcą, więc jest oczywiste, że nie mógł stworzyć np zarazków itp. Bóg jest wszechwiedzący, więc stwarzając zarazki, choroby itp, dobrze wiedział, że te nieszczęścia są przeznaczone dla ludzi. Czy tak postępuje dobry Bóg ?

6 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 17 listopada 2006 13:40:22

@Morda, Bóg nie stworzył wszystkiego od razu. Bóg stworzył ewolucję, a wiele zarazków, chorób i innych plag wyhodowała sobie sama ludzkość.

4 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
YOLeonardo

YOLeonardo | 17 listopada 2006 15:13:16

Zauważcie, ze w starym testamencie bóg raczej karał i doswiadczał. w NT jest on miłosiernym i kochającym ojcem. Rozmawiałem raz na ten temat z księdzem

1 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
lukasz

lukasz | 17 listopada 2006 17:10:30

Nie wiem skąd takie pytanie, przecież każdy chrześcijanin wie że Bóg jest miłością inaczej nasza wiara nie miałaby sensu.

4 ładowanie danych... 5 ładowanie danych... skomentuj
iv23i

iv23i | 17 listopada 2006 22:44:23

Każdy na swój sposób może podejśc do tego pytania. Mi to sie kojarzy, bardziej ogólnie, z pojeciem dobra i zła. Bo jeżeli Bóg jest dobry to jak może pozwolić na istnienie zła czy cierpienia na ziemi. Jeżeli jest zły jak mogła powstać miłość. Czy można to zrzucić tylko na wolną wolę człowieka? Kwestia dyskusyjna. A może na świecie musi istniec równowaga? Jedno wiem na pewno gdybyśmy nie doznali cierpienia nigdy nie docenilibyśmy dobra.

1 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
więcej odpowiedzi
1 2 3 4 5 z 5

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

TeamGeist

Wypowiedź papieża na temat islamu?

6 odpowiedzi i komentarzy
TeamGeist

Czy wierzycie w predestynacje?

13 odpowiedzi i komentarzy
TeamGeist