zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

 • Nowe wiadomości
 • Powiadomienia
 • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych

Materiały z tagiem "demokracja"

Znaleziono 84 wyniki:

mamdres

Jak to jest, że za kilka głupich obrazków o obecnym prezydencie można pójść siedzieć, a przy okazji mieć przeszukanie domu przez ABW?

mamdres | 15 września 2012 11:24:59 | kategoria: Polityka, Afery

 • G+
 • Facebook

Czy naloty ABW, instytucji która ma służyć za kontrywywiad, zwalczać korupcję i terroryzm, instytucji która nie ma uprawnień by ścigać pojedyncze osoby za głupie obrazki, na autorów wpisów przeciwko władzy można uznać za cenzurę i represje wobec krytykujących władzę? Przecież demokracja opiera się na możliwości swobodnej krytyki władzy, po to została wymyślona demokracja, ustrój "hamulców i równowagi", by społeczeństwo mogło kontrolować władzę. Dlaczego więc w ogóle za to karać, a jeżeli już to dlaczego proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami?

Dlaczego za takie działania ABW mają płacić obywatele pół miliarda złotych rocznie?

Kto powinien być sędziom w takiej sprawie? Przecież sędzia państwowy jest elementem państwa i wychodzi na to, że państwo jest sędzią w sprawie pomiędzy obywatelem a państwem i może tak interpretować wolność słowa, by wydać odpowiedni dla państwa wyrok. A jeśli już uznać, że sędzia wydał odpowiednie uzasadnienie:

"wolność słowa nie służy temu, aby pod jej pretekstem upowszechnić agresję w stosunkach międzyludzkich, dążyć do uwłaczania cudzej godności, obrażać i krzywdzić kogokolwiek"

to dlaczego ABW nie wejdzie do domu Palikota za tą wypowiedź:

 

Zainteresowanych zapraszam na antykomor.pl

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 10
odpowiedz
Daniel86

Czy demokracja jest sprzeczna z chrześcijaństwem?

Daniel86 | 24 kwietnia 2012 18:05:27 | kategoria: Społeczeństwo, Światopoglądy

 • G+
 • Facebook

Witam. Uważam, że demokracja jest sprzeczna z chrześcijaństwem, a przynajmniej z Listem do Rzymian św. Pawła.

Każda dusza niech będzie zwierzchnościom wyższym poddana: boć nie masz zwierzchności, tylko od Boga; a te, które są zwierzchności, od Boga są postanowione. A tak, kto się zwierzchności sprzeciwia, Bożemu się postanowieniu sprzeciwia; a którzy się sprzeciwiają, sami sobie potępienie zjednają. Albowiem przełożeni nie są na postrach dobrym uczynkom, ale złym. A chcesz się nie bać zwierzchności, czyń, co jest dobrego, a będziesz miał pochwałę od niej; Bożym bowiem jest sługą tobie ku dobremu. Ale jeśli uczynisz, co jest złego, bój się; boć nie darmo miecz nosi, gdyż jest sługą Bożym, mszczącym się w gniewie nad czyniącym, co jest złego. (Rz. 13,1-4)

Wynika z tego, że chrześcijanin ma dążyć do systemu, który nie tylko toleruje chrześcijański styl życia, do systemu, który nie tylko zachęca do chrześcijańskiego stylu życia, ale do systemu, który wręcz zmusza do chrześcijańskiego stylu życia, nawet mieczem (ewentualnie i współcześnie mandatem lub wiezieniem).

Demokracja wg mnie

Moim zdaniem demokracja wiąże się z liberalizmem, bo jeśli mam prawo decydować o losach kraju (w wyborach, referendach i/lub aktywnej polityce), to tym bardziej powinien mieć prawo decydować o swoim prywatnym życiu, nawet jeśli moje decyzje nie będą zgodne z nauką Kościoła. Przecież decydowanie o losach kraju to dużo większa odpowiedzialność niż decydowanie o swoim prywatnym i osobistym życiu, więc nielogiczne i niekonsekwentne byłoby, gdyby powierzono mi większą odpowiedzialność a mniejszą odebrano. Jeśli już, to kolejność powinna być odwrotna.

Konsekwencje mojego rozumienia demokracji

Czyli moje rozumienie demokracji wyklucza przymus chrześcijańskiego stylu życia. Chrześcijański styl życia powinien być w demokracji (liberalnej) legalny, ale nie może być narzucony przez władzę świecką. Władza świecka demokratyczna może mnie karać za przestępstwa, ale nie może mnie karać za czyny uważane przez Kościół za grzech.

Ponad to w prawdziwej demokracji do wyborów powinni mieć prawo przystępować wszyscy, a nie tylko ci, którzy podobają się Kościołowi, a więc też partie neutralne w stosunku do religii, które są niezgodne z Listem do Rzymian, a także partie, które są antychrześcijańskie, a te są sprzeczne nie tylko z Listem do Rzymian, ale także z całym chrześcijaństwem. A wiadomo, jeśli ktoś bierze udział w wyborach, to jest szansa, że może wygrać te wybory.

Nawet nie wszystkie partie prochrześcijańskie są zgodne z Listem do Rzymian. Np. Kongres Nowej Prawicy (dawny UPR i WiP, o ile się nie mylę) chce się tylko ograniczać do propagowania wartości chrześcijańskich, ale w żadnym razie nie chce do nich zmuszać siłą. Z kolei PiS w prawdzie próbował uczynić In Vitro przestępstwem, za które groziłaby kara więzienia, ale w demokracji nie zawsze takie próby będą skuteczne. Poza tym nawet PiS by się nie odważył zdelegalizować wszystkich legalnych grzechów ciężkich.

Przykłady niektórych legalnych grzechów ciężkich

In Vitro, niechodzenie do kościoła* w niedziele i święta, homoseksualizm, poligamia, seks (przed- i pozamałżeński), masturbacja, handel w niedziele i święta, ateizm, inne religie itd.

* napisałem "kościół" z małej litery, ale nie z braku szacunku, lecz dlatego, że chodziło mi o budynek

W demokracji nikt większości powyższych grzechów ciężkich nie zdelegalizuje, bo albo będzie się bał przegrania wyborów albo nie będzie widział w tym sensu z powodu braku narzędzi do wykrywania grzeszników.

Co o tym sądzicie? Czy zgadzacie się ze mną? Gdzie ewentualnie jest błąd w moim poglądzie? Gdyby sprawa została postawiona na ostrzu noża, jako ludzie wierzący wybralibyście demokrację czy religię?

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 3
odpowiedz
Soundman

"Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację. "

Soundman | 19 kwietnia 2012 16:59:30 | kategoria: Społeczeństwo, Światopoglądy

 • G+
 • Facebook

Zgadzasz się z tymi słowami? Czy wiesz, że wypowiedział je nie kto inny, jak sam Karol Marks?

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 15
odpowiedz
Łukasz Forum

Czy to byłoby gorsze czy lepsze rozwiązanie?

Łukasz Forum | 7 kwietnia 2012 20:14:54 | kategoria: Inne, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Czy byłoby złym rozwiązaniem gdyby uczniowie w szkołach poznawali na lekcjach takie książki jak
Doktryna faszyzmu (Benito Mussoliniego)
Kapitał (Karola Marksa)
Mein Kampf/Moja walka (Adolfa Hitlera)

i sami wyciągali wnioski na temat proponowanych tam ustrojów zamiast oceniać z góry jakie książki są dla nich dobre a jakie złe?

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 14
odpowiedz

Czy uwłacza Ci to, że żyjesz w pozorowanej demokracji? Sondaż

anonymous | 7 kwietnia 2012 12:42:28 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Dla śmiechu zapytam jeszcze o argumenty przeciw monarchii, dlaczego nasz system jest lepszy?

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 12
odpowiedz

Czy instytucja referendum w Polsce jest demokratyczna? Sondaż

anonymous | 7 kwietnia 2012 12:40:00 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Biorąc pod uwagę, iż politycy decydują o przeprowadzeniu referendum, a dysponują wcześniej dobrym przybliżeniem jego wyników(sondaże), jaką wartość demokratyczną ma taka instytucja?

Przeglądnijcie przykład: Większość przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego = nie ma referendum. Zaś gdyby większość była za, to politycy mogliby je przeprowadzić, by następnie móc wymachiwać "papierkiem" z jego wynikami - za nasze pieniądze mieliby dowód swojej słuszności... i nic więcej.

Czym dla Was jest referendum, w Polskim rozumieniu, i czy jest ono instytucją demokratyczną?

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 4
odpowiedz
ptakwodny

Czy Państwo Polskie 1926-1939 było państwem demokratycznym ?

ptakwodny | 24 lutego 2012 15:28:52 | kategoria: Społeczeństwo, Historia

 • G+
 • Facebook

Czy dzisiaj Polska, z takimi rządami, mogłaby być członkiem Unii?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 12
odpowiedz
veronique

Czy wedlug Was demokracja jest utopia?

veronique | 14 lutego 2012 02:11:15 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

To prawdziwe pytanie. Ja duzo na ten temat nie wiem, ale sprawdzam jedno z hasel, ktore mozna uslyszec od ludzi. We Francji takie przekonanie mozna czesto spotkac, gdzie uwaza sie, ze zalozenia demokracji sa niemozliwe do zrealizowania w rzeczywistosci lub tez czesciowo. Demokracji typow jest jak sprawdzilam wiele, a sama demokracja jest krytykowana jako dyktatura wiekszosci, ze jest zbyt podatna na wplywy roznorakich elit, ktore manipuluja w rozny sposob wyborami mas. Na niebiesko sa oznaczone panstwa, ktorych rzady deklaruja sie jako demokratyczne

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 11
odpowiedz

Parlament Europejski miał być instytucją demokratyczną. Jak jest na prawdę?

anonymous | 4 lutego 2012 12:03:21 | kategoria: Polityka, Unia Europejska

 • G+
 • Facebook

Z blogu eurodeputowanego partii PJN: marekmigalski.nowyekran.pl

Doszło wczoraj w PE do sytuacji kuriozalnej - z inicjatywy przewodniczącego Schulza, zamieniono głosowanie nad raportem o sporcie w komedię.

Najpierw zdecydował on, że wiele głosowań nad poprawkami do tego raportu będzie skumulowanych, co uniemożliwiło mojej grupie politycznej oddawania głosów na 'tak", lub na 'nie" przy poszczególnych poprawkach, i zmuszało nas do głosowania ec bloc. Dlaczego tak się stało? Bo to odpowiadało interesom EPP i SD, czyli dwóch największych grup politycznych w PE. Pomimo naszych protestów, zadziałała chadecko - socjalistyczna maszynka do głosowania i Schulz postawił na swoim. Odbyło się to przy radości i ukontentowaniu europosłów z obu wielkich frakcji. Zwyciężyli, zaoszczędzili dwie minuty i szybko mogli pojechać do domów. Polecam ten obrazek wszystkim tym, którzy jeszcze mieli złudzenia co do demokratycznego charakteru naszej izby.

Jeżeli ktoś chce obejrzeć wycinki z innego posiedzenia PE z napisami w języku polskim (jeżeli masz ochoty obejrzeć całego, to sugeruję obejrzenie chociaż od 13 minuty do końca, można to nazwać podsumowaniem):

http://www.youtube.com/watch?v=GTJaSbWii6k

 

0 ładowanie danych... 8 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 8
odpowiedz

Jak Konstytucja ma sie do rzeczywistosci?

anonymous | 26 stycznia 2012 14:44:03 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Rozdzial I, art.4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej:

"

Art. 4.

 

 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

   

 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio."

Czy mamy glos jako wiekszosc?

0 ładowanie danych... 9 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 10
odpowiedz
Soundman

Czy protestowałeś dziś przeciwko ACTA? Czy zamierzasz robić to jutro? Sondaż

Soundman | 24 stycznia 2012 20:10:50 | kategoria: Społeczeństwo, Światopoglądy

 • G+
 • Facebook

Sonda pytamowa.

Dodam, że chodzi o protesty uliczne nie wirtualne.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 4
odpowiedz
laughingman

Ta nasza demokracja to jakiś żart?

laughingman | 22 stycznia 2012 22:44:28 | kategoria: Polityka, Inicjatywy

 • G+
 • Facebook

Przykład - ACTA. Wiem, że dla większości obywateli nie jest to tematem nr. 1, ale to przykład.

Co to za paranoja, żeby w demokratycznym państwie bardzo ważne kwestie były rozstrzygane bez jakiegokolwiek udziału ludności? Inaczej: oczywiście można powiadomić jakichś działaczy, ale nie ma pewności, że przyniesie to skutek.

Referenda powinny być częściej. Np. co miesiąc, najważniejsze kwestie z tego miesiąca. Byłyby jakieś debaty i wgl. Ostatnie jakie pamiętam było "czy chcesz wejść do unii".

Demokracja jest coś za bardzo pośrednia.

0 ładowanie danych... 14 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 17
odpowiedz

Google, Facebook, Twitter, Amazon, Wikipedia (i inne serwisy) rozważają wyłączenie swoich usług na jeden dzień. Ja popieram akcję, a Ty?

anonymous | 7 stycznia 2012 16:15:14 | kategoria: Internet, Portale

 • G+
 • Facebook

Internet stał się narzędziem swobodnej wymiany informacji i rządy starają się go ocenzurować. Na Białorusi Łukaszenko już wprowadza ustawę, która ma cenzurować Internet (odcięcie od zagranicznych serwerów). Chiny robią to od dawna. USA przymierza się do przyjęcia prawa SOPA. Jednak jest światełko w tunelu...

Jak informuje niebezpiecznik.pl wielkie serwisy takie jak Google i Facebook chcą wyłączyć swoje usługi na jeden dzień. Jest to odpowiedź na chęć cenzury Internetu/ustanowienia kolejnego prawa antypirackiego (konkretnie SOPA) przez rząd USA. W pełni popieram tą akcję, a Wy?

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 17
odpowiedz

Jakie jest Wasze zdanie na temat wprowadzenia systemu jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu? Sondaż

anonymous | 30 grudnia 2011 18:38:13 | kategoria: Społeczeństwo, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Jakie masz zdanie o posunięciu Polski w stronę demokracji bezpośredniej? Czy wiesz jaka ordynacja wyborcza używana jest w innych krajach w wyborach do parlamentu?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej:

Artykuł Mariusza Wisa – eksperta systemów wyborczych z Fundacji im. J. Madisona

Ruch obywatelski na rzecz JOW

Opis tej ordynacji wyborczej na Wikipedii

Pytanie zainspirowane tym artykułem:

Jak demokraci ludowi radzą sobie z demokracją

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 9
odpowiedz

Czy podpisanie ACTA jest już pewne?

anonymous | 27 grudnia 2011 15:02:50 | kategoria: Internet, Strony internetowe

 • G+
 • Facebook

ACTA to traktat, który gwarantuje, że w przyszłości usługodawcy Internetowi w praktyce będą musieli filtrować treści (blokować dostęp do stron, odcinać osoby od sieci, kontrolować wysyłane dane, w skrócie cenzurować). W niektórych krajach mniej rozwiniętych dzięki ACTA przeciętnie zamożni obywatele nie będą mieli dostępu do leków, gdyż będą zbyt drogie, a leki - zamienniki nie będą mogły być produkowane. Oprócz tego ACTA jest traktatem negocjowanym i wprowadzanym "po cichu", aby społeczeństwo o nim nie wiedziało. Np. o tym, że Rada UE 16 grudnia poparła ACTA zamiast z publicznego oświadczenia do mediów i prasy - możemy się o nim dowiedzieć z 41 strony informacji prasowej dotyczącej rolnictwa i rybołówstwa.

Najnowsze informacje: http://di.com.pl/news/42444,0,UE_i_Polska_podpisza_ACTA_na_poczatku_2012_roku.html

Jeżeli ktoś nic nie wie o ACTA, może poczytać o tym porozumieni z mojego pytania: Czy chcesz, aby Unia Europejska przyjęła ACTA?

Oryginał dokumentu: docs.google.com/viewer 

Pomóż odrzucić ACTA: Strona w języku angielskim

0 ładowanie danych... 8 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 7
odpowiedz

Dożywocie bez sądu, obchodzenie konwencji Genewskiej, czyli co zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla kodyfikuje w USA. Dlaczego Amerykanie nie reagują? Czy Polacy też by się na to zgodzili?

anonymous | 22 grudnia 2011 22:52:03 | kategoria: Polityka, Konflikty i wojny

 • G+
 • Facebook

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna:

Obama rozbudowuje sieć więzień na całym świecie. Można tam trafić bez wyroku  

Gdy ustawa wejdzie w życie, obywatel Stanów Zjednoczonych może zostać aresztowany na terenie USA, przewieziony do bazy na Kubie i w ten sposób wyjęty spod federalnego prawa. Jak czytamy w ustawie, w Gunatanamo będzie mógł być przetrzymywany, „dopóki nie ustanie przemoc” – czyli jak alarmują prawnicy, nawet odsiedzieć dożywocie bez wyroku.

Poprawki dotyczą ustawy o bezpieczeństwie. Przewidują one też, że uczestnik każdego konfliktu (a więc także wojny z terroryzmem jako swoistego rodzaju wojny, w której naprzeciwko państwa stają podziemne organizacje terrorystyczne) podlega odizolowaniu w obozie jenieckim.

 [..]

Według ostatnich dostępnych danych w Gitmo wciąż przebywa przeszło 150 osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną. W sumie przez obóz przewinęło się ok. 775 jeńców. Jedynie trzech z nich, w tym kierowca Osamy bin Ladena Salim Hamdan, zostało skazanych prawomocnym wyrokiem przez amerykański sąd wojskowy.

[..]

Obecnie przebywa ich tam ok. 1700, przy czym – wbrew prawu międzynarodowemu – żaden z nich nie otrzymał statusu jeńca wojennego, co pozbawia ich praw zapisanych w konwencjach.

 

 O tym, co dzieje się w tych więzieniach wie każdy, kto chociaż trochę o nich słyszał. Samo CIA podało, że używa się tortur, czyli po prostu znęca się nad ludźmi i to w większości niewinnymi. Co więcej z relacji niektórych dziennikarzy śledczych wynika, że niektórzy agenci CIA tortur uczą się.... z filmów w TV. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie czy to może być skuteczne.

0 ładowanie danych... 5 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 4
odpowiedz

Czy komuś się wydawało, że mamy w Polsce demokrację i wolność słowa?

anonymous | 17 listopada 2011 15:07:04 | kategoria: Polityka, Afery

 • G+
 • Facebook

jeśli tak, to się pomylił. Okazuje się, że rząd cenzuruje niewygodne fakty

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Google-usuwa-tresci-z-polskiego-Internetu-Na-polecenie-polskich-wladz,wid,13987297,wiadomosc.html

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 3
odpowiedz

Czy nadchodzące wybory zostaną unieważnione? Sondaż

anonymous | 7 października 2011 18:29:37 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Jak wszyscy wiemy te wybory nie będą całkiem zgodne z ideą demokracji, jako że nie każdemu, kto startował pozwolono wystawić kandydatów, a dokładnie, w wyniku błędu, odmówiono tego prawa formacji KNP, związanej z Januszem Korwin-Mikke.

Czy spodziewasz się, że wybory zostaną powtórzone?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 10
odpowiedz
Soundman

Co sądzicie o idei głosowania przez pełnomocnika?

Soundman | 29 sierpnia 2011 11:16:33 | kategoria: Polityka, Pozostałe

 • G+
 • Facebook

Głosowanie przez pośrednika polega na tym, że osoba, która nie może pójść na wybory, wybiera inną osobę, która dokona głosu na konkretną partię pod jej nazwiskiem. Osoba taka to pełnomocnik.

Tutaj macie reguły dotyczące głosowanie przez pełnomocnika

Nie sądzicie, że taki przepis może prowadzić do poważnych nadużyć?
Wyobraźcie sobie sytuację. Starsza pani głosuje na ugrupowanie A. Prosi swojego pełnomocnika, młodego kolegę syna, o głos na ugrupowanie A. Tymczasem młodzieniec idzie, i pod nazwiskiem starszej pani głosuje na partię B, po czym sam idzie do lokalu wyborczego, i pod własnym nazwiskiem ponownie głosuje na ugrupowanie B.
W ten sposób młodzieniec odebrał jeden głos ugrupowaniu A, a dał aż dwa głosy poparcia dla ugrupowania B.

Nie sądzicie, że taki pomysł to swoiste zagrożenie dla demokracji?

Czy warto poświęcać uczciwość wyborów dla raptem kilku punktów procentowych frekwencji?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 12
odpowiedz
Soundman

Dlaczego tylu ludzi broni demokracji w obecnej formie jako "Najlepszego systemu jaki wynaleziono"?

Soundman | 23 sierpnia 2011 21:59:29 | kategoria: Społeczeństwo, Światopoglądy

 • G+
 • Facebook

Czy system, w którym grupka pijackiej hołoty ma kilkukrotnie większe prawo do decydowania o kraju, niż ktoś naprawdę inteligentny, ekonomista, historyk albo politolog, może być uważany za "Najlepszy"?

W jaki sposób ulepszylibyście obecną demokrację?
Może kompletnie byście ją znieśli?

Jako dodatek podam cytat z dzieła Karola Marksa: "Wystarczy wprowadzić demokrację, a ludzie większością głosów wybiorą socjalizm."

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych...
odpowiedzi i komentarzy: 20
odpowiedz
1 2 3 4 5 z 5

Wyszukiwanie użytkowników

Brak użytkowników dla podanej frazy.

Zgłoś błąd