zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
pyzaponczoszanka

który dzień tygodnia jest pierwszym dniem i dlaczego?

pyzaponczoszanka | 10 grudnia 2009 23:07:32 | kategoria: Inne, Pozostałe

• G+
  • Facebook

pierwsza myśl - poniedziałek. druga - żyjemy w Państwie katolickim - Niedziela. który dzień zaczyna tydzień?

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 32 skocz do ostatniej odpowiedzi odpowiedz
lechita

lechita | 10 grudnia 2009 23:18:35

Ja jestem osobą wierzącą, jednak dla mnie tydzień raczej zaczyna się od poniedziałku..

W poniedziałek zaczyna się praca, w moim przypadku szkoła, wszystko 'rusza' na nowo, wszyscy zabiegani i w ogóle.

Niedziela wydaje mi się bardziej dniem podsumowującym to wszystko, w ten dzień każdy odpoczywa i w ogóle.

Jednak to tylko moje zdanie, jedno jest pewne, że tydzień ma 7 dni :P

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
pyzaponczoszanka

pyzaponczoszanka | 10 grudnia 2009 23:20:13

do tej pory myślałam podobnie. dziś dowiedziałam się ze pierwszy dzień tygodnia to niedziela. ale to jest dla mnie nie logiczne. dlatego pytam.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
jacek3329

jacek3329 | 10 grudnia 2009 23:22:50

...żyjemy w Państwie katolickim.... Wyłącz publiczną katotelwizję, bo Ci się zwoje na mózgu wyprostują.

3 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
pyzaponczoszanka

pyzaponczoszanka | 10 grudnia 2009 23:26:18

Jacek - chodziło mi o dyskusję, a nie o dobre rady co mam oglądać i jak wpływać na mój mózg. portal pytamy jest też dla ludzi ciekawych zdania innych. zostałam zakrzyczana dziś, że pierwszym dniem tygodnia jest niedziela. szukam mądrych wyjaśnień, który dzień jest pierwszy i dlaczego.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj

anonymous | 10 grudnia 2009 23:31:57
Odpowiada Ekspert kategorii Pozostałe I.

„Tak zostały ukończone niebo i ziemia oraz cały ich zastęp. I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu”

anonymous | 10 grudnia 2009 23:32:40

Teraz użyj mózgu.

2 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
kobietka

kobietka | 10 grudnia 2009 23:36:45

Poniedziałek jest pierwszy. Jak dla mnie to on zaczyna tydzień, roboczy tydzień. Niedziela jest miłym zakończeniem.

jacek3329

jacek3329 | 10 grudnia 2009 23:37:46

Niepotrzebna uwaga, w jakim kraju żyjemy (olać to). W Starym Testamencie stoi jak byk, że Bóg po stworzeniu Nieba i Ziemi, siódmego dnia odpoczywał, więc niedziela jest ostatnim dniem tygodnia. Troszkę inaczej można to zinterpretować, słuchając pierwszych tekstów księdza na mszy. Zazwyczaj mówią, że niedziela ..jest pierwszym dniem, w którym...bla, bla, bla.... To może mylić.

1 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
adamadam

adamadam | 14 października 2012 11:24:32

Pozwol, ze sie wlacze. Oczywiscie, ze niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, juz od stworzenia swiata. Dopiero Konstantyn Wielki probowal to zmienic i wyglada na to, ze mu sie prawie udalo.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
pyzaponczoszanka

pyzaponczoszanka | 10 grudnia 2009 23:38:12

mimo ze jestem ateistką, nie wierzę w boga ani nie kieruję się w życiu Biblią cytat ten potwierdza to co sama do tej pory myślałam, i przy czym się upierałam. Niedziela to dzień siódmy a nie pierwszy. jednak moi rozmówcy powołali się właśnie na wiarę chrześcijańską - twierdząc, ze niedziela jest dniem pierwszym co potwierdza Wikipedia - ze dla chrześcijan jest dniem pierwszym cytat: "Wtorek – drugi dzień tygodnia. W tradycji biblijnej – chrześcijańskiej i żydowskiej, gdzie za pierwszy dzień tygodnia uznawana jest niedziela, wtorek jest dniem trzecim." ps: nie bądź złośliwy anonimie. nie zasłużyłam na to. używam mózgu.

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
jelonek

jelonek | 23 stycznia 2014 14:20:51

W tradycji Kościołów Chrześcijańskich (nie tylko w wyznaniu RZ-K) niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, gdyż w niedzielę, Jezus zmartwychwstał i dał początek nowemu życiu.
Odnosząc sie do Starego Testamentu owszem, jest napisane, że Pan Bóg siódmego dnia odpoczywał, ale nigdzie nie jest napisane, że to była niedziela!
Jeżeli pracownik ma przeciętnie pięciodniowy tydziń pracy, który rozpoczyna się w środę i kończy się w niedzielę, potem ma dzień wolny z tytulu pięciodniowego tygodnia pracy a potem ma wolny wtorek aby była co najmniej 35 godzinna przerwa na odpoczynek, więc jego pierwszym dniem tygodnia znów będzie środa.

Podsumowując, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (albo realiów związanych z życiem codziennym)

anonymous | 11 grudnia 2009 00:29:53

mam pytanie do autorki tematu,co to znaczy państwo katolickie o którym tyle piszesz,prosiłabym o jakąś wykładnię lub link do źródła bo przyzna ci się że jedyna co przychodzi mi na myśl to że piszesz o Watykanie

więcej odpowiedzi
1 2 3 z 3

Podobne pytania

Jak powstał Bóg?

34 odpowiedzi i komentarzy
agniecha

Co kupić na dzień matki?

52 odpowiedzi i komentarzy
eryczek

jak powtała pierwsza żywa komórka?

13 odpowiedzi i komentarzy
krzysiekciekawy

Jaki jest wasz ulubiony dzień w roku?

25 odpowiedzi i komentarzy
Mateo1980

Czy ktoś nie lubi niedzieli?

22 odpowiedzi i komentarzy
krzysiekciekawy

Czy zrobiliście dzisiaj dobry uczynek?

15 odpowiedzi i komentarzy

Jak ciekaawie spedzić dzień?

1 odpowiedzi i komentarzy
AdRlaN

Jak lubicie budzić swoje facetów?

59 odpowiedzi i komentarzy
AdRlaN

Jak lubicie budzić swoje kobiety?

29 odpowiedzi i komentarzy

Najaktywniejsi dziś

1. 1 194,1 pkt odrzu conaodrzu cona
  2. 2 128,7 pkt Jasny halogen 100Jasny halogen 100
  3. 3 115,2 pkt LaflxLaflx
  4. 4 114,8 pkt birbantbirbant
  5. 5 109,5 pkt TOJA2TOJA2
więcej rankingów

Koszulki pytamy.pl

Eksperci w kategorii:

ekstraintrowertyczna Goździk Gwoździk Meduza100 Madman18 Laflx niemawolnegonicku Thea
Zgłoś błąd