zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
upss

Czym usunąć klej z tkaniny po flizelinie?

upss | 1 sierpnia 2013 17:17:59 | kategoria: Hobby, Pozostałe

• G+
  • Facebook

Ta tkanina jest koloru cielistego o składzie surowcowym 74% wiskoza, 23% poliamid i 3% spandex. Z góry dziękuję za konstruktywne rady

1 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 2 odpowiedz
panna m

panna m | 1 sierpnia 2013 18:02:10

Wszystko zalezy od jakiego rodzaju kleju pochodzi plama. Znalazłam coś takiego.

1 Plamy od kleju uniwersalnego. 
Tego rodzaju klej możemy wywabić acetonem. Musimy jednak pamiętać, by stosować go bardzo skąpo i uważać by nie odbarwić tkanin kolorowych. Mogą wyblaknąć. Najlepiej zastosować roztwór acetonu z wodą w proporcji 1 (aceton):2 (woda) 

2
Kleje celulozowe. 
Plamy powstałe po klejach celulozowych najlepiej spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku. Innym sposobem jest pranie w proszku enzymatycznym. 

3
Usuwanie plam z kleju epoksydowego. 
Takie plamy najlepiej potraktować spirytusem metylowym. Musimy pamiętać, że nasze działanie ma sens zanim plamy stwardnieją.

4 Klej do sklejania modeli samolotów. 
Plamy tego pochodzenia musimy czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki. Musimy tu uważać na tkaniny.Pod wpływem acetonu mogą się odbarwić.

5 Kleje poliwinylowe. 
Plamy tego typu najlepiej czyścić spirytusem metylowym. 

6
Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik). 
Tego rodzaju klej możemy usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu, następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem. Musimy uważać na ubrania, ponieważ te substancje mają tendencje do odbarwiania tkanin. 

7
Kleje z taśm klejących i etykiet. 
Wystarczy powierzchnię namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj
upss

upss | 1 sierpnia 2013 19:19:18

Dzięki za pomoc. Też trafiłam na tę informację przeglądając strony. Niestety nie wiem, jakiego to rodzaju klej. Myślałam, że jakaś krawcowa, która ma już za sobą doświadczenie z tym problemem, zechce się wypowiedzieć. Ala bardzo dziękuję za dobre chęci. Wyluzowany Pewnie nie zostanie mi nic innego, jak wypróbować któryś z powyższych sposobów. I tak nic nie stracę, bo upaćkanego materiału i tak nie mogę użyć. 

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 137,2 pkt wEsOłYpÓdEl3wEsOłYpÓdEl3
  2. 2 133,1 pkt jan_ek 57jan_ek 57
  3. 3 111,1 pkt odrzu conaodrzu cona
  4. 4 106,2 pkt AjumikoAjumiko
  5. 5 101,9 pkt małaGosiamałaGosia
więcej rankingów

Koszulki pytamy.pl

Eksperci w kategorii:

ksiezniczka fifka98 TOJA2 arinkao rymcymcym Vilemo ptakwodny