zamknij x

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!

Dodaj odpowiedź
  • Nowe wiadomości
  • Powiadomienia
  • Zaproszenia
Skrzynka wiadomości Nowe wiadomości (odśwież listę)
Powiadomienia o odpowiedziach, komentarzach i ocenach
Zaproszenia do znajomych
Ajumiko

Jak prawidłowo się hamuje?

Ajumiko | 11 stycznia 2017 20:03:14 | kategoria: Motoryzacja, Samochody

• G+
  • Facebook

Jeżdżę prawie codziennie, prawko robiłam dawno temu, a coraz częściej zastanawiam się, czy ja dobrze hamujęWystawiony język
Jest ślisko, ABSy trzeszczą, a auto jedzie i trudno je zatrzymać.
Uczyłam się na maluchu i na nauce jazdy kazano mi hamować pulsacyjnie, teraz tego nie robię, bo to inny wóz. 
Jak szybko, skutecznie wyhamować w trudnych warunkach i w takich normalnych?
Używać sprzęgła? ile? kiedy? 

Ostatnia aktualizacja: 11-01-2017 22:35:51
0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... odpowiedzi i komentarzy: 16 odpowiedz
mk777

mk777 | 11 stycznia 2017 20:07:37

Przy ABS naciskasz i trzymasz, hamulec sam pulsuje. Niekiedy wydłuża to drogę hamowania, masz za to możliwość manewrowania autem. Bez ABS mogłabyś zblokować koła i utracić możliwość skrętu.
Sprzęgło pod koniec, po to by auto nie zgasło. Wciskając za wcześnie, zmniejszasz skuteczność hamowania. Auto hamuje również silnikiem. Przy bardzo gwałtownym hamowaniu, w ogóle nie wciskasz sprzęgła.

0 ładowanie danych... 6 ładowanie danych... skomentuj
Ajumiko

Ajumiko | 11 stycznia 2017 20:34:48

no właśnie dzisiaj dojeżdżałam do skrzyżowania, zwykle hamując naciskam lekko sprzęgło, a tym razem włączyły się ABSy i sruuuuuuuuuu sunęłam, a hamulec nie hamował tak jak chciałam

0 ładowanie danych... 2 ładowanie danych... skomentuj
mk777

mk777 | 11 stycznia 2017 20:37:34

ABS daje takie wrażenie, że auto nie hamuje. Jak puścisz to tak właśnie będzie. Ono jednak hamuje, z każdym momentem coraz skuteczniej. Spróbuj sobie na pustym, śliskim placu to zobaczysz, że bardzo szybko jest ten moment w którym auto zdecydowanie hamuje. Do tego poćwicz sobie manewrowanie autem w trakcie hamowania

Ajumiko

Ajumiko | 11 stycznia 2017 20:39:16

muszę poćwiczyć na lodzie, bo dziś się zestresowałam, a przecież niejedną zimę przejeździłam 

le-szcz

le-szcz | 11 stycznia 2017 21:50:12

mk777
W przypadku śliskiej nawierzchni nie wciśnięte sprzęgło nie pomaga w hamowaniu bo masz tak czy siak uślizg na oponach.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Grand

Grand | 11 stycznia 2017 20:08:53

W maluchu na śliskiej nawierzchni hamowało się pulsacyjnie. W nowych autach z abs trzeba hamować w sposób ciągły :)

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
garnituroman103

garnituroman103 | 11 stycznia 2017 20:41:25

sprzęgło + hamulec na maksa i trzymasz mimo ze ABS bedzie wypychał. :)

0 ładowanie danych... 1 ładowanie danych... skomentuj
garnituroman103

garnituroman103 | 11 stycznia 2017 20:47:18

mk777 

tak jest w teorii, ale w praktyce robili testy i wyszło, że hamować awaryjnie należy zawsze ze sprzęgłem, wtedy też najlepiej działa ABS.

W teście przy hamowaniu z silnikiem i sprzęgło w ostatniej fazie uszkodzili skrzynię biegów i coś tam jeszcze, chyba przy 100 hamowaniu, a jak hamowali ze sprzęgłem było wszystko w porządku.

z resztą w awaryjnej sytuacji Ty nie masz się zastanawiać, kiedy wcisnąć to sprzegło bo obroty małe. MA być z automatu: sprzęgło i hamulec i manwerujesz kierownicą ewentualnie.

Tensor           -

Tensor - | 11 stycznia 2017 21:05:54

Przede wszystkim dostosować prędkość do warunków na drodze ;) 

0 ładowanie danych... 3 ładowanie danych... skomentuj
Bingola

Bingola | 11 stycznia 2017 21:21:37

Przy spokojnym wytracaniu prędkości, np. dojeżdżając do widocznego z daleka czerwonego światła najlepiej hamować silnikiem. Ja mam taki nawyk, że zawsze tak robie - zmniejsza to zużycie benzyny, w czasie hamowania silnikiem nie pobiera on paliwa. A więc stopniowo redukujesz biegi - 4,  3, w końcu 2 i dopiero w celu zatrzymania samochodu naciskasz lekko hamulec.

0 ładowanie danych... 4 ładowanie danych... skomentuj
Ajumiko

Ajumiko | 11 stycznia 2017 21:25:27

tak robię, ale dziś wyjątkowo sunął mi na absach

le-szcz

le-szcz | 11 stycznia 2017 21:52:54

Szybko i skutecznie hamuje się na jakiejś przeszkodzie - jednakże nie polecam ;)

666

666 | 11 stycznia 2017 23:21:40

Przy awaryjnym hamowaniu nie zastanawiasz się nad sprzęgłem, tylko hamujesz Zaklepany Jeśli jednak masz czas na zastanowienie, to przy przednim napędzie lub klasycznym, stałym napędzie na cztery koła, hamulce muszą pokonać oprócz rozpędzonej masy auta również wirujące masy silnika i skrzyni biegów - wciskamy sprzęgło by tego uniknąć. Przy napędzie na tył nie wciskamy sprzęgła i w miarę możliwości hamujemy silnikiem, bo hamulce na tylnej osi działają z mniejszą siłą niż przednie (a w niektórych sytuacjach prawie wcale) i hamowanie silnikiem pomoże utrzymać kierunek jazdy.

wiecznie głodny

wiecznie głodny | 12 stycznia 2017 05:48:13

Po co w ogóle hamować?Próbuj tego nie robić w takich warunkach.Max skupienie na drodze,obserwuj co robią inni i jak mogą się zachować.Znasz trasę więc powinno się udać.Jak nie znasz -jedź ostrożnie.Hamuj silnikiem jak napisał Bingola.Za miastem, w warunkach możliwości 'płynnej jazdy' staraj się w ogóle nie używać spowalniaczy-wyczuwaj innych kierowców.Co roku zaglądaj do układu hamulcowego.Nie pieść się z hamulcem ,auto z układem ABS wymaga porządnego stuknięcia bucikiem w pedał.Auto zawsze na biegu.Ćwicz na suchym ,ćwicz na mokrym w terenie, gdy nikomu nie zagrażasz..Zmień opony i pamiętaj ,że im mniej używasz hamulca, tym Twoja świadomość na drodze rośnie.

Ajumiko

Ajumiko | 12 stycznia 2017 09:11:01

Ja wyjeżdżałam z podporządkowanej na główną, wolno, ale mimo wszystko przy skrzyżowaniu zadziałał abs i czułam, że nie mam wpływu na to, co auto robi, chyba za lekko nacisnęłam na hamulec, bo czułam jakby on zluzowywał, gdy ja naciskam

wiecznie głodny

wiecznie głodny | 12 stycznia 2017 19:43:45

Pierwszy lód tej zimy i już jesteśmy mokrzy przy hamowaniu.Zima!!!Miałeś szczęście ,że w nic nie przywaliłaś.Od tego zdarzenia zimowe życie za kółkiem będzie już mniej nerwowe:)

0 ładowanie danych... 0 ładowanie danych... skomentuj

Koszulki pytamy.pl

Podobne pytania

Najaktywniejsi dziś

1. 1 139,5 pkt elsieelsie
  2. 2 56,7 pkt kaziu_61kaziu_61
  3. 3 38,1 pkt collins01collins01
  4. 4 37,9 pkt VilemoVilemo
  5. 5 35,2 pkt KrewkaZośkaKrewkaZośka
więcej rankingów

Eksperci w kategorii:

małaGosia Catbert birbant tadzio Eponine don_hihot jan_ek 57